bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 21-04-2013, 12:03   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Normalizasyon nedir?

Normalizasyon nedir?-Normalizasyon formları nelerdir?-Isıl işlem yöntemleri nelerdir?


Normalizasyon (Ayrıştırma) veritabanlarında çok fazla sütun ve satırdan oluşan bir tabloyu tekrarlardan arındırmak için daha az satır ve sütun içeren alt kümelerine ayrıştırma işlemidir.

Ünlü Fransız Bilim adamı Hubert Francesci Tarafından Ortaya Atılan 3 esnek Kuralına Uygun Protonlar Tarafından Entegre Edilen

Bir Sisteme Sahiptir.Satır Başlarında Yapılan Tekrar Veritabanında Ayrıştırma İşlemine Tabii Tutularak Depolanır

Eğer bir ilişki belirli bir normal formda (3NF BCNF v.s.) ise zaten bazı problemlerin oluşabilmesi engellenebilmiştir. Bu yüzden şemanın daha fazla ayrıştırılmasına gerek yoktur.

Farzedelim ki R ilişkisi A1..An niteliklerini içersin. R’nin ayrıştırıması R’yi bir ya da daha fazla ilişkiyle yer değiştirmektir. Öyle ki;


  • Her bir yeni ilişki şeması R’nin niteliklerinin bir alt kümesini içerir.R’de olmayan hiçbir nitelik bu yeni ayrıştırılmış şemalarda yer alamaz.
  • Her R niteliği bu ilişkilerden birinin bir niteliği olarak gözükür.

R’nin ayrıştırılması ile ayrıştırmanın ürettiği ilişki şemalarının örnekleri depolanır.

Normal formlar

  • 1NF (Birinci Normal Form): Bütün niteliklerin öz alanından (domain) aldığı değerler atomik olmak zorundadır. İlişkisel veri tabanı modelinin temel kuralıdır ve her nitelik ancak atomik veriler alabilir.Örneğin kitap tablosunda birden fazla yazarı olan kitap için yazar1 yazar2 yazar3 diye alanlar açsaydık bu kurala uymamış olurduk. Böyle bir durumda ayrıca yazarlar tablosu da oluşturarak kuralı çiğne*memiş oluruz.


  • 2NF (İkinci Normal Form): Eğer R’deki herhangi bir birincil olmayan nitelik A R’nin hiçbir anahtar niteliğine kısmi fonksiyonel bağımlı değilse bu ilişki şeması 2NF’dir denir. Burada kısmi fonksiyonel bağımlılıktan şunu anlamalıyız: Eğer X --> Y geçerli ise ve bir nitelik A X’in elemanı ise ve A X’ten çıkarıldığı halde söz konusu bağımlılık hala geçerli ise burada bir kısmi fonksiyonel bağımlılık vardır.


  • 3NF (Üçüncü Normal Form): Eğer R’deki herhangi bir birincil olmayan (non-prime) nitelik A R’nin hiçbir anahtar niteliğine geçişli (transitively) fonksiyonel bağımlı değil ve hali hazırda 2NF’da ise bu ilişki şeması R 3NF’dadır denir. Burada geçişli fonksiyonel bağımlılıktan şunu anlamalıyız: Eğer X --> Y ve R’nin herhangi bir anahtarının altkümesi olmayan nitelikler kümesi Z söz konusu ve de X --> Y ve Y --> Z birlikte geçerli olmamalıdır.


Eğer bir ilişki şeması R 3NF’da ise ve R’de bir fonksiyonel bağımlılık X --> A söz konusu ise; ya X R’nin bir süperanahtarıdır (superkey) ya da A R'nin birincil niteliğidir (prime attribute). Birincil nitelik demekle anahtarı oluşturan niteliklerin herbirini kastediyoruz.

Bir R ilişkisinin 3NF ilişkilerine kayıpsız-birleştirme (lossless-join) ve bağımlılıkların-korunması (dependency-preserving) ayrıştırması her zaman mümkündür.

BCNF (Boyce Codd Normal Form): Eğer bir ilişki şeması R’de bir fonksiyonel bağımlılık X --> A söz konusu olduğunda X nitelikler kümesi R’nin süperanahtarı ya da A R'nin birincil niteliği ise bu ilişki şeması R BCNF’dadır.

Sorunlar

  • Bazı sorgular daha fazla gerçekleştirim süresi gerektirir yani daha pahalı olurlar. Bu problemi ortadan kaldırmak ancak söz konusu sorgulara özgün bazı önlemler alarak mümkündür.
  • Ayrıştırılmış ilişkilerin elde edilmiş örneklerinden orijinal ilişkinin örneğine karşılık geleni tekrar elde edemeyebiliriz. Bu problem ancak kayıpsız-birleştirme garanti altına alınırsa ortadan kalkar.
  • Bazı bağımlılıkların sağlanıp sağlanmadığını kontrol edebilmek için ayrıştırılmış ilişkilerin örneklerinin birleştirilmesi gerekebilir. Bu problem bağımlılıkları-koruma garanti altına alınırsa ortadan kalkar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Normalizasyon nedir?

Normalizasyon nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kaynaştırma normalizasyon nedir, veritabanında normalizasyon örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yoğuşma nedir?-Kaynaşma nedir?-Buharlaşma nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 15-04-2013 09:49
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats