bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 05:51   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart 12 Levha Kanunları hakkında bilgi

12 Levha Kanunları hakkında bilgi-12 Levha Kanunları neden yazılmıştır?


12 Levha Kanunları hakkında bilgi12 Levha Kanunları M.Ö. 451-M.Ö. 449 (Leges Duodecim Tabularum) günümüz Avrupa Hukuku'nun temelini oluşturan Roma Hukukunun gelişiminde yazılı olmayan hususların yazılı biçimde hukuki kurallar haline getirilmesi devrine ait hukuk kaynağıdır. Roma İmparatorluğu dönemine ait ilk yazılı kanunlar olan 12 Levha Kanunları Roma toplumundaki Patrici (soylular) ve Pleb (halk) arasındaki sınıf mücadelesi sonucu hazırlanmıştır.Roma İmparatorluğu'nda yazılı kanunlar olmadığı dönemde örf ve adete göre hareket edilirdi. Bu örf ve adetleri de ancak Patriciler bilirdi. Bunun için Patriciler örf ve adetlerin yazıya geçirilmesine mümkün olduğu kadar uzun bir zaman karşı koymuşlardır.


Pleblerin baskısıyla M.Ö. 450’de kanunları yazmak üzere 10 kişilik bir komisyon ('decemviri legibus scribundis') kuruldu. Solon Yasaları'ndan da yararlanılarak 2 yılda hazırlandı. 12 madeni veya tahta levha üzerine yazılarak ve meclisin onaylamasından sonra herkesin görebilmesi için Roma'nın en büyük meydanına (Forum Romanum) asıldı. M.Ö.307'de Galler'in Roma'yı yağmalamalarında imha edilene kadar orada asılı kaldı.


Bu levhalarda aile hukuku veraset hakkı dava hakkı borç ve ceza kanununa dair hükümler vardı. Bunlar Roma Hukuku'nun hiç değişmeyen esaslarını teşkil ettiler. Bu kanunlar dizisi ile iki toplum arasında daha önce hiç olmayan adalet ve dürüstlük mekanizması kurulmuş ve güçler Patricili ve Plebli büyük toprak sahipleri tarafından paylaşılmıştır. Böylece her iki halk grubu da seçme seçilme hakkı edinmiş toplumdaki sınıf farklılıkları için ekonomik durum belirleyici olmuştur.


Bazı suçlar ilâhların mukaddes haklarına tecavüz şeklinde anlaşılmış suçlu cemiyet dışı ve her türlü haklardan mahrum bırakılmıştır (herkes tarafından öldürülebilir). Şahıslara yönelik suçlarda şahsî intikam usûlü kullanılabilir. Diyeti kabul etmeyen suçlu zarar görene teslim edilir; o da göze göz dişe diş şeklinde öcünü alır. Aile reisinin (babanın) riyaseti altındakilere karşı hayat ve ölüm hâkimiyeti vardır.


Tarihçi ve hukukçuların naklettiği kısımlardan anlaşıldığına göre 12 Levha Kanunları'nda iki gaye güdülmektedir:  • Siyasi gayesi: Asillerle halk arasında mümkün olduğu kadar eşitlik sağlamak ve vatandaşları idarecilerin keyfi davranışlarına karşı korumak. (Ancak kanunlar bunu tam mânasıyla gerçekleştirememiştir; o devirde asiller ile halk arasındaki evlenme yasağı devam etmiştir.)
  • Hukuki gayesi: Eski teâmül hukukunu (örf ve adet hukunu) toplayıp tespit etmektir.
  • Bir kimse kendisine borçlu olan vatandaşı majistra (hâkim) önüne götürür borçlu borcunu ödeyemezse muayyen şekillere riâyet ederek ona el koyar evine götürür ve zincire vurur. Muayyen zaman içinde yine ödeyemezse öldürebilir. Veya köle olarak satar. Alacaklı birden fazla ise borçlu alacaklar nispetinde parçalara ayrılır.
  • Vatana ihanet ana veya babayı öldürme kundakçılık (suçlu kırbaçlanır zincire vurulur ateşle öldürülür).
  • Yalancı şahitlik (suçlu uçuruma atılarak öldürülür).
  • Gece bir hırsızlık olursa ve hırsız suçu işlerken yakalanırsa öldürülebilir. Daha hafif durumlarda yaptığı zararın iki misli ödettirilir. Günümüz Avrupa hukukunun temelini oluşturan bu kanunlar İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin de temeli sayılmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


12 Levha Kanunları hakkında bilgi

12 Levha Kanunları hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 12 levha kanunları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
12 Levha Kanunları nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 05:48
Evren nasıl oluştu?-Levha hareketleri hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 06-04-2013 09:40
Newtonun hareket kanunları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 07:02
Hammurabi Kanunları - Hammurabi Kanunları Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 01:34
12 Levha Kanunları - 12 Levha Kanunları Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 12-03-2011 01:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats