bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 02:25   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yerel ağ ayarları hakkında bilgi

Yerel ağ ayarları hakkında bilgi-LAN ile neler yapılabilir?


Network ikiden fazla bilgisayarın birbirleriyle iletişim halinde olmasıdır. Bu iletişim internet üzerinden farklı kıtalardaki iki bilgisayar arasında da olabilir aynı mekan içinde olan iki bilgisayar arasında da.

Eğer şehirler veya ülkeler arası bir networkten bahsediyorsak bu bir Wide Area Network (WAN) dır (bankaların sistemleri hatta internet buna örnek olrak verilebilir).

Eğer bu bilgisayarlar aynı yerel alan (oda bina veya yakın iki bina) içinde bulunurlarsa bu network LAN (local area network) olarak adlandırılır.

Bu iş için her bilgisayarda iletişimi sağlayan ethernet kartları ve gerekli kablolar mutlaka olmalıdır. LAN büyüdükçe bu sisteme HUB Server gibi LAN`ın hızını ve yeteneğini arttıracak üniteler eklenir.
LAN İLE YAPILABİLECEKLERİNİZ
LAN`ın temel faydası verilerin paylaşımıdır. Ancak bunu çok farklı yollarla kullanabilirsiniz. Örneğin ofislerde tek bir yazıcının bütün ofis çalışanlarınca kullanılabilmesi bütün kullanıcılar arasında haberleşmenin bilgisayar ekranından yapılabilmesi gelen faksların kullanıcıların ekranında görüntülenebilmesi ve her kullanıcının kendi sisteminden faks çekebilmesi bir uygulamanın server üzerinde çalışırken birden fazla kullanıcı tarafından kullanılabilmesi. Ev ve ofis kullanıcıları tek bir internet bağlantısı ile birden fazla bilgisayarı internet’e bağlayabilir e-mail alıp verebilir ve hatta oyun oynayabilirler.
Yerel Ağ Mimarileri

Günümüzde en çok kullanılan yerel ağ mimarileri Ethernet Token Ring ve ARCnet tir. Halihazırda tüm dünyada küçük büro networklerinden kampüslere evlerde kurulan basit networklerden çok büyük networklere kadar ucuz kolay ve performanslı olması nedeniyle ethernet kullanılmaktadır.
Ethernet
1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına yayılmış olan bilgisayarları birbirine bağlamaktı. Bu network modelinin günümüze kadar gelen en önemli özelliği CSMA/CD olarak adlandırılan tekniktir.

CSMA/CD nin açılmış hali carrier detectmultiple access with collusion detect (taşıyıcı sinyalin algılanması çoklu erişimce çarpışmanın tespiti).

Taşıyıcı sinyalin algılanması -carrier sence- ağ kartının kablodan bilgi transfer etmeden önce belirli bir süre hattı dinlediği anlamına da gelir. Çoklu erişim aynı kabloya birden fazla bilgisayarın bağlanabileceğini belirtir. Çarpışmanın tespiti ise hattaki verilerin çarpışmasını engellemek için alınmış bir güvenlik önlemidir.

Bu eski ağ tasarımı bu günkü ethernetin temelidir.1972 yılında XEROX firması deneysel amaçlı ilk ethernet kartını üretti ve 1975 yılında ilk ethernet ürününü piyasaya sürdü. Bu ürünün orijinal versiyonu 2.95 Mbps hızında 1km kablo ile 100 den fazla bilgisayarı birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştı.

XEROX ethernet kartı çok başarılı oldu. Intel Xerox ve Digital 10 Mbps ethernet konusunda yeni bir standart getirdiler. Oluşturulan bu standart bugün kabul gören IEEE 802.3 standartı ile büyük benzerlikler göstermektedir.

Ethernet networkler değişik kablolar ile bağlanabilir. Ethernet yerel iletişim ağı altında sistemleri birbirine bağlayan bir tür kablolama ve sinyalleşme biçimidir. Bilgisayar haberleşmesinin temelinde OSI modeli geçerlidir.

OSI modellemesinde ilk iki katmanda (1. katman -fiziksel- ve 2.inci katman -data link-) belirlenen Ethernet ilk kez 1970'lerin sonlarında Xerox tarafından geliştirilmiştir. 1980'lerde Xerox firmasının DEC ve Intel firmalarıyla ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda Ethernet Versiyon I. için `Blue Book Standard' (Standart Mavi Kitap) adı altında bu versiyonun kullandığı standartları açıklayan bir kitap ortaya çıkarılmıştır. Burada açıklanan standartlar arasında `baseband' tekniği CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Collision Detect) network standardı ve ethernetin ilk dönemlerinde kullanılan ve uzun yıllar yaygın bir şekilde uygulanan coaxiel kablo kullanım standartları anlatılmaktadır.

Bu standart daha sonra 1985 yılında çıkan Ethernet II adlı yeni standartla revize edilmiştir. IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineer) 802 numaralı projesinde ve 802.3 CSMA/CD network standardının oluşumunda Ethernet II Versiyonu baz alınmıştır. Genelde de ethernet paketinin başında yer alan bilgi (header) dışında bir farkları olmadığı için ikisi birbirlerinin yerine anılırlar.

CSMA/CD nedir?
CSMA/CD protokolü Ethernet ve 802.3 networkler tarafından kullanılan bir çeşit medya erişim kontrol mekanizmasıdır. Başka bir deyişle iletişim hattına bilgi paketinin nasıl yerleştirileceğini belirler. CSMA/CD `Cariner Sense Multiple Access/Collision Detect'in kısaltılmışıdır. Bir birim network hattına bilgisini bırakmadan önce başka bir birimin hatta bilgi bırakıp bırakmadığını anlamak amacıyla hattı dinler.
Bilgi göndermek isteyen cihaz hattın boş olduğuna karar verince bilgisini bırakır ve başka bir cihazın bu sırada hatta bilgi bırakıp bırakmadığından emin olmak için dinlemeyi sürdürür. Eğer bu sırada başka bir cihaz hattın boş olduğunu sanarak o da hatta bilgisini bırakırsa `collision' yani çarpışma olur.

Baseband network ne demektir?
Fiziksel medya (yani kablo) üzerinde kominikasyon sağlamak amacıyla sadece bir tek band kullanılmasına izin veren haberleşme standardıdır. Yani aynı anda sadece bir tek cihaz bilgi gönderebilir.
Baseband transmisyon tekniğini kullanan Ethernet gibi standartlarda cihazlar bilgi transferi yaparken hattın sağladığı tüm bant genişliğini (ethernet için 10Mbit ya da l00Mbit) kullanırlar. Bu durum telefon sistemine benzer. Herkes konuşmak için sırasını beklemek zorundadır ve konuşmaya başladığında tüm hat ona ayrılmış olur. Başka biri de aynı telefondan konuşmak istediğinde konuşmanın bitmesini beklemek zorundadır.

Broadband network nedir?
Baseband networklerin tam tersidir. Burada fiziksel kablo broadband tekniği ile sanal olarak birçok kanala bölünmüştür. Her kanalın `frekans bölme modülasyonu' adı verilen bir teknik aracılığıyla belirlenen kendine ait taşıyıcı bir frekansı vardır. Bu farklı frekanslar network kablosunun üzerinde aynı anda konuşulabilecek şekilde çoğaltılırlar. Belli bir frekanstan bilgi transferi yapan bir cihaz başka bir frekanstan yayın yapan cihazın bilgilerini dinleyemez. Örnek vermek gerekirse kablolu televizyon broadband yayın uygulamaktadır. Aynı anda pek çok kanal programı tek kablo üzerinden yayın yapar ve seyretmek istenilen bir tane kanal seçilerek seyredilir.

Ethernet Paketi nedir?
60 byte'tan oluşan Ethernet paketi cihazın içindeki ethernet kartında yeralan chipset tarafından yaratılır. Paket tam olarak 6 byte uzunluğundaki bilginin yaratıldığı kaynak adresinden 6 byte bilginin gönderileceği alıcı adresinden 2 byte uzunluğundaki bilginin tipini belirten bilgiden ve 46 byte uzunluğundaki data'dan oluşmaktadır. Bu formatın tam ve doğru olarak oluşumundan tamamı ile kullanılan yazılım sorumludur. Bu bilgilerin ışığında en kısa ethernet paketinin boyu 62 byte en uzun ethernet paketinin boyu ise 1514 byte'dır....


Dokümanda bulunan diğer konular;


 • NETWORK
 • LAN İLE YAPILABİLECEKLERİNİZ
 • Yerel Ağ Mimarileri
 • Ethernet
 • CSMA/CD nedir?
 • Baseband network ne demektir?
 • Broadband network nedir?
 • Ethernet Paketi nedir?
 • Ethernet ve IEEE 802.3 arasındaki fark nedir?
 • Mac Adresi nedir?
 • Ethernet adreslerinde özel bir numaralandırma kullanılmakta mıdır?
 • CRC ne demektir?
 • Broadcast Adresi nedir?
 • KABLOLAMA
 • Kablosuz ethernet var mıdır?
 • Kablo seçimi
 • Grafik Anlatımlar


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yerel ağ ayarları hakkında bilgi

Yerel ağ ayarları hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yerel Yönetim Nedir? - Yerel Yönetim Hakkında elif Kadın ve Hukuk 8 20-08-2015 12:13
Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir? - Yerel Yönetim Birimleri Hakkında elif Soru Cevap 12 19-04-2015 08:29
Yerel Yönetimler Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 0 08-04-2013 01:11
Yerel saat nedir?-Yerel saat nasıl hesaplanır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 12:35
Facebook Gizlilik Ayarları Hakkında Bilgi elif İnternet Dünyası 0 22-06-2011 02:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats