bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 05:58   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı

Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı-Maddelerin ayrıştırılması hakkında bilgiUzayda yer kaplayan varlıklara madde denir.Her gün yediğimiz bıçakçatal ve kaşığın tamamı veya bir kısmı çeliktendir.Farklı nesneler olmakla birlikteaynı çeşit çelikten yapılmışlardır.Burada sözü edilen çelikbir madde çeşididir.Madde cisimlerin yapıldığı şeylerdir.Bir maddeden çok sayıda değişik şeyler yapılabilir. Ayrıca bazı cisimler de birçok maddeden oluşabilir. Maddeler üç grupta toplanırlar. Katı maddeler birinci grubu oluşturur. Bunların değişik boyutları vardır. Serttirler ve şekilleri kolayca değiştirilemez. İkinci grup ise sıvılardır. Bunların belirli bir şekilleri yoktur.İçine konuldukları kabın şeklini alırlar.Üçüncü grup ise gazlardır.Bunlar her şekle girebilir. Belli boyutlara sığabilir.

Maddeler doğada genellikle karışım halinde bulunur. Başkaca maddelerden arıtılmış katışıksız maddelere saf madde iki yada daha fazla maddenin karıştırılmasıyla oluşan katışığa karışım denir.

Karışım halindeki maddeler karışımı oluşturan bileşenlerin karışım içindeki dağılımına göre homojen ya da heterojen karışımlar olarak ikiye ayrılır. Karışımı oluşturan bileşenlerin dağılımı her noktasında aynı ise homojen karışım denir. Bunlara çözeltide denir. Karışımın her noktasında madde dağılımı farklı ise heterojen karışım denir.


Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı

KARIŞIMLARI AYIRMA YÖNTEMLERİ

Akşam yemeğinde evde misafir var.İşler sıkıştı. Evin hanımı bu kez önünüze pirinci koyuyor ayıklamak için.Yapılacak şey basittir. Önce pirinç taneleriyle pirinç olmayanları(genellikle hepsi taştır kısaca taş diyelim) ayırt etmek sonra pirinç tanelerini bir tarafa taş tanelerini diğer tarafa toplamak; yani pirinç ile taş tanelerini ayırmak. Bu ayırma işleminde pirinç tanelerinin renk ve şekilleriyle taş parçalarının renk ve şekillerinin farklı olmasından yararlanırız.

Karışık olarak bulunan çeşitli maddeleri ayırmak için uygulanacak değişik işlemlerde de yukarıdaki örnekte olduğu gibibazı ayırt edici özelliklerinin farklı olmasından yararlanılır.Şekil maddenin kalıcı özelliklerinden değildir.Çok özel durumlar dışındaayırma işleminde yararlanılmaz.Renk ve tat içinde aynı şey geçerlidir.

1.2.1.KATI-KATI KARIŞIMLARI

a)öz kütlelerinin farklı olmasından
b)çözünürlüklerinin farklı olmasından
c)erime noktalarının farklı olmasından
d)mıknatıslanma özelliklerinin farklı olmasından

A)ÖZ KÜTLE FARKI:
Bir tatil günü.Çayınızı demlediniz.Güzel bir bardak çayı keyifle içmek amacıyla demlikten çayı boşalttınız.Ancak süzgeç kullanmayı unuttunuz. Demliğin ucunda kirpi denen alette yok.Gözleminiz nedir?Çayın üzerinde çay saplarınındibinde yapraklarının toplandığını göreceksiniz.Oysa bunlar paketin içinde karışık halde bulunuyorlardı.Amacımız bu olmadığı haldesonuçta çay sapları ile yapraklarını birbirinden ayırmış olduk.

Çay sapları çayın üzerinde yüzer;çünkü öz kütlesi suyunkinden küçüktür. Yapraklar dipte toplanır;çünkü öz kütlesi suyunkinden büyüktür. Bu örnek bize karışık halde bulunan öz kütleleri farklı iki katıyı ayırmak için kullanılabilecek bir yöntemin ana hatlarını sunuyor. Bu amaçla uygun bir sıvı seçilir.

Bu sıvı ayıracağımız katıları çözmemelidir.
Öz kütlesi ayıracağımız katıların öz kütlelerinin birinden büyük diğerinden küçük olmalıdır.


Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı


Ayıracağımız karışımı sıvının içine attığımızda şekildeki durumla karşılaşırız. Çayı demliğe geri boşaltıp mutfaktan süzgeci getirip yeniden doldurmaya üşeniyorsanız ve çay saplarının ağzına gelmesinden de hoşlanmıyorsanız ne yaparsınız aynı şekilde devam edilir işleme. Yani üstte toplanan 1 numaralı madde kaşıkla toplanır. 2 numaralı maddeyi ayırmak için tembellikten vazgeçip süzgeci getirmek durumundasınız.

B)ÇÖZÜNÜRLÜK FARKI:
Ailenizle birlikte ıssız bir koyda çadır kurdunuz. En yakın yerleşim merkezinden onlarca kilometre uzakta sakin bir tatil geçirmeyi amaçlıyorsunuz.

B)ÇÖZÜNÜRLÜK FARKI:Ailenizle birlikte ıssız bir koyda çadır kurdunuz.En yakın yerleşim merkezinden onlarca kilometre uzaktasakin bir tatil geçirmeyi amaçlıyorsunuz.

Küçük yeğeniniz siz yerleşmekle meşgul iken size yardımcı olmak amacıyla tuz ve karabiberin bulunduğu kapların kapağını açıpbir güzel karıştırıyor. Ne yaparsınız?

Böyle bir olayın gerçekleşme olasılığı son derece küçüktür.Ama diyelim ki gerçekleşti. Telaşlanmayın. Bir kaba biraz su koyun. Karışımı suya dökün ve biraz karıştırın. Sonra bir tülbentten süzün.Tülbenttin üzerinde kalan karabiberleri kurutun. Tuzlu suyu ocağın üzerine koyup suyu buharlaştırın. Ayırdığınız tuz ve karabiberi yardımsever yeğeninizin ulaşamayacağı bir yere koymayı da ihmal etmeyin.

Karışık halde bulunan katı maddeler en çok bir sıvıdaki çözünürlüklerinin farklı olmasından yararlanarak ayrılır.Yalnız sıvı her zaman uygun sıvı olamayabilir.Bu durumda katıların birini çözen diğerini çözmeyen bir başka sıvı kullanılır.Bir de laboratuar da süzme yapmak için tülbent kullanılmaz.Onun yerine bu amaçla hazırlanmış süzgeç kağıtları kullanılır.

Çözünürlüğe yine ak ve karalar olarak yaklaştık ve bir sıvıda çözünen madde ile çözünmeyeni ayırmaya çalıştık.Oysa bir sıvıda bir maddenin çözünürlüğünün sınırlı olduğunu ve iyi çözünür dediğimiz maddelerin çözünürlüklerinin deölçtüğümüzde birbirinden farklı olduğunu söylemiştik.Bir sıvıda iyi çözünen iki maddeyiçözünürlükleri arasında ki bu farktan ve çözünürlüklerinin sıcaklıkla değişimlerinin farklı olmasından yararlanarak ayırmak mümkündür.Buna ‘ayrımsal kristallendirme’ denir.

C)ERİME NOKTASI FARKI: Tuz ve karabiber sorununu çözdükten sonra tatiliniz sakin bir biçimde sürüyor .Siz bir yandan sürdürdüğünüz parafinden dekoratif mum yapma uğraşına girişiyorsunuz. Sevgili yeğeninizin de yardımsever damarı kabarıyor. Sahildeki incecik pırılpırıl kumlarınmumlarınızın güzelliğine katkıda bulunacağını düşünüyor.Kovası da kumla dolu zaten.Sizin kısa bir süre için malzemenin yanından ayrılmanızın fırsat biliyor.Kumu parafinin üstüne boca ediyor ve gücünün yettiği kadar da karıştırıyor.Bu sefer dayağı hak etti galiba!

Yeğeninizi dövemezsenizhırsınızı parafinden çıkarmayın.Karışımı ocağın üzerine koyunparafin kolayca eriyecektir.Daha önce kullandığınız tülbent yine işe yarayacaktır.Erimiş parafin ile kum karışımını süzerek ayırın ve gönül rahatlığıyla işinize devam edin.

Erime noktası farkıiki katıyı ayırmak için oldukça ender ve özel durumlarda kullanılır. İki katının erime noktaları epeyce farklı olmalıdır. Ayrıca önce eriyensıvı hale geçtikten sonra diğer katıyı çözmemelidir. Bu koşullara uyan(katı+katı)karışımıı sıtılarak(sıvı+katı)karışımını çevrilir ve süzerek birbirinden ayrılır.

D)MIKNATISLANMA FARKI: Bu sefer işe yeğeninizi karıştırmayalım ve altın işleyen bir atölye deher nasılsa altın tozlarının içine demir tozlarının karıştığını düşünelim.İçinde demir bulunan altın pek işe yaramaz.Demir tozlarını karışımdan ayırmak için ne yapmak gerekir?Demir deyince aklınıza hemen mıknatısın geleceğini biliyorsunuz.Başlığımızda yeterli çağrışımı yapıyor zaten.
Demirnikelkobalt gibi mıknatıslanma özelliğine sahip bir metalbir başka katıyla karışmışsabunları ayırmak için izlenecek en kolay yol bir mıknatıs bulmaktır.

Demir ve kobalt gibi her ikisi de mıknatıslanan yada bakır ve çinko gibi her ikisi de mıknatıslanmayan iki maddeyi bu yolla ayıramayacağımız açıktır.

Nitelik olarak mıknatıslanmaya benzeyen bir başka özelliğielektriklenmeyi de bu başlık altında kısaca söz edelim.Çok küçük kağıt parçalarıbaşka şeylerle karışmışsasizinde yapacağınız başka işiniz yoksasaçınızı tarayıptarağı karışıma yaklaştırın.Kağıt parçalarının en küçüğünü bile ayırmayı becerirsiniz.

1.2.2.SIVI-SIVI KARIŞIMLARI

A)İki sıvı karışmıyor:Bu durumda bir bardakta bulunan su-zeytinyağı gibi bir örnekle karşı karşıyız.Ne yaparsınız?Mutfaktadikkatli bir şekildeüstte bulunan zeytinyağını aktarma yoluyla bir başka kaba almayı deneyebilirsiniz.Ya da bir damlalıklayine üstteki zeytin yağını toplayabilirsiniz.Ancak tam ayırma yapmazsınız.

Altta toplanan sıvı önce alınabilir mi?Evde değil ama laboratuarda evet.Ayırma hunisi denilen camdan yapılmış aygıtlar vardır.Ayırmak istediğimiz karışımı bu aygıta koyarsınız.Biraz bekleyince iki sıvı birbirinden tamamen ayrılıpaltlı üstlü yerleşirler aygıtın içinde.Alttaki boyunda bulunan musluğu açıpdikkatli bir şekilde öz kütlesi büyük sıvıyı alttan bir kabın içine alırsınız.İki sıvının sınırı musluğa geldiğinde de musluğu kapatırsınız olur biter.

B)İki sıvı karışıyor:
Kimyaya aşırı düşkünlüğünüzevde küçükte olsa bir laboratuar kurmak sonucunu yaratmamışsabirbiriyle karışan iki sıvıyı ayırmak içinmutfakta yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

İki sıvı karışıyor ise öz kütle farkı önemini tamamen yitirir.Şimdi iki sıvıyı ayırmak için başka bir ayırt edici özellikten yararlanırız.Bu özellik kaynama noktası farkıdır.Birbiriyle karışan sıvıların kaynama noktaları farkından yararlanarak ayırmak amacıyla yapılan işleme ayrımsal damıtma denir.

Damıtma da maddeyi yine sıvı halden gaz haline geçirirsiniz;yani buharlaştırırsınız.Ancak bu kez işlemi açık kapta değilbuharı bir başka bölmeye gönderiporada yeniden yoğunlaştırmamıza olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış bir aygıtta gerçekleştirirsiniz.Böylece maddeyi sıvı halde yeniden elde edebilirsiniz.Doğadaki en temel damıtma olayı yağmur yağmasıdır.

Damıtma işlemi birkaç sıvıyı birbirinden ayırmak amacıyla yapıldığında ayrımsal damıtma adını alır ve daha karmaşık düzeneklerin kurulması gerekir.Petrol rafinelerinde benzingaz yağımotorin vb. bu işlem sonucunda elde edilir.

Ayrımsal damıtma daönce kaynama noktası en düşük olan sıvı kaynar.Bunun buharlarıkarışımda bulunan diğer sıvıların buharlarından ayrılır.Bir başka bölmeye gönderilip soğutulur ve bu madde sıvı halde ele geçer.Diğer sıvıların buharları iseısıttığımız kaba geri döner.Sonara kaynama noktası ilkinden yüksekdiğerlerinden düşük sıvı kaynamaya başlar.İşlem böylece sürer.

1.2.3.SIVI-KATI KARIŞIMLARI

A)Sıvı katıyı çözmüyorsa:Ya sıvının öz kütlesi daha büyüktüryada katının.Birinci durumda katısıvının üzerinde toplanır.Ya katıyı kaşıkla toplarsınız yada süzerek ayırırsınız.İkinci durumda katısıvının dibinde toplanır.Ya aktarırsınız yada süzersiniz.Her iki durumda da süzme daha iyi bir ayırma yapmanızı sağlayacaktır.

B)Sıvı katıyı çözüyorsa:Sıvıya verdiğiniz öneme göre ya buharlaştırma ya da damıtma işlemi uygularsınız.Örneğin sıvınız su isedoğa zaten sizin için damıtmaktadır.Buharlaştırma işlemi uygundur.Ama sıvınız değerli bir madde isebu durumda onu damıtıpyeniden elde etmek daha akıllıca bir iş olacaktır.Sıvının buharları kötü kokulu yada zehirli iseyine damıtma işlemi daha uygun olacaktır.

1.2.4.GAZ-GAZ KARIŞIMLARI

Gazlardan oluşan bir karışımı ayırmak için uygulanacak en temel yöntemde karışım bütün gazların yoğunlaşacağıyani sıvı hale geçeceği sıcaklığa kadar soğutulur.Şimdi elimizde sıvı-sıvı karışımı vardır.Bu karışımayrımsal damıtma işlemi ile kendini oluşturan gazlara ayrılır.Ancak ayrımsal damıtmanın yukarıda anlatılan biçimden farklı olarakelde edilen gazları soğutarak yeniden sıvılaştırmaya çalışmalıyız.Havabir gaz-gaz karışımıdır.Azotoksijenargon gibi gazlar bu karışımdan yukarıda özetlenen işlemle elde edilirler.

Karışık halde bulunan maddeleri birbirinden ayırmak amacıyla uygulanabilecek başka pek çok işlem vardır.Örneğinçeşitli gazların yayılma hızları birbirinden farklıdır.Bu farka dayalı ayırma yöntemleri de vardır.

BİLEŞİKLERİN AYRIŞMASI

Saf maddeleri bileşikler ve elementler olmak üzere ikiye ayırmıştık.Çeşitli yöntemlerle ayrıştırılmaya çalışıldığında değişik özellik gösteren hiçbir yabancı maddeye ayrılmayan saf maddelere element denir.Birden çok element yada maddenin kimyasal bir tepkime sonucu belirli oranlarda birleşerek oluşturdukları yeni özellikteki maddeye bileşik denir.

Karışımlardan ayrı olarak bileşikleri bileşenlerine ayırmakayırt edici özelliklerin yanında daha başka kimyasal teknikleri ve daha fazla bilgiyi gerektirir.

A)ISI ENERJİSİYLE AYRIŞMA:Günlük yaşantımızda sıkça karşılaştığımız bileşiklerin bir kısmı ısı etkisiyle bileşenlerine ayrışabilir.Örneğin;turuncu renkli cıva oksit ısıtıldığındametalik parlaklıkta bir sıvı olan cıva ile bir gaz olan oksijen elementine ayrışır.Bu iki bileşenin özellikleri cıva oksidin özelliklerinden bir hayli farklıdır

B)ELEKTRİK ENERJİSİYLE AYRIŞMA(ELEKTROLİZ):
Isı etkisiyle
ayrıştırılamayan pek çok bileşik elektroliz enerjisiyle ayrıştırılabilir.Bu işleme elektroliz denir.Elektrolizdeayrıştırılacak maddenin bulunduğu sıvıya daldırılan iki metal çubuk aracılığı ile sıvıya elektrik akımı uygulanır.İçinde ayrıştırılacak maddenin iyonlarının bulunduğu sıvıya elektrolitmetal çubuklara ise elektrot denir.Elektroliz işlemindegüç kaynağının negatif(-) ucuna bağlanan elektrot katotpozitif(+) ucuna bağlanan elektrot anot şeklinde adlandırılır.Elektroliz sonucunda elde edilen maddeler elektrotlarda ayrı ayrı açığa çıkar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı

Maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: maddelerin ayrıştırılması, maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı, maddelerin ayrılması, maddenin ayrıştırılması konu anlatımı, maddelerin ayristırılması özet, kimyasal maddelerin ayrıştırılması, maddenin ayristirilmasi, maddelerin ayristirilmasi, ikiden fazla bileşen içeren maddelerin ayrılması, karisimlari ayirma yöntemleri şekillerle anlatımı, maddenın ayrıstırılması konu anlatım, karisimlari ayirma yontemleri sorular, kimya maddelerin ayrıştırılması konu anlatımı, karişimlarin ay ayrıştırılması konu anlatımı, maddelerin ayrıştırılmasıkonu ozeti,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Zamir konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 12-04-2013 09:30
Topoloji konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 09-04-2013 06:09
Hal değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 11:19
Polinomlar Konu Anlatımı elif Soru Cevap 0 14-02-2013 10:33
Elektrostatik konu anlatımı elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 01:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats