bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-04-2013, 10:48   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Toz metalurjisinin nedir?

Toz metalurjisinin nedir?-Toz metalurjisi hakkında bilgi


Bedri BAKSAN Remzi GÜRLER
Osmangazi Üniversitesi Metalurji Enstitüsü 26480 Eskişehir


1.Giriş


Bilindiği üzere insanlığın gelişiminde rol oynayan malzemeler teknikler ve yöntemler genellikle olmasını istemediğimiz savaşlar sayesinde ilerleme göstermiştir. Elektronik sanayiinin ilerlemesi radarın kullanılması yöneylem araştırması teknikleri ikinci dünya savaşı ile ortaya çıkan gelişmelerden bazılarıdır. Bu nedenlerden dolayı yeni malzemelerin ileri tekniklerin kısaca en iyilerin kullanıldığı saha savunma sanayiidir denebilir. Savunma sanayiinde yapılan araştırma geliştirme faaliyetlerinin bütçeleri bir çok ülkenin bütçesinden bile büyüktür. Bu kadar büyük bütçelerin söz konusu olduğu bir sahada gelişme elbette kaçınılmazdır.

Toz metalurjisi de bilinen en eski yöntem olmasına rağmen en yeni ve en ileri üretim tekniklerinden biridir. Toz metalurjisi genellikle karmaşık şekilli parçaların ve diğer üretim teknikleri ile üretimi mümkün olmayan malzemeler için kullanılan yöntemlerden biridir. Savunma sanayiinde kullanım açısından alışılagelmiş parça üretiminden başka piroteknik uygulamalarında da rahatlıkla toz metalurjisi teknikleri kullanarak malzeme üretimi yapılabilir. Aşağıda bundan böyle T/M olarak kısaltacağımız toz metalurjisi hakkında genel bilgi sonraki bölümlerde T/M uygulamaları ve son olarak Osmangazi Üniversitesi Metalurji Enstitüsü laboratuarlarında T/M ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilecektir.

2. Toz Metalurjisi Nedir?

Toz metalurjisi (T/M) metal işleme teknolojileri arasında çok büyük farklılık gösteren bir üretim tekniğidir. Çok eskilerden beri bilinen uygulanan bir yöntem olmasına rağmen uygulama açısından yeni sayılabilecek bir üretim tekniğidir. Tarihe baktığımızda ilk toz metalurjisi uygulamaları kimyasal olarak elde edilmiş platin ve iridyum gibi yüksek sıcaklıkta ergiyen malzemeler üzerinde çalışılmıştır. 1826 da Rusya’da tedavüle çıkarılan platin para toz metalurjisinin ilk endüstriyel uygulaması olmuştur. Toz metalurjisini cazip kılan ekonomik açıdan çok yüksek hassasiyette karmaşık şekilli yüksek kalitede parça üretiminin mümkün olmasıdır. Toz metalurjisi ile parça üretiminin ilk işlem adımları; presleme ve sinterlemedir.

Bu aşamada toz metal sıcak izostatik presleme ve dövme ile önceden şekil verilmiş parçanın istenen oranda yoğunlaştırılması işlemleri yapılır. Bu uygulama adımları daha sonra tek tek ele alınacaktır. Uygulanan işlem adımları esnek etkin düşük maliyetli ve çevreye zararsız yöntemlerdir. T/M parçaların avantajlı taraflarından biri de diğer üretim tekniklerinden daha kısa imalat çevrim süresi vardır çünkü bazı işlem kademeleri uygulanmaksızın nihai ölçülerde doğrudan yerine takılarak kullanmaya müsait parça üretimi mümkündür. Ergime sıcaklığı yüksek olan metaller T/M ile kolaylıkla şekillendirilebilirler. Döküm gibi alışılagelmiş üretim tekniklerinde yaşanan oksidasyon segregasyon gaz absorpsiyonu ve yüksek yoğunluk farkından dolayı alaşım oluşturamama gibi bir çok problem T/M yöntemi ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilir.

Bir üretim yöntemi olmasının yanı sıra T/M aynı zamanda önemli bir malzeme ve yarı mamul üretim yöntemidir. Periyodik cetvelde metal olarak kabul edilebilen 86 kadar elementten yaklaşık 8000 kadar alaşım üretilebilmiştir. Halbuki bu 86 elementten ikili üçlü dörtlü gibi farklı kombinasyonlarla 10 25 mertebelerinde alaşım üretebilmek mümkün olabilir bunu mümkün kılabilen yegane yöntem olarak T/M ortaya çıkmaktadır. T/M kompozit malzeme üretiminde de kullanılan yöntemlerden biridir. Bu yolla alışılagelmiş malzemelerden daha farklı ve üstün özelliklerde malzeme üretmek mümkündür.

Bu avantajlarının yanında T/M ile üretilmiş parçaların boyut ve ağırlığının sınırlı olması nedeni ile nispeten yüksek maliyetleri bu yöntemin olumsuz tarafını oluşturmaktadır. T/M yönteminin avantajlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz;

• Eşsiz özelliklerde neredeyse sınırsız sayıda alaşım ve kompozit malzeme üretmek mümkündür
• Boyut şekil ve parça içindeki porozitenin kontrolu kolaydır
• İstenen mikroyapıda fiziksel ve mekanik özelliklerde malzeme üretimine imkan verir
• Üretim adetleri orta miktardan yüksek miktarlara kadar çıkabilir
• Neredeyse sınırsız şekilde parça üretimi yapılabilir
• Başlangıçtan yani malzeme seçiminden nihai ürüne kadar aradaki kademelerde üretim optimizasyona elverişlidir
• Son ölçülerde parça üretimi mümkün olduğu için talaş çapak vs. gibi artıklar yoktur
• Döküm dövme ve talaşlı imalat gibi yöntemlere nazaran metal işleme/şekillendirme maliyet oranı açısından daha avantajlı yöntemdir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (12-04-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Toz metalurjisinin nedir?

Toz metalurjisinin nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hoşgörü nedir?-Sevgi nedir?-Saygı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 11:45
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats