bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 03:11   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kitap incelemesi örneği-Ana (Maksim Gorki)

Kitap incelemesi örneği-Ana (Maksim Gorki)
Kitap incelemesi örneği-Ana (Maksim Gorki)


1. Metnin içeriğine yönelik inceleme


a) Konu ve Tema

Maksim Gorki’nin bu kitabında ana konu devrimci düşünce ve devrimci mücadele denebilir. Uyandırılmak istenen ana düşünce ise halkın kendi acılarına bakarak nedenini inceleyerek biraz da cesaretle kendini savunabilecek onu ezenlere baş kaldırabilecek duruma gelebileceğidir. Bu düşünceyi aşılamak içinse bu yolda yoldaşlarıyla mücadele veren bir oğlu olan kendine bir zarar gelmediği sürece (hatta bazen geldiğinde de) sesini çıkarmayan hakkını arayamayan bir kadının oğlunun ve çevresinin etkisiyle insanların acısını algılayan ve onları uyarmaya uyandırmaya çalışan bir savaşçı haline gelmesi anlatılmaktadır.

"İnsan onurlu bir kelimedir" diyor Maksim Gorki yalancı ve pasif bir insanlık adına insana acımak yerine; saygı duymakonun yaşamı yeniden biçimlendirme yeteneğine inanmak onu buna yönlendirmek gerektiğini vurguluyor. Gorki'ye göre insan çevresini değiştirirken kendisi de değişirse kaderini halkın kaderiyle birleştirir onların özgürlük ve mutluluk uğruna mücadelesine katılırsa 'dünyaya yeniden gelir' ve kelimenin en gerçek anlamıyla insan olur. Dünyanın birçok ülkesinde milyonlarca insan için başucu kitabı olan ve sosyalizmin temel dayanaklarından biri olan Ana romanında bu tema en güçlü anlatımına kavuşmaktadır.

b) Mekan ve Çevre


Roman; Rusya’da içinde bir fabrika barındıran halkın vaktini çalışarak ve içki içerek geçirdiği bir kasabada başlar. Devamında ise ananın taşınmak zorunda kalmasıyla anaya korkutucu gelen insanların birbirlerini daha belirgin olarak ezdikleri bir kent ve ağalık düzeninin hakim olduğu insanların karşı geldikleri için dövüldükleri yok edildikleri köyler romandaki olayların arka planını oluşturur.

Kişiler arası diyaloglar daha çok ananın veya çevresindeki insanların evlerinde ve bu gibi kapalı mekanlarda geçerken romanın akışını sağlayan tutuklanma gibi temel olaylar genelde gösterilerin yapıldığı açık mekanlarda gerçekleşmektedir.

Not: Romanda yer kavramı açıkça verilmemiştir. Yer ismi olarak sadece Rusya kullanılmıştır.

c) Zaman

Yazar romanda zaman tam olarak belirtmemiştir ancak olayların 1905 Rus Devrimi zamanında gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Gorki bu romanında da diğer eserlerinde olduğu gibi sadece devrimden öncesini ele almıştır. Zaten Gorki’nin temel amacı devrimden sonra gelecek parlak günleri değil devrim için nasıl bir ruh haliyle mücadele verilmesi gerektiğini göstermektir. Olayların oluşum süresi de tam olarak belli değildir. Yalnız romanın akışından bir yada iki yıl kadar bir sürede gerçekleşen olayların anlatıldığını tahmin ediyorum.

Gorki’nin bu romanında 1902 yılı işçi bayramında tutuklanan ve yargılanarak sürgün edilen gençlerin temel oluşturduğunu göz önüne alırsak devrimden sonra hala çok tehlikeli olan ortamda belki de zor durumda kalmamak veya kimseyi zan altında bırakmamak için kesin olarak yer ve zaman belirtmediği düşünülebilir.

d) Olay Örgüsü


“Ana” olay örgüsü bakımından Gorki’nin en çok eleştirildiği kitaplardan biridir. Bu eserinde Gorki’nin aynı dönemde yazdığı “Foma Gordayev” eserinde olduğu gibi olaylardan ziyade kendi fikirlerini romandaki bazı karakterlere yükleyerek devrimcilerin nasıl davranmalarını gerektiğini anlatmaya aşılamaya çalışmış ve gençleri sosyalizme kazandırmayı amaçlamıştır.

Olaylar basit ve sayıca azdır. Nilovna adında bir kadının sürekli içki içip karısını döven çevresi tarafından fazla sevilmeyen kocasının ölümüyle başlar. Daha sonra Nilovna devrimci oğlu Pavel ve onun arkadaşlarıyla yaşamaya başlar. Oğlu fabrikadaki bir eyleme önderlik eder ve hapse girer. Çıktıktan sonraysa 1 mayıs gösterilerine katılır ve tekrar hapse girer. Uzun süre tutuklu kaldıktan sonra yargılanıp sürülür. Mahkemeden sonra Nilovna da yakalanır ve roman sona erer. Romanın başından itibaren ananın etrafındaki mücadelecilerden bazıları sürülüyor yakalanıyor veya ölüyordu. Zaten romana olaylar değil diyaloglar ve ananın düşünceleri yorumları hakimdir.
Not: Romanın olay örgüsü daha detaylı olarak özet bölümünde incelenecektir.

e) Kişi Karakter ve Tipler

Pelageya Nilovna Vlasova (Ana):
Romandaki ana kişilerden biri ve en önemlisidir. Roman boyunca olaylar ve diyaloglar onun etrafında gerçekleşmekte yazar onun fikirlerine gözlemlerine birinci veya üçüncü tekil şahıs ağızdan yer vermektedir.

Palegeya bir tiptir ve her tip gibi bazı belirgin özelliklere sahiptir. Bunlardan ona en çok hükmedenler (romanın sonlarında) davaya olan tutkusu insanlara duyduğu sevgi ve onlardan gelen pozitif ve negatif enerjileri kolaylıkla algılamasıdır. Bunların hepsinin üstünde ve onun karakterden çok bir tip olmasına neden olan özellik ise oğluna olan inanılmaz...


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kitap incelemesi örneği-Ana (Maksim Gorki)

Kitap incelemesi örneği-Ana (Maksim Gorki) konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: roman eleştirisi örneği, gorki ana kisi tahlili, maksim gorki ana olay orgusu, maksim gorki ana kitabının ana fikri, maksim gorki ana kitap incelemesi, gorki ana romanında ses olayları, maksim gorki ana karakter analizi, maksim gorki ana eleştirisi, gorki nin ana kitabı analizi nasıl olur, ana gorki eser incelemesi, bir metin üsünde ses olaylarını inceleme, ses olayı inceleme, maksim gorki ana romanı incelemesi, maksim gorki ana karakterleri, analız gorkı ana,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kitap eleştirisi örneği elif Eğitim ve Öğretim 1 11-10-2014 07:55
Gorki Ana Kitap Özeti - Gorki Ana Kitabının Özeti elif Soru Cevap 0 10-03-2013 03:29
Dünya kitap günü hakkında komposizyon örneği elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:59
Ana - Özet - Maksim Gorki Bkmlyz Kütüphanemiz 0 04-07-2008 04:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats