bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 02:53   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Anonim şirketlerin tasfiye süreci nasıl gerçekleşir?

Anonim şirketlerin tasfiye süreci nasıl gerçekleşir?-Anonim şirketlerin tasfiye dönemi hakkında bilgi


'TASFİYE' kavram olarakanonim ortaklığın mal varlığının paraya çevrilmesiortaklık alacaklarının tahsil edilmesiborçların ödenmesive geriye bir bakiye kalıyorsabunun tasfiye payı hükümlerincepay sahiplerine dağıtılması ve ve ortaklığın kaydının sicilden silinmesi işlemlerinin tümü olarak vasıflandırılabilir.

Hukuki Mahiyeti


İnfisah ve fesih sebeplerinden biriyle sona eren bir anonim şirketdiğer bir şirketle birleşmebir kamu tüzel kişisi tarafından devralınma veya bir limited şirket şekline dönüşme durumları haricindetasfiye haline girer.
Anonim şirketin tasfiye haline girmesi ile sözleşmesinde gösterilen ekonomik amaçtasfiye amacıyla sınırlı olarak devam eder.Artık şirket faal işletme konusunu bırakmıştır. Sadece tasfiye gayesi için hukuki varlığını ve tüzel kişiliğini devam ettirir.

Tasfiye kapsamına giren işlemler isetasfiye gayesinin gereği olan ve bu gaye ile sınırlı bulunan işlemlerdir.Bunlarbaşlanmış işleri tamamlamakpay bedellerini ve diğer alacakları tahsil etmekaktifleri paraya çevirmekşirketin borç ve taahütlerini yerine getirmektasfiye hasılatını bankaya yatırmak gibi işlemlerdir(TTK. Md. 230).Bu işlemlerin dışına çıkmaktasfiye gayesi ile bağdaşmaz.Bu sebeple tasfiye gayesi ile sınırlı olarakkanunda sayılanların haricinde yapılan işlemlertasfiye gayesiyle yapıldığı ispat edilmedikçe anonim şirketi bağlamaz.Bu işlemlerin hukuki sonucu ve işlemlerden doğan sorumlulukişleri yapanlara aittir.
Ticaret kanununun 439. Maddesindesona eren anonim şirketin kaideten tasfiye haline gireceğ ihükme bağlanmıştır.

Tasfiye Halinde Anonim Şirketin Hukuki Durumu:

Tüzel Kişilik ve Haklardan Yararlanma Ehliyeti:

İnfisah veya fesih sebeplerinden birinin gerçekleşmesi ile anonim şirket sona erer.Ancaktüzel kişiliği ortadan kalkmaz.Şirketsadece tasfiye gayesiyle sınırlı olmak üzeretüzel kişiliği muhafaza eder ( TTK. md. 439/2 ).
Tasfiye gayesiyle sınırlı olarak tüzel kişiliğin devamı hem ortaklarla hem de üçüncü kişilerle olan münasebetler bakımından geçerlidir.Bu itibarlaşirketin hak ve borçlarında tasfiye haline girmeden önceki taahütleri ile bu taahütlerden doğan sorumluluklarda bir değişiklik meydana getirmez.Şirketin faaliyette bulunduğu devredeüçüncü kişilerle yaptığı sözleşmeler geçerliğini muhafaza eder.Şirketin lehine ve aleyhine açılmış davalartasfiye halinde de devam eder.

Tasfiye halinde borçlanan bir anonim şirkettasfiye gayesiyle sınırlı olarak hak kazanırborç altına girebilir.Ancak gayesinde bir değişiklik meydana gelir.Aktif kazanç sağlama ve ortaklarına paylaştırma gayesi sona ereryerini pasiftasfiye gayesi alır.Bu gayeyi aşan her türlü işlemehliyet dışı yapılmış sayılır.

Ticaret Unvanı:

Tasfiye halinde de anonim şirketin ticari faaliyet unsuru kaybolmakla beraber tacir sıfatı saklı kalır.Tasfiye gereği yapılan bütün işlemler ticaridir.Bunun için tasfiye halindeki şirket
ticaret unvanını ‘tasfiye halinde’ sözü eklenmek suretiyle kullanmakta devam eder.Bu bakımdan tasfiyenin başka bir unvan altında yapılması mümkün değildir.

Tasfiye Halinde Anonim Şirketin Organlarının Hukuki Durumu:

Tasfiye gayesinin anonim şirketin ehliyetinde meydana getirdiği sınırlamadolayısıyla şirket organlarının görev ve yetkilerini de sınırlandırır.

Şirket organlarıtasfiye halinde de organ sıfatını muhafaza etmekle beraberyetki ve görevleritasfiyenin yürütülebilmesi için zorunlu olan ve niteliği itibariyle tasfiye memurlarınca yapılamayan işlere inhisar eder.Çünkü şirket borçlarından dolayısadece malvarlığı ile sorumlu bir şirket tipi olduğundan (TTK. md. 269) alacaklıların menfaatleri bilhassa tasfiyede korunmaya değer.

Genel Kurulun Yetki ve Görevleri:

Anonim şirketin en yüksek organı olan ve yetkileri kanunun emredici hükümlerine ve esas sözleşmeye dayanan genel kurul şirket tasfiye haline girmekle yine organ sıfatını muhafaza eder.Ancak yetki ve görevleritasfiyenin yapılabilmesi için zorunlu olan fakat nitelikleri itibariyletasfiye memurlarınca yapılamayan işlemlerle sınırlıdır.

TTK. md. 440 hükmüne göretasfiye halinde genel kurulun yetki ve görevleri iki bakımdan sınırlandırılmıştır.

¨ Tasfiyenin Yapılabilmesi İçin Zorunlu Olan İşlemler:


Bu devrede her türlü ticari faaliyet ortadan kalktığından şirket organlarıdolayısıyla genel kurulsadece tasfiyenin gerektirdiği ve tasfiye için zorunlu olan işlemleri yapabilir.Zorunluğun bulunup bulunmadığınıgenel kurul takdir etmekle beraberyapılması istenilen işlemnormal ölçülere göretasfiye bakımından zorunlu sayılabiliyorsabu işlemlerin yapılmasına genel kurulca karar verilebilir.Hattatasfiyeye yararlı olduğu ölçüdeyeni işlemler de yapılabilir.
Genel kurultasfiye memurlarının tayin ve azline karar vermeye yetkilidir (TTK. md. 441442 ).
Fakat mahkemece tayin edilen bir tasfiye memurugenel kurul kararıyla azledilemez.

Genel kurulkanunun emredici hükümlerine aykırı olmamak şartıylatasfiye memurlarına talimat da verebilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (13-04-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Anonim şirketlerin tasfiye süreci nasıl gerçekleşir?

Anonim şirketlerin tasfiye süreci nasıl gerçekleşir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Su döngüsü nasıl gerçekleşir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 09:45
Rüzgar Nasıl Oluşur -Rüzgarın Oluşum Süreci elif Soru Cevap 0 23-03-2013 04:52
mayoz bölünme nasıl gerçekleşir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-11-2011 03:02
Bronzlaşma Nasıl Gerçekleşir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 12-04-2010 01:21
Anonim Halk Şiiri Nedir?-Anonim Halk Şiiri Özellikleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 01:55

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:41 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats