bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 03:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Yerel kaynakların korunması hakkında bilgi

Yerel kaynakların korunması hakkında bilgi-Windows ve Linux İşletim sistemlerinde güvenlik


Yerel kaynakların korunması hakkında bilgiYEREL KAYNAKLARIN KORUNMASI:


NT işletim sistemi düzenlediği sabit disk sürücü ve diğer birimlerin korunması için değişik güvenlik yöntemlerine sabittir. NTFS (NT File Sistem ) dosya sistemi dosya ve dizilere kullanıcı bazında izinler verilerek NT sisteminin ana izin sistemini oluşturur. NTFS birimleridosyalara ve dizinlere erişim kontrol listesi (Access Control List-ACLs) uygulayabilir. Bu kontroller paylaşılmış dizinlerdeki izinlerle bağlantılı olarak görev yapıyorlar. Bir dosya yerleşim tablosu (File Alloction Table –FAT) birimi yalnızca son kısımları destekliyor ( güvenliğin paylaşım düzey şekli ). Emniyet açısından durum müsaitse çoklu korumaları kullanmak her zaman faydalıdır. Bu yüzden internet bağlantılı Windows NT makinelerde genelde NTFS kullanmak gereklidir.

Yerel (Lokal ) bilgisayarın sabit diski ve diğer birimlerinin korunmasının yanı sıra network üzerinden sisteme erişecek kullanıcıların da kontrol edilmesi NT koruma sisteminin bir bölümünü oluşturur. NT işletim sistemi bu işlemler için çok sayıda araca sahiptir:

Yönetim Araçları:
o NT Explorer
o My Computer
o Server Maneger
o Command Prompt ( komut yolu)

NT kaynaklarına başvuran biri için tesis edilen kontrol üç ayrı düzeyde düzenlenir:
= Share-Level (paylaşım düzeyi )
= Directory -level (dizin düzeyi )
= File-level (dosya düzeni )

Paylaşım düzeyi paylaştırma uzak kullanıcılar için yapılır. Diğer paylaşım düzenlemeleri yerel kullanıcı içindir.

Bir Uyarı:
Eğer NTFS ACLs bir ağ kullanıcısına partition kısmı için tam ulaşım verir fakat paylaşım düzeyinde salt okunur erişim verilirse etkili olan erişim yalnız okunurdur. Windows NT NTFS ACLs ve paylaşım yetkilerinin arakesitini alıyor.

Peki umumi bir makinede paylaşımların bulunmasına izin verilmeli mi? Teorik olarak hayır. Pratikte ise hizmet biriminizden dosyaları taşımanız için bazı yollara başvurmak gerekiyor. NTFS düzey güvenliği bu uygulamayı daha tehlikesizce gerçekleştirmeye yardımcı olabilir. Yeni paylaşımlar oluşturursak NT tarafından koyulmuş varsayılan yetkileri değiştirmeye dikkat edin. Bunu yapmayı unutursak “Everyone” isimli grup paylaşım arasında gözükebilenlerin tümünün tam kontrolüne sahip olacaktır. Bu mesele NT’nin güvenlik piyasasında kötü bir darbe almasının sebeplerinden biridir. NT aşırı dikkatli olmaktan ziyade daha dostça konfigürasyon varsayımına yöneliyor. Bu felsefe bir LAN iş grubu için taktir edilebilirfakat internet hizmet birimi için tam bir felaket.

NTFS GÜVENLİK SİSTEMİ:

NTFS bölümü kullanıcılara izin (hak ) vererek sabit diski yerel ve uzak (network ) bağlantılarına karşı korur. Bu nedenle izinleri dosyaların sahip oldukları özellikler olarak düşünmek gerekir. NTFS güvenlik sistemi içinde ayrıca disk üzerinde yapılan işlemler denetlenir (auditing ) ve sahiplikler düzenlenir.

İzinler (permissions ) dosyaların nasıl ve kim tarafından kullanılacağını belirler. NT’de beş temel izin vardır.

NTFS’de İzinler

İzinler/işlemler
Read Execute Write Delete Set Permission Take Ownership No Access

Read x xChange x x x x

Full Control x x x x x x Special Access x x x x x x


Varsayım İzinler: bir disk bölümü NTFS ile formatlandığında Everyone grubuna Full Control Olarak açılır. Bunun anlamı yeni yaratılan bir NTFS disk bölümünün yerel bir FAT ya da HPFS bölümü gibi kullanılmasıdır.

SAHİPLİK :

Bir dosya ya da dizinin sahibi ( owner/yaratan) onun izinlerini değiştirme hakkına sahiptir. Başka bir deyişle sahiplik izni değiştirme hakkıdır. Temelde Adminstrator sahiplikleri düzenler ve istediği sahipliği de elde eder. Bunun dışında bir sahip kendi izin ya da dosyası üzerinde istediği kullanıcıya istediği hakkı verebilir.

Sahiplik konusunda genel esaslar şunlardır :


v Yaratıcı (sahip ) kullanıcı başka bir gruba ya da kullanıcıya sahiplik hakkı verebilir.
v Adminastrators bir dosya ya da dizinin sahipliğini alabilir.
v Adminastrators grubundan birisi sahiplik alırsa Adminastrators grubu sahip olur. Buna karşın Adminastrators grubunda olmayan bir kullanıcı sahiplik alırsa o zaman sadece kendisi sahip olur.
v Bir dosyanın sahibi olmak ya da Adminastrator olmak dosyanın bütün izinlerine sahip anlamına gelmeyebilir. Ancak bir sahip o dosyanın izinlerini değiştirerek istediği izinleri elde eder.

BİR DİZİNİ PAYLAŞTIRMA:

Çalışan bir NT Server üzerindeki dosya ve dizinlere izini olmayan kullanıcılar ulaşamazlar. NT Server üzerindeki dosya ve dizinlere ulaşmak için paylaştırılması gerekir. Bir dizini paylaştırmak için Adminastrators grubunda ya da Server Operators grubunda olmak gerekir.

Bir dizin yerel (bulunulan makine) yada uzaktan paylaştırılabilir. Yerel yönetim için NT Server’a giriş yapılmalıdır. Uzaktan paylaşım yapmak için Server Maneger programı çalıştırılmalıdır. NT’de paylaşımları kısıtlamak mümkündür.
Paylaşıma açılan bir dizine (kaynağa ) bir ad verilir. Bu ad varsayım olarak dizinin adıdır. Bunun dışında kullanıcı istediği bir paylaşım adını dizine verebilir. Paylaşımları gizlemek için paylaşım adlarının sonuna $ işareti konur.
Uzaktaki bir bilgisayar üzerindeki paylaşımın yönetimi için Server Maneger programı kullanılır.uzaktan paylaşımları gören sistem yöneticisi isterse paylaşımdan yaralanan kullanıcıların paylaşımlarını keser.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Yerel kaynakların korunması hakkında bilgi

Yerel kaynakların korunması hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yerel ağ ayarları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:25
Yerel Yönetimler Hakkında Bilgi Я Soru Cevap 0 08-04-2013 01:11
Trafik levhalarının korunması hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 08:42
Elektronik Kaynakların Kaynakçası Hakkında Bilgi elif Soru Cevap 0 05-04-2013 02:30
Doğal Kaynakların Korunması İçin Yapılması Gerekenler elif Soru Cevap 0 10-03-2013 04:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:45 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats