bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2013, 12:46   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sigorta nedir?-Sigortacılık nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir?

Sigorta nedir?-Sigortacılık nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir?


Sigorta risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araçtır. Sigorta sözleşmesi sigorta yapılması için hukuken gerekli sözleşmedir. Sigorta şirketi sigorta işlerinin yönetilmesi işletilmesi satışı ile ilgilenen şirkettir.

Sigortacılık bu işlerle ilgilenen meslektir.İnsanların tüm varlık ve girişimleri risk (riziko) adı verilen belirsizliklerin tehdidi altındadır. Sigorta risklerin gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar böylece geleceğin maddi açıdan belirli hale gelmesini sağlar. Sigorta kişi ve kurumlara güven sağlar böylece geleceğin planlanmasını mümkün kılar girişimciliği teşvik eder.


Sigorta nedir?-Sigortacılık nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir?

Sigortanın işleyişi
Sigorta temelde benzer riske maruz kalan kişilerin (sigortalılar) maddi güçlerini birleştirerek yardımlaşmasıdır. Sigorta şirketlerinin işlevi bu kişilerin birbirlerini bulmasını ve gerçekleşen zararların giderilmesini organize etmektir.
Aynı riske maruz kalan kişiler bir araya gelerek gerçekleşen riskleri hep birlikte karşıladıklarında kişi başına düşen ödeme miktarı düştüğünden büyük bir risk bile herkes için karşılanabilir hale gelebilir. Bir araya gelen kişi sayısı ne kadar fazla olursa kişi başına düşen zarar miktarı o kadar tahmin edilebilir hale gelir. Olasılık hesaplarında büyük adetler kanunu (veya büyük sayılar kanunu) adı verilen kanuna göre aynı riske konu olan kıymetlerin sayısı ne kadar fazla olursa gerçekleşecek hasar riskin oluşma ihtimaline o denli yakın olacaktır.

Bir sigorta şirketinin organizasyonu altında biraraya gelen sigortalılar gelecekteki hasarları karşılamak için prim adı verilen ücreti öderler. Prim tutarına hasarlar için yapılacak ödemelerin yanı sıra sigorta şirketinin işletme masrafları kârı vergiler acente komisyonları gibi kalemler de dahildir.

Sigorta öngörülemez ve maddi zarar doğuracak olaylara (yani risklere) karşı yapılır. Ne zaman olacağı önceden bilinen olaylara karşı sigorta yapılmaz. Kumar hisse senedi alım-satımı gibi spekületif riskler ve kanuna aykırı olarak yapılan işler sigortalanamaz. Keza kanunlardan kaynaklanan cezalara karşı sigorta olmaz.

Sigorta teminatının işlemeye başlaması için sigortalı ile sigorta şirketi arasında sigorta sözleşmesi yapılır. Poliçe sigorta sözleşmesinin koşullarını içeren ve ispatlayan belgedir. Poliçe üzerinde sigorta şirketinin ünvanı adresi sigortalının adı riskle ilgili bilgiler prim sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri sigorta koşulları vs. yer alır.

Sigorta satışları bazen doğrudan sigorta şirketleri tarafından yapılmakla birlikte genellikle sigorta aracıları tarafından yapılır. Sigorta aracıları belli bir sigorta şirketine bağlı çalışan acenteler ve sigorta şirketlerinden bağımsız çalışan sigorta brokerleridir. Aracıların başlıca görevleri sigorta müşterisini riskler ve buna uygun çözümler hakkında bilinçlendirmek prim ödemelerini hasarların tazmin edilmesini ve poliçenin yenilenmesini takip etmek gerektiğinde hatırlatmada bulunmaktır. Prim tahsil etme yetkisi bulunan acenteler müşterilerden aldıkları primleri sigorta şirketine öderler. Bu hizmetlerine karşılık aracılar komisyon alırlar. Komisyon genellikle prim tutarına dahil edilir.

Sigorta edilmiş bir riskin gördüğü zarara hasar denir. Bir hasar gerçekleştiğinde sigortalı sigorta şirketinde ihbarda bulunur. Sigorta şirketi hasarı kendisinden bağımsız bir eksperin incelemesini sağlar. Daha sonra eksper raporunu inceleyerek sigorta teminatı içindeki zararı tazmin eder sigortalıya tazminat öder.

Can sigortalarında ve bedeni hasarlarda ise tazminat aktüer denilen uzmanların yaptığı aktüerya hesaplarının sonucuna göre ödenir.

Eğer bir hasar üçüncü bir şahsın kusuru sonucu oluşmuşsa ve sigortalının o şahıstan tazminat talep etme hakkı veya daha başka hakları doğduysa halefiyet denilen hukuki ilke uyarınca bu haklar ödediği hasar oranında sigorta şirketine geçer. Sigorta şirketinin bu hakkını kullanarak kusurlu taraftan tazminat talep etmesine rücu adı verilir. Örneğin A ve B araçlarının karıştığı bir kazada B aracı kusurlu ise A'nın sigortacısı önce A'ya tazminat öder daha sonra ödediği tazminatı B'den talep edebilir.

Sigorta şirketleri önce bu haklarını kusurlu kişilerle anlaşarak (sulhen) kullanmayı denerler. Sulhen giderilemeyen sorunların çözümü için mahkeme yoluna gidilir. Çağdaş sigorta şirketlerinde rücu ve hukuk işlerinde uzmanlaşmış bölümler bulunur.
Deprem gibi büyük felaketler sonucu ödenen hasarların sigorta şirketlerinin mali güçlerini aşan tutarlara ulaşması nedeniyle sigortacılar da kendi üstlendikleri riskleri sigortalarlar. Bu yeniden sigortalama işlemine reasürans denir. Reasürans konusunda çalışan şirketlere reasürör adı verilir. Reasürörler verdikleri teminat karşılığında sigorta şirketlerinden prim alırlar. Reasürans uluslararası bir iştir. Bir sigorta şirketi risklerini pek çok reasüröre devredebilir. Böylece deprem gibi felaket boyutlarındaki riskler bile dünya çapında pek çok şirkete dağılarak ödenebilir hale gelir. Bu durumun bir yansıması olarak dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir felaket tüm sigorta piyasasını etkiler. Örneğin ABD'de meydana gelen 11 Eylül Saldırıları sonucunda Türkiye'deki sigorta primleri de (Dünya çapında olduğu gibi) arttı.

Artan rekabet sonucu çağdaş sigorta şirketleri müşterilerine tazminat ödeyerek yardımcı olmanın dışında sayısı giderek artan bazı yardım hizmetleri örneğin yolda kalan araçlar için çekici bozulan musluklar için tesisatçı temini gibi ek hizmetler vermektedir.

Sigorta şirketleri çoğu ülkede (ve Türkiye'de) hayat ve hayat dışı branşlarda çalışan şirketler olarak ikiye ayrılır.

Türkiye'de sigortacılık sektörü Hazine Müsteşarlığı bünyesinde faaliyet gösteren Sigorta Denetleme Kurulu tarafından denetlenmekte Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Türkiye'deki sigorta müşterileri sigorta şirketi ile anlaşmazlığa düştüklerinde Sigorta Tahkim Kurulu'na Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'ne veya Hazine Müsteşarlığı'na başvurabilir.

Kanunen "sigortalanamaz" olarak nitelenen riskler dışındaki tüm riskler sigortalanabilir. Başlıca sigorta türleri şunlardır:


 • Can sigortaları
  • Hayat sigortası
  • Ferdi kaza sigortası
  • Sağlık sigortası
 • Mal sigortaları
  • Kasko vb. oto sigortaları
  • Yangın sigortası
  • Nakliyat sigortası
  • Mühendislik sigortaları
 • Sorumluluk sigortaları
 • Hukuksal koruma sigortaları
 • Kredi sigortaları


Sigorta türleri zorunlu olup olmamasına göre de sınıflanabilir. Türkiye'de başlıca zorunlu sigortalar Trafik Sigortası ile Zorunlu Deprem Sigortasıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sigorta nedir?-Sigortacılık nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir?

Sigorta nedir?-Sigortacılık nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sigorta nedir çeşitlerinin isimleri, sigorta nedir çeşitleri nelerdir, sigorta türleri nelerdir, sigortanın işlevleri nelerdir, sigortacılık çeşitleri resimli, elektrik sigorta nedir çeşitleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elektrik sigortası nedir?-Sigorta çeşitleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 21-04-2013 12:41
Tc No İle Sigorta Sorgulama elif Soru Cevap 0 18-02-2013 10:14
Alo 170 Sigorta İhbar Hattı No'su elif Haberler 0 05-11-2011 01:52
Sosyal Sigorta Kolları - Aöf Adalet Dersleri `»HicЯet GeLini«´ Açık Öğretim Fakültesi - AÖF 0 09-09-2011 05:46
Doktorlara "sigorta" kalkanı Hürriyet Sağlık Hürriyet / E - Kolay / Sabah Sağlık 0 05-06-2008 01:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats