bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 03:54   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Erozyonu engellemek için faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir?

Erozyonu engellemek için faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir?-Erozyonu önlemek için gönüllü ve resmi kuruluşlar hangileridir?


Yurdumuzda erozyonla mücadele konusunda çeşitli devlet kuruluşlarının yanı sıra dernek ve vakıflar da çalışmalar sürdürmektedir. Bu kuruluşlar içerisinde erozyonla ilgili en etkili çalışmayı Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) yürütmektedir. Bu vakfın kuruluş amacı ulusumuza toprak erozyonunun sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmak erozyonu önleme çalışmalarına destek sağlamaktır. TEMA kamuoyunu erozyon tehlikesi konusun*da bilgilendirmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bunun yanı sıra erozyonu önleme çalışmalarına da etkin olarak katılmaktadır. TEMA bu amaçla yurdun çeşitli yerlerinde ağaçlandırma ve meraların iyileştirilmesi çalışmalarını sürdürmektedir.

TEMA Vakfının yanı sıra amaçları arasında erozyonla mücadelenin bulunduğu ulusal ve uluslar arası sivil kuruluşlar da vardır. Yeşil barış anlamına gelen Greenpeace (Grinpis) adındaki örgüt ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı yurdumuzun dışında dünyada da çalışmalarını sürdüren kuruluşlardır. ÇEKUL (Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı) ise bu konuda yurt içinde faaliyet gösteren sivil kuruluşlarımızdan biridir.


TEMA Vakfı
TÜRKİYE EREZYONLA MÜCADELE AĞAÇLANDIRMA VE DOĞAL KAYNAKLARI KORUMA VAKFI

TEMA vakfının amaçları; ülkemizin doğal varlıklarını ve çevre sağlının korunması erozyonla mücadele toprak örtüsü ve ağaç ve orman sevgisini toplumun her kesimine anlatmak Çölleşmeyle mücadelede dünyaya örnek bir hareketi Türkiye’den başlatmak.

Bu amaçları gerçekleştirmek için gerekli teşkilatın oluşturulmasını yasaların çıkmasını sağlamak ve gönüllü kuruluşların öncülüğünde toplumun bütün kesimlerinin desteği ile erozyonla mücadelenin ikinci bir İstiklal Savaşı kabul edilerek erozyon tehlikesi ile mücadele edilmesi.

Erozyonu engellemek için faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir?

ÇEVRE VE KÜLTÜR DEĞERLERİNİ KORUMA VE TANITMA VAKFI (ÇEKÜL)

ÇEKÜL ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla 1990 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

“Doğal kaynakları” “kültürel mirası” ve “insan”ı bir bütün olarak ele alan ÇEKÜL doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent-havza-bölge-ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.

ÇEKÜL’ün “koruma-değerlendirme-yaşatma” amaçlı projelerinin hayata geçirilebilmesi ve sonuç alınabilmesi için benimsenen strateji “kamu-yerel-sivil-özel birlikteliği” ne öncelik verilmesidir.

ÇEKÜL doğal ve kültürel varlıkların sürekliliğini ülke gündemine taşımak için umut ve özveriyle güçlenen bilgi ve katılımla beslenen “gönüllülük” esasına dayalı sivil girişimlerini “doğa” “kültür” “eğitim” “tanıtım” “örgütlenme” ana başlıkları altında sürdürmektedir


GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ)

Greenpeace gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık eder ve bunları basın aracılığıyla gündeme getirir. Bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür.

Çevreye karşı işlenen bir suça tanıklık etmek toplumun dikkatini çekerek suçu işleyenler üzerinde baskı oluşturmak amacıyla yapılan barışçıl eylemler yapar

1971′den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı güçlü bir mücadele vermektedir çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden şirketlerden ya da siyasi partilerden bağış veya sponsorluk kabul etmez; tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.

Greenpeace gezegeni yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir.

Şu anda 24 ulusal ve 4 bölgesel ofisi ve bu ofislerin yaptığı çalışmaları olanaklı kılan 41 ülkede 3 milyon destekçisi vardır. Greenpeace Türkiye ofisi 1992 yılında faaliyete geçmiştir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Erozyonu engellemek için faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir?

Erozyonu engellemek için faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: erozyonu engelleme çalışmaları, erozyonu engellemeye yardim kurulusu hangisi, greeneace hakkında bilgi, erozyonu önlemek için çalışan sosyal örgütler, erezyonu önleme faaliyetinde kurum hangisidir, doğal çevreyi koruyan kurumlar hangilerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevremizde Faaliyet Gösteren Resmi Kurumlar Sosyal Örgütler Ve Gruplar Hangileridir ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 12-03-2015 10:01
Erozyonu engellemek için ne gibi çalışmalar yapılmalı? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 03:51
Türkiyede çevreyle ilgili faaliyet gösteren kuruluşlar hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-04-2013 04:36
Türkiyede faaliyet gösteren yardım kuruluşları hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 08:48
Afetlerle İlgili Faaliyet Gösteren Kuruluşlar elif Soru Cevap 0 19-02-2013 07:26

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:53 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats