bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-04-2013, 01:36   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Batlamyusun çalışmaları nelerdir?

Batlamyus kimdir?-Batlamyusun çalışmaları nelerdir?


Batlamyus coğrafya araştırmalarına da öncülük etmiş ve Coğrafya adlı yapıtıyla matematiksel coğrafya alanını kurmuştur. Bu kitap Kristof Kolomb'a kadar bütün coğrafyacılar tarafından başvuru kitabı olarak kullanılmıştır.

Almagest'ten sonra yazılan Coğrafya sekiz kitaba bölünmüştür ve matematiksel coğrafya ile haritaların çizilebilmesi için gerekli bilgilere tahsis edilmiştir; Almagest gibi Coğrafya da derleme bir eserdir; Batlamyus bu kitabı hazırlarken Eratosthenes
Hiparkhos Strabon ve özellikle de Surlu Marinos'tan büyük ölçüde yararlanmıştır.


Batlamyusun çalışmaları nelerdir?

Coğrafya'nın Birinci Kitabı Dünya'nın -ya da doğrusunu söylemek gerekirse Yunanlılar tarafından bilinen Dünya'nın- büyüklüğü ve kartografik izdüşüm yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler verir.

İkinci Kitap'la Yedinci Kitap arasında tanınmış memleketlerdeki önemli yerlerin yani önemli kentlerin dağların ve nehirlerin enlem ve boylamları verilerek Dünya'nın düzenli bir tasviri yapılır. Enlem ve boylamlardan yani bir başlangıç dairesine olan uzaklıklardan söz eden ilk bilgin olan Batlamyus'un enlem ve boylam tablolarıyla betimlemeye çalıştığı Dünya kabaca 20° güneyden 65° kuzeye; batıdaki Kanarya Adaları'ndan bunların yaklaşık olarak 180° doğusundaki bölgelere kadar uzanmaktadır. Bunun dışında kalan bölgeler ise Yunanlılar ve dolayısıyla Batlamyus tarafından tanınmamaktadır. Söz konusu tablolar haritaların çizilmesini olanaklı kılmaktadır ve belki de bu haritalar eserin eski nüshalarında mevcuttur. Astronomi bilgilerini kapsayan Sekizinci Kitap'ta bunlara atıflar yapılmıştır.

Batlamyusun çalışmaları nelerdir?

Ancak Batlamyus'un coğrafya anlayışı yeterince geniş değildir. İklim doğal ürünler ve fiziki coğrafyaya giren konularla hiç ilgilenmemiştir. Başlangıç meridyenini sağlam bir şekilde belirleyemediği için vermiş olduğu koordinatlar hatalıdır. Ayrıca Yer'in büyüklüğü hakkındaki tahmini de doğru değildir. Ancak Kristof Kolomb bu yanlış tahminden cesaret alarak Batı'ya doğru gitmiş ve Kuzey Amerika'ya ulaşmıştır.

Optik araştırmaları
Aynı zamanda döneminin önde gelen optik araştırmacılarından olan Batlamyus daha önceki optikçilerin çoğu gibi görmenin gözden çıkan görsel ışınlar yoluyla oluştuğu görüşünü benimsemiştir. Ancak görsel yayılımın fiziksel yorumunu da vermiş ve bu yayılımın kesikli ve aralıklı koni biçiminde değil de kesiksiz ve sürekliliği olan piramit biçiminde olduğunu belirtmiştir. Şayet böyle olmasaydı yani ışınlar gözden sürekli olarak çıkmasaydı nesneler bütün olarak görülemezlerdi. Buna rağmen Batlamyus'un görsel piramit fikri optikçiler arasında rağbet görmemiş ve görme söz konusu olduğunda daha çok koni biçimi göz önüne alınmıştır. Daha sonra da İslâm dünyasında bilginlerin görsel koni fikrine dayandıkları ve görme geometrisini bunun üzerine kurdukları görülmektedir.

Batlamyus katoptrik (yansıma) konusuyla da ilgilenmiş ve ayrıntılı deneyler sonucunda üç prensip ileri sürmüştür:


Aynada görünen nesne gözün konumuna bağlı olarak aynadan nesneye yansıyan görsel ışın yönünde görünür.
Aynadaki görüntü nesneden ayna yüzeyine çizilen dikme yönünde ortaya çıkar.
Geliş ve yansıma açıları eşittir.


Bu üç prensipten ilk ikisini kuramsal üçüncüsünü ise deneysel olarak kanıtlayan Batlamyus ayna yüzeyine gelen ışının eşit açıyla yansıdığını gösterebilmek için derecelenmiş ve tabanına ayna yerleştirilmiş olan bakır bir levha kullanmıştır. Bir ışın hüzmesini levhaya teğet biçimde ayna yüzeyine gönderip gelme ve yansıma açılarının büyüklüklerini belirlemiş ve bunların eşit olduğunu görmüştür. Batlamyus bu deneyini küresel ve parabolik bütün aynalar için tekrarlayarak sonucun doğruluğunu kanıtlamıştır.

Batlamyus dioptrik (kırılma) konusuyla da ilgilenmiş ve ışığın bir ortamdan diğerine geçerken yoğunluk farkından dolayı yön değiştirmesinin nedenini araştırmıştır. Bu araştırmanın sonucunda az yoğun ortamdan çok yoğun ortama geçen ışının normale yaklaşarak ve çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçen ışının ise normalden uzaklaşarak kırıldığını ve kırılma miktarının yoğunluk farkına bağlı olduğunu ileri sürmüştür.

Konuyu ele alırken benimsediği bazı prensiplerde bunu açıkça görmek olanaklıdır:


Görsel ışın az yoğundan çok yoğuna veya çok yoğundan az yoğuna geçtiğinde kırılır.
Görsel ışın doğrusal olarak yayılır ve farklı yoğunluktaki iki ortamı birbirinden ayıran sınırda yön değiştirir.
Gelme ve kırılma açıları eşit değildir fakat aralarında niceliksel bir ilişki vardır.
Görüntü gözden çıkan ışının devamında ortaya çıkar.

Batlamyus ortam farklılıklarından dolayı ışığın uğradığı değişimleri aynı zamanda kırılma kanununu da içerecek şekilde deneysel olarak göstermeye çalışmış ve çeşitli ortamlardaki (havadan cama havadan suya ve sudan cama) kırılma derecelerini gösteren cetveller hazırlamıştır. Ancak verdiği değerler küçük açılar dışında tutarlı olmadığı için kırılma kanununu elde edememiştir.

Astrolojik çalışmaları
Batlamyus daha önce Babil ve Yunan astronomları ve astrologları tarafından derlenmiş bilgi birikiminden yararlanarak astrolojiyi de sistematize etmiştir. Dört bölümden oluştuğu için Tetrabiblos (Dört Kitap) olarak adlandırdığı yapıtında gezegenlerin nitelik ve etkileri burçların özellikleri uğurlu ve uğursuz günlerin belirlenmesi gibi astroloji kapsamındaki konular hakkında ayrıntılı bilgiler vermiştir. Ortaçağ ve Yeniçağ astrolojisi bu kitabın sunmuş olduğu birikime dayanacaktır.

Astroloji bir bilim değildir ama astronomi ile birlikte doğmuş ve yaklaşık olarak 18. yüzyıla kadar bu bilimin gelişimini kısmen olumlu kısmen de olumsuz yönde etkilemiştir; bu nedenle astronomi tarihi araştırmalarında astrolojiye ilişkin gelişmelerden de bahsetmek gerekir.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Batlamyusun çalışmaları nelerdir?

Batlamyusun çalışmaları nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: batlamyus eserleri, batlamyus, batlamyus un eserleri, batlamyusun eserleri, batlamyus eserleri nelerdir, batlamyus matematik alanında çalışmaları, batlamyusun calismalari, batlamyusun dunyayı bolgelere ayıran eseri, batlamyusun çalışmaları, batlamyusla ilgili sorular, batlamysun cografya alanindaki yaptigi calismar, batlamyus un bilimsel çalışmaları nelerdir, batlamyus un hayatı ve çalışmaları, batlamyus un matematik alanında yaptığı çalışmaları, batlamyus matematik alanında yaptığı çalışmalar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kopernik ve Batlamyus Kimdir? - Kopernik ve Batlamyus'un Çalışmaları gizem Soru Cevap 25 15-05-2016 07:52
Kopernik ve Batlamyus Kimdir elif Soru Cevap 0 03-04-2013 09:53
Niels Bohr Kimdir?-Niels Bohr'un Atomla İlgili Çalışmaları Nelerdir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 26-03-2013 12:42
Batlamyusun Türk İslam Dünyasına etkileri nelerdir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 04:23
Batlamyus kimdir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 04:13

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:29 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.