bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 02:58   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Suç kelime anlamı nedir?

Suç kelime anlamı nedir?-Suç nedir?-Suçun unsurları nelerdir?


l- CEZA HUKUKU YÖNÜNDEN SUÇUN TARİFİ VE UNSURLARI

A- SUÇUN TARİFİ

Bilindiği gibi hukuk; toplum halinde yaşayan insanların davranışlarını düzenleyen disiplinlerden birisi ve de en önemlisidir. İnsan tabiatı ve bencilliği hukuk düzeni olmadan birlikte yaşanabilmesine olanak vermez. Bu nedenle toplu olarak yaşanılan yerlerde bir düzen bir disiplin kurulması zorunludur. Toplum halinde yaşayan insanların toplum düzenini bozan davranışları değişik nitelikler gösterir. Hukuk koyduğu kurallarla bu düzeni kurar ve korur.

Konumuz suç olduğuna göre; suçun tarifi muhtelif hukukçular tarafından şekil maddi ve sosyal bakımlardan olmak üzere çeşitli şekillerde tarif edilmiştir. Suç bir tarife göre toplumun huzur ve sükununu bozdukları için yapılmaları yasak edilmiş ire işlenmeleri halinde cezayı müeyyide maruz bulunan fiillere denilmektedir. (BAYRAKTAROGLU H. 1977). Başka bir tarife göre ise suç; halkın güvenliğini korumak için devletçe neşir ve ilan edilen ve ceza tehdidini havi olan bir konunun sorumlu bir şahıs tarafından icrai ve ihmali olabilen harici bir hareketle ve bir veya vazifeyi müstenit olmayarak ihlal edilmesidir (ÖZDÖNMEZ H. 1965).

B- SUÇUN UNSURLARI

Suçun unsurları denildiğinde bir fiilin suç sayılabilmesi için bulunması gerekli unsurlar anlaşılmaktadır. Bu unsurlar bir arada bulunmadıkça bir fiili suç olarak nitelendirmek mümkün değildir. Biz yapacağımız incelemede suçun unsurları olan hareket unsuru tipiklik unsuru hukuka aykırılık unsuru kusur unsuru üzerinde duracağız (ÖNDER A)

1- Hareket Unsuru

Her suçta bulanan ve bulunması gerekli unsurlardan birincisi her suçun iradi bir davranışın sonucu olmasıdır. Davranışın iradi olmasından maksat kişinin bilinçli bir şekilde ruhsal ve fiziki bir hareket haline getirebilmesidir. Kişinin düşünce alemi zihninde kaldığı sürece bu istekler Ceza Hukuku sahası dışındadır. yani hareket olmadan bir suçun varlığından söz edilemez. Hareket icrai olmalıdır. Ancak hukuk düzeninin kişiden beklediğinin yapılmamış olmasıyani başka bir deyişle ihmal de hareket kavramı içinde düşünülmelidir.

2- Tipiklik Unsuru


Suçtan söz edebilmek için bir suçun incelenmesindeönce hareketin varlığı tespit edilmelidir. Yapılan bu tespitten sonrahareketin suç tipine yani (hareketin) suçun kanundaki tarife uyup uymadığı araştırılacaktır. Mesela adam öldürme hırsızlık dolandırıcılık suç tipleri kanunda belirtilmiş ve bir tarifi de verilmiştir. Yapılacak araştırma hareketin bu suç tiplerine uygun olup olmadığının tespiti olacaktır. Uygunluk bulunduğu taktirde suç tipinin bu hareketle ihlal edilmiş olduğundan söz edilebilecektir. Kanunda belirtilmiş bulunan suç tipine uygun hareket etmemiş olan kişinin cezalandırılmasına suçta kanunilik ilkesi engel olmaktadır. Türk Ceza Kanunumuzun 1. maddesinde de bu husus hükme bağlanmıştır. Buna göre;

"Kanunun sarih olarak suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez.”

Kanunda yazılı cezalardan başka bir ceza ile de kimse cezalandırılamaz. Yani kanunda mevcut suç tiplerinden herhangi birisine uygun olmayan suç tarifini ihlal etmeyen hareket Ceza Hukuku dışında kalır.

Suç tipleri incelendiğinde bu tiplerin objektif ve sübjektif unsurlardan meydana geldiği görülmektedir. Diğer bir ifade ile bu tipler yalnız dış alemde meydana gelen değişikliklere göre belirtilmemiş failin sübjektif durumda bu suç tiplerinde gösterilmiştir. Bir suçun mevcut olup olmadığını incelerken yapılacak ilk işlem failin hareketinin suç tipinde gösterilmiş bulunan maddi unsurların gerçekleştirilmiş olup olmadığının tespiti olacaktır. Bu tespit duyularımız aracılığı ile dış alemdeki etkilerinin göz önünde bulundurulması sonucunda gerçekleşir ve anlaşılır. Failin tasavvurları saik amacı kısaca iç alemi yapılan bu araştırmada gözönünde bulundurulmaz. Yani önce hareketin suç tipindeki maddi unsurları ihlal etmiş olup olmadığı araştırılır.

Görülüyor ki tipiklik kavramı ile suç tipinde mevcut maddi bünyeli unsurlar kastedilmektedir. Mesela kanunda hırsızlık suçu tarif edilirken (md.491)"Her kim diğerinin taşınabilir malını bulunduğu yerden alması" suçu oluşturmakta yeterli olacak faildeki ve bu maldan faydalan maksadı faile ait sübjektif bir nitelik olup tipikliğin dışındadır ve inceleneceği yer kusurluluktur.

Tipiklik suçun unsurlarından birisi olduğu ve bu görevi gerçekleştirebilmesi için her suçta mevcut maddi unsurları gösteren soyut bir nitelik taşıdığı kabul edilmektedir. Bu nedenle tipikliğin yalnız objektif nitelikteki suç unsurlarından oluştuğu görülür.

3- Hukuka Aykırılık Unsuru

Bu hareketin varlığı ve bunun suç tipikliğini ihlal etmiş olması veya tipikliğe uygunluğu fiilin suç olarak kabulüne ve hukuka aykırılığını belirtmesi bakımından konu olarak yeterlidir.

a) Bir suç tipi ihlal edildiği ve hukuka aykırılık ortaya çıktığında hukukun çeşitli kaynaklan bu suç tipinin ihlal edilebilmesine izin vermişimkan tanımış veya kişiye bir görev olarak bu yüklenmiş olabilir. Mesela saldırıya uğrayan meşru müdafaa içinde saldırganı öldürdüğü taktirde adam öldürme suç tipi gerçekleştiği halde faili cezalandırmamaktayız; zira kanun bu fiile izin vererek hukuka uygunluk sebebi kabul etmiştir.
b) Bazı suç tipleri içinde "haksız olarak" veya "hukuka aykırı olarak" şeklinde deyimler yer almaktadır. Bu durumda hareket suç tipini ihlal etse dahi bu hareketin haksız veya hukuka aykırı olduğu tespit edilemeden bir sonuca varılamaz.

c) Nihayeti mal suretiyle icra suçlarında ihmalin bir netice meydana getirip failin cezalandırılabilmesi için onaya çıkan neticeye engel olma hukuki yükümlülüğünün tespiti gerekir.

Görülüyor ki suç tipinin ihlali hukuka aykırılığın bir karinesi ise de yukarıda açıkladığımız üç hal bu karineyi bertaraf edebilmekte belirt ilen bu hallerin bulunmaması durumunda ihlal hukuka aykırılığın kat'i karinesini oluşturmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Suç kelime anlamı nedir?

Suç kelime anlamı nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kuvvetin kelime anlamı nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 09:57
Nargilin kelime anlamı nedir? Я Soru Cevap 1 28-03-2013 01:17
Meslek Nedir-Kelime Anlamı ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 25-03-2013 07:15
Jaluzinin kelime anlamı nedir? Я Soru Cevap 1 12-02-2013 01:44
Zıt Anlamı Kelime Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 06:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats