bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 05:47   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İnsan hakları nedir?-Demokrasi nedir?

İnsan hakları nedir?-Demokrasi nedir?


İnsan hakları en genel anlamıyladiğer haklara temel teşkil eden ve diğer haklar açısından olmazsa olmaz niteliğindeki haklardır. İkinci Dünya Savaşı sonrası ortamın olumsuzluğu insan haklarına daha çok önem verilen bir düzenin kurulmasını gerektirmiştir. İnsan Haklarıinsanlık ailesinin tüm üyelerinde eşit ve ayrılmaz biçimde bulunan haklardır. Bu hakların tanınmaması barbarca eylemlerin sebebi olabilir. Buna sebebiyet vermemek için İnsan Haklarının hukuk düzeyinde korunması gerekir. İnsan Haklarısosyal gelişmenin yanında daha geniş bir özgürlük düzeyini hedefler. Kadın-Erkek Eşitliğiİnsan Haklarını temel değelerindendir. İnsan Haklarına ve Temel Özgürlüklere saygı gösterilmesini sağlamak Birleşmiş Milletlere üye devletlerin görevidir. Bu öğeler İnsan Evrensel Hakları Bildirgesi’nin temelini teşkil eder. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilmiştir.


İnsan hakları nedir?-Demokrasi nedir?

İkinci Dünya SavaşıAvrupa’da siyasalekonomik ve de toplumsal çöküntüler yaratmıştır. Ve yeni bir düzen kurulması gereği ortaya çıkmıştır. Bu yeni düzen diktatörlüklerin doğmasını ayrıca yeni bir savaşın ortaya çıkmasını engelleme amacı güder. Bu anlayışla Avrupa Konseyi kurulmuştur. Avrupa Konseyi bir demokrasi okuludur ve İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin geliştirilmesi ve koruması birincil amacıdır. İnsan Hakları ve Temel özgürlüklerden Yararlanma İlkesini çiğneyen devletkonseyden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiuluslararası bir anlaşmadır. Bu sözleşmebireyeİnsan Haklarını çiğneyen devlete karşı İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yolunu açmıştır Bu Sözleşmeyle üye ülkelere yükümlülükler getirilmesinin yanında bireyin de uluslararası hukuktan doğan bazı haklarının olduğu da kabul edilmiştir.

Türk Anayasalarından 1961 Anayasası kişinin sınırlanmasına neden olan siyasalekonomik ve sosyal engelleri kaldırmak ve gerekli şartları hazırlamak devletin görevlerindendir ve buna özgürleştirme denir. Bu görev1961 Anayasasında devlettedir. 1982 Anayasası bu görevidevlet yanında devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne vermiştir.

Demokrasihalk iktidarı demektir. Yanihalkın kendi kendini yönetmesidir. Özgürlük ise başkası tarafından yönetilmeme demek olduğuna göre özgürlük ve demokrasi içiçe geçmiş iki kavramdır. İdeal anlamda bir özgürlükdemokrasiyi gerektirir. İdeal Özgürlüğe ulaşmakdemokrasinin amacıdır. İnsan haklarına insanların ulaşması pek çok olumsuz tecrübe sonunda gerçekleşmiştir. Örneğin;kölelik ve sömürü düzenleriırkçılıksavaşlarayrımcılık bunlardan bazılarıdır. İnsanların özgür olmadığıkısıtlandığı ya da özgürlüklerin ortadan kaldırılmak istendiği ortamlarda İnsan Hakları ihlalleri fazlaca gerçekleşir. Oysa kikişinin özgür olduğu yönetim biçimi olan demokrasideİnsan Hakları ve Temel Özgürlükler düzenin temelidir. Demokratik yönetimlerde bireydevlete karşı da korunur. Bu koruma İnsan Hakları adına gerçekleşir.

Çoğulcu Demokrasi anlayışında özgürlük bireyseldir. Buna göreinsanhak ve özgürlüklerine doğuştan sahiptir. Ancakkişisel planda sınırsız özgürlük anarşiyi anarşiyi doğurur. Buna karşılıksiyasal özgürlüklerin kısıtlanmadığı yerde özgürlükten söz edilemez.

Sonuç itibariyleİnsan Haklarına saygı ve İnsan Haklarının ileri bir biçimde uygulanması demokratik rejimlerde olasıdır. Bunun içindeayrımcılığın ortadan kalkması ve eşitliğin ortaya çıkması için demokrasinin şartlarından genel ve eşit oy prensipleri öncelikle yaşama geçirilmelidir.

Medeni Yasadaki Kadın-Erkek Eşitsizliklerinden Bazıları:

· Ailenin reisi erkektir
· Evliliği sona ermiş kadınlar 300 günlük iddet süresini beklemek zorundadır
· Evliliktekocanın seçeceği evde oturmak
· Evlilik birliğini genel olarak koca temsil eder
· Koca içinevlilikte karıya ve çocuklara bakmak ve evi geçindirmekkarınında bunu kocadan isteyebilmesi
· Karıortak mutluluğu sağlamak hususunda gücü yettiği kadar kocanın yardımcısı ve danışmanıdır (Medeni Kanun Madde 153/3)
· Karıevin her türlü hizmetini görmek ve çocuklara bakmakla yükümlüdür.
· Erkeğin zinası sonucu doğan çocuk tanındığı halde kadının zinası olan çocuğun tanınması mümkün değildir.

Anayasa Mahkemesi yasalarınyasa gücünde kararnamelerinmeclis içtüzüğünün şekil ve esas bakımından Anayasa’ya uygunluğunu inceler. AyrıcaAnayasa Mahkemesinin görevleri üç kümede toplanabilir. Anayasa’ya uygunluk denetimiYüce Divan göreviSiyasi Partilerin denetimi ve kapatılması bu üç gruptur.

Belli makamlaryasanınyasa gücünde kararnamenin ya da meclis içtüzüğünün Anayasa’ya aykırılığı konusunda biçim ve öz yönünden iptal davası açabilir. Bu aradaAnayasa hakime Anayasa’ya aykırı gördüğü bir yasayı ya da yasa gücünde bir kararnameyi uygulamama ve konuyu Anayasa Mahkesine yollama yetkisi tanımıştır. Bu yola itiraz yolu denir.

Biçim yönünden iptal davasıyasa yayınlandıktan 10 gün içinde açılmalıdır. Bu yetki yalnızca Cumhurbaşkanı ve Meclis üye tamsayısının 1/5’ine tanınmıştır.

Öz yönünden iptal davalarını açmaya da CumhurbaşkanıMilletvekillerinin 1/5’i ve Ana Muhalefet Partisi meclis grupları yetkilidir.

Bu bilgiler ışığı altındaMedeni Yasadaki Kadın-Erkek eşitsizliklerinden dolayı Anayasa Mahkemesine dava açmak mümkün değildir. Ancakbu eşitsizlikleryasayla düzenlenmek suretiyle giderilebilir. Bu aşamadatoplumun rolükarar mercilerine bu yönde baskı uygulamak olabilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İnsan hakları nedir?-Demokrasi nedir?

İnsan hakları nedir?-Demokrasi nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: insan hakları, insan hakları nelerdir madde madde, demokrasi ihlalleri nelerdir, demokrasi nedir ihlalleri nelerdir, demokrasi insan hakları nelerdir, demokrasi nedir, ikinci dunya savasindaki insan haklari ihlalleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
demokrasi nedir ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 02-04-2013 11:38
İnsan Hakları Nedir?-İnsan Hakları Hakkında Bilgi ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 01:02
Demokrasi Nedir-Demokrasi Hakkında elif Soru Cevap 0 22-03-2013 04:00
İnsan Hakları ve Demokrasi Konulu Çocuk Şiiri elif Çocuk Şiirleri 1 29-11-2011 08:26
Doğrudan Demokrasi Nedir? elif Kadın ve Hukuk 0 07-03-2011 04:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:10 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats