bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 03:21   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ?

Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ?Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ?


Yunanca Kryptos Logos (Gizli kelime) tamlamasından gelen Kriptoloji toplumda bir haberleşmenin gizli tutulabilmesi üzerinde çalışan bilim olarak düşünülse de aslında anlamı daha geniştir çözülebilmesi çok zor matematik problemleri ve mekanizmaları inceleyen Kriptografiyi ve bu problemleri ve mekanizmaları çözmeyi hedefleyen ve saldırıları belirleyen Kriptoanalizi içerir.

Şifreleme (Encryption) Veriyi bir anahtarla şifrelemeye verilen addır. Hedef veriyi gerekli anahtar olmadan çözülebilmesi imkansıza mümkün olduğunca yakın şekilde kodlamaktır. Şifre Çözme ise (Decryption) şifrelenmiş veriyi çözüp eski haline getirme işlemidir. Kriptolojide en çok kullanılan kelimelerden olan anahtar ise bir metni şifrelemekte veya açmakta kullanılan veri parçasına (sayı kelime veya herhangi bir sayısal veri parçası) verilen isimdir.

Başlangıcı itibariyle daha çok askeri uygulamalarda kullanılmış. Günümüzde ise İnternet uygulamalarının hız kazanması kriptografinin Web güvenliği alanında uygulanabilirliğini kanıtladı. Özellikle elektronik ticaret online banka işlemleri gibi birçok dinamik uygulamada bilginin saklanması şart. Kriptografi bu anlamda en uygun teknikleri öneriyor.

Verinin şifrelenmesi nasıl yapılıyor? Orijinal verinizin şifrelenmesi için bir algoritmaya bir de anahtara ihtiyacınız var. Algoritma aslında hangi şifreleme yöntemini kullandığınızı gösteriyor. Kriptografi algoritmaları kabaca iki grupta toplanabilir: Kısıtlı algoritmalar anahtar tabanlı algoritmalar. Kısıtlı algoritmaların güvenilirliği algoritmanın kendisi saklı kaldığı müddetçe geçerli. Anahtar tabanlı algoritmalarda ise tam tersine algoritmanın yapısı saklı değil. Herkes tarafından bilinebilir. Saklı olan şifreleme için kullanılan anahtarın kendisi. Algoritma açıkça bilinse de anahtar gizli olduğu için algoritma çıktısı (şifrelenmiş veri) gizli olmuş oluyor. Kısıtlı algoritmalar büyük işletmeler için uygun bir şifreleme yöntemi değil. Kullanılan algoritmayı bilen birinin işten ayrılması veya kazara algoritmanın açığa çıkması durumunda sistemin yeni bir algoritmaya göre yeniden güvenliğinin sağlanması gerekli. Bu da işletmenin büyüklüğüyle orantılı olarak artan başlı başına hacimli bir iş. Bu nedenle işletmeler güvenliğin sağlanmasında anahtar tabanlı algoritmaları tercih etmekteler.

Anahtar tabanlı algoritmalarda bir veri şifreleneceği zaman şifreleme anahtarı kullanılır. Şifre çözüleceği zaman ise karşılık gelen şifre çözücü anahtar kullanılır. Bu anahtarın gizli tutulması son derece kritik çünkü bu anahtarı eline geçiren herhangi biri bütün verileri/mesajları çözebilecektir. Esasen şifreleme ve şifre çözme işlemleri oldukça kolay. Zor olan ise anahtarların güvenli bir şekilde saklanıp gerekli olduğunda yine güvenli bir şekilde ilgili şahıslara gönderilmesi.

Kriptografi literatüründe değişik şifreleme algoritmaları mevcut. Bunlar:

SİMETRİK ANAHTAR ALGORİTMALARI


Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ?

Bu tür şifrelemede şifreleme ve şifre çözme için aynı anahtar kullanılır. Anahtarın saklı tutulmasından ötürü bu tür algoritmalara "gizli anahtar" algoritmaları da denilmekte. Bu algoritmaların avantajı basit ve kolay uygulanabilir oluşu. Aynı zamanda bunlar hızlı ve verimli. Ancak bu algoritmaların en zayıf tarafı şifreleme ve şifre çözme için aynı anahtarın kullanılıyor olması. Tek bir anahtarın güvenliği nasıl sağlanabilir? Diğer şahıslara bu anahtar güvenli olarak nasıl gönderilebilir? Kendi içinde tekrar eden bir durum ilaveten diğer şahısların anahtarı gizli tutacağından nasıl emin olabilirsiniz? Dolayısıyla bu algoritmalar daha çok paylaşımın olmadığı durumlarda uygun. Bilgisayarınızdaki dosyaların veya sabit diskinizin şifrelenmesi gerektiğinde rahatlıkla kullanılabilir.

Literatürde bilinen bazı simetrik anahtar algoritmaları şunlar:

DES (Data Encryption Standard): IBM tarafından geliştirilen DES 1977 yılında Amerikan hükümeti tarafından resmi bir standart olarak kabul edildi. En meşhur kriptografi algoritmalarından olan DEŞ yayınlandığı günden itibaren sayısız saldırılara uğradı. Bu girişimlerden bir kısmı başarılı oldu. Şifreleme için DEŞ 56 bit anahtar kullanıyor. Kaynak kodu ücretsiz olarak temin edilebilir.

IDEA (International Data Encryption Algorithm):
Bu yöntem DES’e kıyasla iki kat daha hızlı ve oldukça yüksek güvenlik sağlıyor. Şimdiye dek üretilen en hızlı ve en güvenilir algoritma olduğu düşünülüyor. 128 bit anahtar kullanıyor. Kaynak kodu ücretsiz olmasına rağmen ticari amaçlı kullanımlar için lisans gerekiyor.

RC5 (Rivest Cypher version 5): RSA grubu tarafından geliştirilmiş anahtar uzunluğu değişken bir yöntem. Anahtar uzunluğu 56 64 veya 128 bit olabilir. Kaynak kodu ücretsiz olmasına rağmen ticari amaçlı kullanımlar için lisans gerekiyor.

Blowfish: Bruce Schneier tarafından yazılmış algoritma orta düzeyde hıza sahip. Güvenilirliği ise yüksek. Anahtar uzunluğu 32 ile 448 bit arasında değişiyor. Ücretsiz olarak kullanılabilir...


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ?

Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kriptoloji nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
kızılay nedir lösevi nedir tema nedir kayıtsız üye Soru Cevap 1 08-03-2013 04:35
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats