bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-04-2013, 09:45   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?

İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?-Osmanlıda iletişim nasıl sağlanıyordu?


IV- OSMANLI DEVLETİNDE POSTA GÜVERCİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Osmanlılarda haberleşme amaçlı kullanılan güvercinlerin başında Bağdat güvercini gelir.Bağdat güvercini Haçlı ordular aracılığı ile Avrupa’ya götürülmüştür.

b POSTA GÜVERCİNLERİ


Posta güvercini kavramı oldukça geniş bir anlama gelmektedir. Çok eski dönemlerden beri eşitli güvercin ırkları dünyada posta güvercini olarak kullanılmaktaydı. Posta güvercini enildiğinde günümüzden 200 yıl önce yetiştirilmiş olan ve artık yarış amaçlı kullanılan gvercin ırkı akla gelir. Bu amaçla kullanılan güvercinlere Posta güvercini ya da Postalı adı verilmektedir. 1800 yılların başından itibaren Belçika’da yetiştirildikleri bilinmektedir. Bugün bilinen güvercin ırkı 1900 yıllarının başında son şeklini almış oldu. Posta güvercinlerinin ırkı dünyada çok eskiye dayanmaktadır. Bu konudaki ilk kanıtlar M.Ö. 1200 yıllarından gelmektedir Mısırlılar kullanmaktaydılar. Günümüzden yaklaşık 3200 yıl kadar önce posta güvercinlerinin ilk ataları yetiştirilmekteydi. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da güvercinler önemli rol oynamışlardır.


V- POSTA GÜVERCİNLERİ İLE HABERLEŞME NASIL YAPILIR?


İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?Genellikle güvercin yetiştirme bilgisi olmayanların en merak ettikleri sorudur bu. Günümüzde posta güvercinleri haberleşme amaçlı değil yarış amaçlı kullanılmaktadır. Eğer posta güvercini haberleşme amaçlı kullanılacaksa bu sistem duruma göre tek taraflı ya da iki taraflı olarak düzenlenebilir.

VI-YAZI BULUNDUKTAN SONRA NASIL İLETİŞİM KURDULAR?

Matbaanın gelişmesiyle daha çok insan bilgiye ve habere ulaşabildi. Telgraf ve mors kodları uzak bölgeler arasında iletişimi mümkün kıldı. Daha sonra Alexander Graham Bell diğer bir teknolojik gelişme olan telefonu icat etti. Şimdi ise faks makineleri çağrı cihazları cep telefonları ve hatta 3 boyutlu faks cihazları var. Televizyonda iletişimi geliştiren önemli bir icattır. Günümüzdeki en son iletişim biçimlerinden biri de internettir. Telekonferans yapabilir anında bilgilere ulaşabilir ve e-mail sayesinde dünya ile birkaç dakikada mesajlaşılabilir. Bugün milyonlarca insan ev ve iş yerinde İnternet kullanıyor. İnternetin en önemli özelliklerinden biri de iletişimde gösterdiği inanılmaz kolaylıktır. Sohbet odalarındaki tartışmalar fikir alışverişine ve fikirlerin paylaşılmasına kolaylık sağlamaktadır. Uzmanlara göre günümüzde bilgisayar teknolojisinin sadece yüzde onu kullanılmaktadır. 21. yüzyılda iletişim artık yalnız basın yayının ve bazı gazetecilerin konusu olmaktan çıkmış bütün insanlığın hizmetine girmiştir. Bugüne kadar hayatımızı değiştiren radyo televizyon telefon gibi buluşlara yenilerinin eklenmesiyle insanlar arası iletişim hayatı değişmektedir.

a DUMANLA HABERLEŞMEİlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?

Önceleri dumanla haberleşme vardı. Yanan ateşin üzerinde bir örtüyü sallayarak çeşitli şekillerde dumanlar oluşturuluyor bu da uzaktan görülüyordu. Karşıdaki de aynı şekilde cevap veriyordu. Kışın neyse de yazın sıcağında ateşin başında haberci olmak pekte kolay değildi.

VI-a MORS ALFABESİ


İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?

Mors alfabesi ilk kez 1832'de telgraf ile ilgilenmeye başlayan Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturuldu. 1837'de ise ilk kez kullanıma başlanıldı. 1840 yılında da patent için başvuruldu.İlk mesaj incilden bir cümleyi içerirken gönderim tarihi ise 24 Mayıs 1844 idi. Orjinal mors kodu kısa ve uzun sinyallerin kombinasyonunun bir sayıya karşılık gelmesinden oluşmuştu. Her sayı da bir harfe karşılık geliyordu. Mors kodu birçok değişik metod ile iletilebilir. Mors alfabesi sesli olarak iletilebilmesinin yanı sıra radyo sinyallerinin açılıp kapatılmasıyla telegraf tellerinden geçen elektrik akımıyla mekanik yolla ya da görsel (ışıkların yanıp sönmesi gibi) yollarla da iletilebilmektedir Sistem genel olarak Mors kodu olarak adlandırılsa da uygulamada İngiliz alfabesi ve buna bağlı noktalama işaretlerini ifade etmek için iki farklı tür mors kodu kullanılmaktadır. Bunların birincisi olan Amerikan Morse kodu genellikle telgraf sistemlerinde kullanılırken Uluslar arası Morse kodu ise araları görmezden gelerek sadece kısa ve uzun sinyallere göre çalışır.


VI-b PAPİRÜS VE ÇİVİ YAZISI
İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?


Sözcüklerkelimeler ve harfler birbirimizle iletişime geçmek istediğimizde hepsi bir araya gelir ve anlatmak istediklerimizin giysileri oluverirler. Varoluşumuzdan itibaren başlayan kovalamacanın içerisinde derdimizi sevgimizi üzüntümüzü mutluluğumuzu ve daha bir çok duygumuzu anlatan dünyayı bir uçtan diğer ucuna götüren kelimeler. Kimi zaman divitin ucuna takılarak kimi zaman kalemlerin tercümanı olarak kimi zaman da günümüz teknolojisi bilgisayarların klavyelerinde hayat bularak çıkıyor karşımıza.. Hiç kuşkusuz ki yazının insanlık tarihindeki önemini yadsıyamayız. Bu başlangıç tam 5000 yıl önce Sümerlerde tarihleniyor. Sümer ve Mezopotamya'da kullanılan yazı çivi yazılarından Mısır hiyerogliflerine hat sanatından kaligrafi çalışmalarına ve Çin'in düşünce yazılarına dek zaman içinde farklı biçimler alarak var oluyor. Bugün bilinen ilk alfabeyi eski Mısır’ı işgal eden ve Mısırlıların Hiksoslar (istilacılar) dedikleri can düşmanları olan bir Sami kavmi geliştirmiştir. Her bir harf için bir sembol bularak 21 harflik bir alfabe oluşturdular.Katipler yazılarını papirüstaş ve çömlek parçaları üzerine siyah veya kırmızı mürekkeple yazardı.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Teşekkür Edenler:
elif (13-04-2013)

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu?

İlkel toplumlarda iletişim nasıl kuruluyordu? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: güvercinle haberleşme, eskiden güvercinle haberleşme nasıl olurdu, güvercin ile haberleşme, güvercinle nasıl iletişim kurulur, posta güvercini ile haberleşme, güvercinle iletişim, telgraf harfleri, güvercinler haberleşmede nasıl kullanılır, güvercinle haberleşme nasıl yapılır, güvercinle haberleşme nasıl olur, güvercinle haberleşme nasıl olurdu, eskiden güvercinle haberleşme, güvercin ile iletişim nasıl yapılır, posta güvercinleri ile haberleşme nasıl yapılır, dumanla haberleşme nasıl olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yazılı iletişim nedir?-Yazılı iletişim nasıl olmalı? ebush Eğitim ve Öğretim 0 31-03-2013 01:30
İlkel Toplumlarda Nasıl İletişim Kuruluyordu? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 09:38
Eskiden iletişim nasıl sağlanırdı? elif Soru Cevap 0 16-02-2013 04:06
Sözsüz iletişim nasıl sağlanır? Bkmlyz Kişisel Gelişim 2 14-05-2009 11:34
Aile içinde olumlu iletişim nasıl olmalı? Forum Ana Aile, Evlilik ve Çocuklar 0 07-03-2008 01:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats