bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 01:26   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Patates nasıl üretilir?

Patates nasıl üretilir?-Patates yetiştiriciliği hakkında bilgi
TARLA HAZIRLIĞI
Toprağın yapısına ve patatesten önce yetiştirilen bitkiye göre değişir. Süratli bir çıkış kuvvetli kök gelişimi yumruların gelişmesi için iyi bir toprak hazırlığı gerekir.

Ağır (killi) topraklarda sonbaharda 20-25 cm. derinlikte sürüm yapılır. İlkbaharda diskaro ve tırmık geçirilir.
Hafif (kumlu) topraklarda ilkbaharda toprağı fazla gevşetmeyecek şekilde daha yüzlek sürüm yapılır.Sadece tırmık çekmekle tohum yatağı hazırlanır.

Patates nasıl üretilir?


EKİM NÖBETİ
Arka arkaya dikildiği zaman hastalıklar çoğalır verimi düşer. Toprağa azot ve humus sağlayan baklagiller ve hububat özellikle kışlık hububat ekim nöbeti için uygundur.

TOHUMLUK KALİTESİ ve SEÇİMİ
Patateste tohumluk olarak kullandığımız kısım yumrulardır. Tohumluk yumrular 6 cm çapında ve ortalama 50 gram ağırlığında olmalıdır. Tohumluğun çeşidi üretim amacına göre seçilmelidir. Sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır. Tohumluk yumruların dikim esnasında gözleri uyanmış olmalı ve üzerinde yaklaşık 1 cm boyunda yeşil filizleri bulunmalıdır.

DİKİM
Patates ilkbaharda toprak ısısı 8-10 oC yi bulduğu ve geç donların sona erdiği zaman dikilir.
Bölgemizde dikim zamanı Şubat-Mart aylarıdır.

Dikimde sıra arası 70-75 cm sıra üzeri 20 –40 cm dir. Dikim derinliği; yüzlek dikimde 2cm derin dikimde 5 cm dir. Yüzlek dikimlerin üzerine en az 15 cm derin dikilenlerin üzerine ise 10 cm toprak konularak sırt yapılmalıdır. Sırt yapılma zamanı;

- Dikimden hemen sonra düşük sıcaklık veya toprakta kaymak bağlama durumlarında çıkış tamamlandığında sırt yapılır.
- Dikim sonrasında yüksek sıcaklık ve kuraklık bekleniyorsa sırt dikimden hemen sonra yapılır. Dikim el ile ya da makine ile yapılır. Önerilebilcek en uygun dikim yöntemi;
- Tohumluk yumruların karık pulluğu ile açılan karık diplerine yerleştirilmesi
- Aynı karık pulluğunun sırtlarından geçirilerek karıkların kapatılmasıdır.

Çıkış sonrası bitkiler uygun büyüklüğe ulaştığında aynı karık pulluğu ile boğaz doldurma ve yabancı ot kontrolü de yapılabilir.
Sulu şartlarda ortalama dekara 200-250 kg kuru şartlarda 150 kg tohumluk yeterlidir.

Patates nasıl üretilir?


BAKIM İŞLERİ
Patates fazla bakım isteyen bir bitkidir. Çıkıştan önce düzeltilmiş (dişleri yatırılmış) tırmık çekmek faydalıdır. Hem toprak kaymak tabakası bağladıysa kırılmış hem de yeni çıkmaya başlayan yabancı otlar öldürülmüş olur.
Patates 3-4 yapraklı olunca yüzlek ve dikkatli bir şekilde ilk çapa yapılır. Bu çapa ile toprak kabartılır yabancı otlar öldürülür ve nemin korunması sağlanır. Bundan sonra 20’şer gün arayla (gerekirse 3-4 defa) her çapa ile birlikte boğaz doldurma işlemi yapılır.

GÜBRELEME

Patates çiftlik gübresinden çok hoşlanır. Dekara 1.5-2 ton eğer toprak çok fakir ise 2.5-3 ton çiftlik gübresi verilirse verim çok artar. Bu miktarlardan fazlası nişasta miktarı ve lezzeti olumsuz etkiler.
Üreticilerin topraklarını tahlil ettirmeleri bunun neticesine göre gübre kullanmaları en iyi yoldur. Eğer toprak tahlili yapılmamışsa saf madde olarak dekara sulu şartlarda 14-16 kg azot 8-10 kg fosfor 8-10 kg potasyum verilebilir.
Fosforlu ve potasyumlu gübrenin tamamı ile azotlu gübrenin yarısı Amonyum Sülfat veya Üre olarak dikim için açılan çizilere el ile yeknesak olarak uygulanmalı ve gübrelerin karışımı sağlandıktan sonra dikim yapılıp sıralar toprakla kapatılmalıdır. Ekim kombine patates mibzeri ile yapılacaksa fosforlu ve potasyumlu gübrelerin tamamı ile azotlu gübrenin yarısı tohumla beraber banda verilmelidir. Azotlu gübrenin ikinci yarısı boğaz doldurma ve ilk sulamadan önce verilmelidir.

Patates nasıl üretilir?

SULAMA
Patates bitkilerinde su ihtiyacı alt yapraklardaki solma ve sararmayla kendini belli eder. Topraktaki nem dikkate alınarak ilk sulama yumrular fındık büyüklüğüne geldiğinde yapılmalıdır. Hafif topraklarda 15-18 ağır topraklarda 22-25 gün arayla yetiştirme süresince 2-4 sulama yapılır. Hasat ile son sulama arasında 1 haftalık bir zaman bırakılır.
En yaygın sulama yöntemi karık ile sulamadır. İki karık arası mesafe kumlu topraklarda 60-65cm ağır topraklarda 70-80 cm dir.

Patatesin en fazla suya ihtiyaç duyduğu devre çiçeklenmeden 20 gün önce başlayan ve yumru yapmaya başladığı zamana kadar geçen devredir.

Sulama yeterli ve düzenli yapılmadığı taktirde başta verim kaybı olmak üzere memeli ve çatlak yumrular yumru içinde kararmalar ve boşluklar ortaya çıkar.

HASAT

Patateste hasat zamanının geldiği yaprak ve sapların sararıp kuruduğu yumruların normal büyüklüğünü alarak bitkiden kolayca ayrıldığı ve kabuğun kalınlaşıp sertleştiğinden anlaşılır. Kabuk tırnakla kolayca soyulmaz. Yumrunun kesiti ıslak değil koyu bir görünümdedir.

Patatesin hasadında çok dikkatli olmak gerekir. Yumrular kesilip zedelenmemeli toprakta yumru bırakılmamalıdır. Söküm sırasında toprak yaş olmamalı tavında bulunmalıdır.

Patates hasadı değişik şekilde yapılır:


- Bel çatal bel ya da çapa ile patatesler sökülüp el ile toplanır.
- Pullukla sökülüp el ile bitkiden ayrılarak toplanır.
- Tek veya çift sırayı söküp bitkiden ayıran makineler ile de hasat yapılır.
Hasattan sonra yumrular ıslak ise gölgede kurutulur. Hasta çürük berelenmiş ve kabuğu soyulmuş olanları ayıklanır. Sonra iri orta ve küçük boy olmak üzere sınıflandırılarak file çuvallara doldurulur.

DEPOLAMA
Patates fazla miktarda su ihtiva eden bir ürün olduğundan iyi bir şekilde depolanmazsa çok zarara uğrar. Yumrular çürür pörsür filiz verir ve değerini kaybeder.

Yumrular en iyi şekilde; olgun zedelenmemiş ve temiz olarak 3-40C sıcaklık %85-90 nisbi nemde ve solunum sonucu meydana gelen karbondioksit su ve ısıyı uzaklaştırıp oksijen sağlamak için havalandırma tertibatı iyi olan özel koruma depolarında saklanabilir. Depolamada yığın yüksekliği yemeklik patateslerde 3-4 metre olabilir. Tohumluk patateslerde ise en fazla 1 metre olmalıdır.

Kaynak : Ahmet ERAKMAN Ziraat Müh. SAMSUN


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Patates nasıl üretilir?

Patates nasıl üretilir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: patates nasıl ürer, patates nasıl çoğalır, patates yumrusu nasıl ürer, patates nasıl cogalır, patates bitkisi nasıl ürer, patates dikim zamanı, patates nasil ürer, dolum nasil cogalir, patates nasil cogalir, patates nasil urer, patetes nasil urer, patatesnasil urer, patetes nasıl urer, patetes nasıl ürere, patates nasıl üretilir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İpek nasıl üretilir?-İpekten kıyafet şekline nasıl gelir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 22-12-2014 10:08
Küp Şeker Nasıl Üretilir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 05:53
Cam nasıl ve nerede üretilir? elif Soru Cevap 0 18-02-2013 09:29
Peynir nasıl üretilir? Я Soru Cevap 0 21-02-2012 10:57
Küp şeker nasıl üretilir? Я Soru Cevap 0 20-02-2012 07:25

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:46 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats