bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 01:28   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Adil yargılama hakkı ne demektir?

Adil yargılama hakkı ne demektir?


İnsan doğal ortamda karşılaşabileceği tehlikelere ve kötülüklere karşı hayvanlarda bulunan doğal araç ve silahlardan yoksun olarak dünyaya gelir. Yürümeyi konuşmayı düşünmeyi ve uygun davranışlarda bulunmayı toplumsal bir yaşam içerisinde edinebilir geliştirebilir. Bu doğal güçsüzlüğü giderebilmek varlığını korumak ve geliştirmek; tüm bu sonuçlar içerisinde kendisine bir yaşam kurabilmek için toplumsallaşması gerekmektedir. İnsanoğlu hayvanlarda da görülen fizyolojik ve biyolojik etkenlerin altında psikolojik etkenlerin de etkisiyle yavaş yavaş toplumsal bir yapı içerisinde varlığını sürdürme amacını ister istemez güder.

İnsan varoluşundan bu yana biriktirdiği deneyimleri; duyu akıl ve duygu yeteneklerini kullanarak toplumsal bir düzen arayışı içinde "adalet" denilen değere yönelmenin yollarını bulma ve geliştirme çabasını sürekli güncel tutmuştur. Zamanla gelişen toplumsal yaşam ihtiyaçlar doğrultusunda demokrasi insan hakları ve hukukun üstünlüğü değerlerini de doğurmuştur. Adalete yönelmiş toplumsal düzen insanın doğuştan veya toplumsala yaşamla elde ettiği hak ve özgürlükleri "hak arama özgürlüğünün" güvencesi altına almıştır. Bu özgürlüğün gerek biçimsel gerekse öz açısından devletin birimlerinde ve yargıda elde edilecek olumlu sonuçlarla da güçlendirilmesi gerekir. İnsan olmanın gereği olan "hak aramanın" en son ve en etkili yeri yargıdır. Bu nedenle hak arama ve adalete ulaşma konusundaki son yetkili yer olan yargının ve onun özneleri yargıçlar önünde kişilerin "adil yargılanma hakkı" olduğu kabul edilmiştir. Bu hak en temel insan haklarından birisidir. Hak arama özgürlüğü asıl kavram adil yargılanma hakkı ve hele yargı makamı açısından adil yargılama yapma görevi hak arama özgürlüğünün uygulamaya yönelik uzantısıdır. Kısaca adil yargılanma hakkı hak arama özgürlüğünün pratiğidir.

Adil yargılama hakkı ne demektir?


Adalet her bireyin haklarına saygı gösterilmesine dayanır. Martin Luther King’in "herhangi bir yerdeki adaletsizlik adaleti her yerde tehdit eder." deyişinden de anlaşılacağı üzere söz konusu amaca sadece bireylerin haklarına saygı göstermekle sınırlı davranışlarla değil her alanda adalete ulaşma saikiyle hareket etmekle ulaşılabilir.

Öyle ki bir kimse hakkındaki bir suç isnadıyla mahkeme önüne çıkarıldığında bütün bir devlet aygıtıyla karşı karşıya gelecektir. Ünlü Fransız (savunma) avukatı Jacques Verges her suçun topluma sorulmuş bir soru olduğunu iddia ederken toplumsal yapı içerisinde işlenen suç nitelikli her eylem karşısında birey ve devletin karşı karşıya geleceğini söyler.

Devletin hakkında suç isnadı bulunan bir sanığa muamele şekli o devletin bireysel insan haklarına ne ölçüde saygı duyduğunun somut bir göstergesidir. Verges’in her suçun topluma sorulmuş bir soru olduğu iddiası karşısında devlet de her ceza yargılamasında insan hakları açısından bir sınavdan geçer. Özellikle bu saygı ve adil olma taahhüdü altındaki sınavın öznesi bir siyasal mahpussa bu sınav iktidarın kendini savunma içgüdüsünün baskısı altında daha da ağır olur.

Bu hak hukuki uyuşmazlıklarda da söz konusu olan bir kavram olmasına rağmen pratikte ceza yargılamasıyla gündeme gelmektedir. Zira toplum düzenini sağlamak için her suçun işlenmesinden sonra devlet sorumluları yargı önüne çıkarmakla mükelleftir. Böyle bir savunma içgüdüsüyle yargıladığı bireylerin güvenliği ve temel haklarına saygı göstermek ve adil bir yargılama sonucu karar vermek zorundadır. Aksi takdirde bu noktada oluşan adaletsizlik her alanda adaleti tehdit edecektir.

Söz konusu hakları ihlal tehlikesi kamu görevlilerinin bireyin suç işlediğinden kuşkulandıkları anda başlar ve gözaltına alma tutuklama yargılama temyiz ve ceza verilmesi süreçlerinde devam eder. Uluslararası toplum bu aşamalarda insanların sahip oldukları hakları tanımlayan ve koruyan adil yargılama standartları geliştirmiştir.

Adil yargılanma hakkı temel insan haklarından biri olması dolayısıyla bundan 54 yıl önce(1948) dünya devletlerince kabul edilen ve bir başlangıç teşkil eden İnsan Hakları Evrensel Bildirisinde (İHEB) tanınmış ve uygulanabilir evrensel bir ilke olarak kendine yer bulmuştur. 1948’den bu yana uluslararası bir gelenek haline gelmiş olan bu hak takip eden yıllarda (1966) Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi (KİSHUS) ve diğer sözleşmelerle kökleşmiştir.

Çeşitli sözleşmelerle zamanla ayrıntılı düzenlemelere gidilen ve bağlılığı artan bu hak ulusal alanlarda da etkisini göstermiş ve devletlerin bu yapı içinde muhakemenin ulusal yasalara uygun olup olmadığı ulusal yasaların uluslararası adil yargılanma güvenceleriyle uyumlu olup olmadığı ve yasaların uygulanma biçiminin uluslararası standartlara aykırılık taşıyıp taşımadığı noktalarında ulusal yasaların uluslararası konsensusa uyumlaştırma çabalarını doğurmuştur.

Uluslararası sözleşmelerle düzenlenen bu standartlar idari tutma dahil bütün tutma biçimlerine ve cezai olmayan hukuk davaları dahil bütün davalara uygulanabildiği halde daha önceden belirttiğimiz üzere ceza yargılamasında yoğunlaşmaktadır.
Bu durumda kısaca uluslararası insan hakları belgeleri ve organlarına değinmekte fayda var...


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Adil yargılama hakkı ne demektir?

Adil yargılama hakkı ne demektir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: content,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Eğitim Hakkı nedir? - Eğitim Hakkı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 1 01-11-2016 08:40
Grev ne demektir?-Lokavt ne demektir?-Toplu iş sözleşmesi ne demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 11:36
Eğitim hakkı ne demektir elif Eğitim ve Öğretim 0 19-02-2012 03:08
Talep Hakkı Nedir? - Talep Hakkı Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 02:56
Adil Yargılanma Hakkı elif Kadın ve Hukuk 0 27-02-2011 07:08

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats