bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-04-2013, 01:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Evrensel kültür ne demektir?

Evrensel kültür ne demektir?-Evrensel kültür hakkında detaylı bilgi


Günümüzde en çok kullanılan kültürel kavramlardan biri de evrensel kültürdür. Buna bazen küresel kültür denmektedir.


Küreselleşme toplumların yönetimi ve yönetim politikaları ideolojisi ve kültürleri üzerinde uluslararası sermayenin ekonomik politikası kültürü ve ideolojisinin egemenliğini kurması ve geliştirmesini anlatır. Küreselleşme yeni-sömürgeciliğe geçişi büyük ölçüde tamamlamayan emperyalizmin kendi için koyduğu yeni isimdir. Küreselleşmede esnek üretim yerellik bürokrasinin küçültülmesi yapısal uyarlamalar özelleştirme deregülasyon gümrüklerin kaldırılması uluslararası şirketlere garantiler teşvikler ve teşviki kolaylaştıran yasalar gibi küresel sermayenin ve ortaklarının işini kolaylaştıran karını artıran ve ona güvenli pazar ortamı yaratan kurumsallaşma ve ilişkinin doğasını biçimlendirme vardır. Bilinç yönetimiyle ilgili meşrulaştırıcı gerekçe ise bu şirketlerin gittikleri yerlerde iş alanı açtığı istihdamı artırdığı standartları yükselttiği demokratikleşmeyi getirdiği gibi iddialardır. Dolayısıyla ekonomik küreselleşmenin başarısı bilinçsel bilişsel davranışsal ve kültürel küreselleşmenin yaygınlık kazanmasına bağlıdır. Bu ikinci türle küreselleşme desteklenerek tamamlanır.


Emperyalizm küreselleşme olarak satılmaya başlandığından beri küresel pazarın kültürü yani kültürel emperyalizm de evrensel kültür olarak dönüşüme uğratıldı. Küresel kültür çıktığı yerin çok ötesinde işler. Menşeiyle hiç bir gerçek bağ tutmaz; bağlamsızdır başka yerlerden (ve hiç bir yerden) gelen ayrı elemanlara sahiptir. Ortak bir geçmişle bir bağ kurmaz ve tutmaz; ulusal kültürden farklı olarak “hafızasızdır” veya çok kısa bir hafızaya sahiptir. Aslında küresel kültür teknolojiyle üretilmiş bilinç yönetimi yapıları içinde hesaplanmış bir kültürdür. Görünüşte bir yere dine inanca dünya görüşüne bağlı değildir kopmuştur ve yansızdır. Varlığı önce teknolojik kitle üretimine ve uluslararası dağıtıma bağlıdır; sonra da tüketen kitlelere. Sürekliliği uluslararası pazar yapısı ve iletişim sistemlerine bağlıdır.

İnsanın toplumsal yaşamında hiç bir şey her insanı kapsayan evrenselliğe sahip olamaz. Doğum ölüm üretim yemek içmek barınmak ve iletişim gibi evrensel gerçekler vardır fakat evrensel gerçekler somut insanın somut yaşam koşullarında evrenselliğini yitirir. Kadınların doğurduğu evrensel bir gerçektir çünkü dünyanın her yerinde kadınlar doğurur. Fakat dünyanın her yerinde kadınlar aynı şekilde doğurmaz aynı şekilde çocuk yetiştirmez. Dolayısıyla evrensel gerçek ile kültürü karıştırmamak gerekir. Evrensel gerçek somut sosyal üretimin kültürel pratiğinde evrensel karakterini yitirir.

Niceliksel çoklukla evrenselliği de karıştırmamak gerekir. Evrensel olanı belirleyen nicel çokluk değil nitel karakterdir. İnsanların susadığı ve su içtiği evrensel bir gerçektir. Suyun ne tür olduğu nasıl içildiği ve suyun içilmesinden ne tür doyumlar elde edildiği kültüreldir. Herkesin Coca Cola içmesi Coca Cola kültürünün evrenselliğini anlatmaz; bir tüketim kültürünün diğer kültürler üzerindeki egemenliğini anlatır. Herkesin Coca Cola içmesi evrensellik için yeterli bir koşul değildir o kültürel pratiğin her yerde yeniden üretilmesi ve anlamlandırılmasında ortaklık olmalıdır: Her yerde herkes Coca Colayı aynı nedenlerle aynı doyumlarla ve aynı atıflarla içmezler. Mal tüketiminin nicel yaygınlığının nedenleri sağladığı psikolojik doyumlar ve giderdiği gereksinimler aynı değildir. Dolayısıyla tüketim her yerde olsa bile evrensel kültürden bahsedilemez. Dönerin her yerde yenmesi döner kültürünü evrensel bir kültür yapmaz. Marlboro içen biri Amerikanın bir parçasına sahip olamaz. Aynı paralelde örneğin Smith (1990) evrensel kültürün imkansız olduğunu belirtmektedir.


Global köyün insanları özellikle Batılıların dışındakiler 1980'den beri elektronik medyanın haber hayal ve imaj dünyasının içine kitleler halinde atılmışlardır fakat küreselcilerin iddiasının aksine globalleşme ve dönüşüm siyasal ekonomik sosyal ve kültürel farklılıklar ötesine geçerek insanları egemen bir dünya cemiyetinin üyesi yapmamıştır. Üyelik ile kölelik ve sömürü karıştırılmamalıdır. Zincire vurulanın zincirine üyeliği zincirine vurgunluğunu (sahte bilinci) anlatır ve bu üyelik zincire vurulmanın (örneğin ücret köleliğinin) ortadan kalktığını (veya emperyalizmin olmadığını) anlatmaz (Erdoğan 2000: 279). Özlüce evrensellik ve küresellik baskınlığı boyun sunmayı boyun sundurmayı ve mücadeleyi içinde taşıyan bir öznelliği anlatır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Evrensel kültür ne demektir?

Evrensel kültür ne demektir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Milli kültür değerlerimiz nedir?-Evrensel kültür değerlerimiz nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 222 28-02-2017 04:36
Milli Ve Evrensel Kültür Değerlerimiz elif Soru Cevap 1 07-01-2014 10:03
Evrensel Kültür Değerleri Nelerdir? elif Soru Cevap 0 20-02-2013 03:57
Evrensel Kültür Değerlerimiz-Evrensel Kültür Değerlerimiz Nelerdir elif Soru Cevap 0 15-02-2013 04:36
evrensel kültür değerlerine örnek Kayıtsız Üye Soru Cevap 17 29-02-2012 05:38

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats