Bakimliyiz.Com

-   Eğitim ve Öğretim (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Geçiçi mıknatıslanma nedir?-Mıknatıslanma çeşitleri (http://www.bakimliyiz.com/egitim-ve-ogretim/120959-gecici-miknatislanma-nedir-miknatislanma-cesitleri.html)

ebush 21-04-2013 12:40

Geçiçi mıknatıslanma nedir?-Mıknatıslanma çeşitleri
 
Geçiçi mıknatıslanma nedir?-Mıknatıslanma çeşitleri


Geçici Mıknatıslanma
Yapay mıknatıslardan faydalanılarak magnetik özelliği olan demir, nikel ve kobalt geçici olarak mıknatıslanabilir. Üç yolla geçici mıknatıslanma elde edilebilir.

Dokunma ile Mıknatıslanma


http://www.bakimliyiz.com/resim/dokunma.gif

Mıknatısa dokundurulan demir parçalarını mıknatıs tutar. Çünkü demir parçası mıknatısın dokunduğu kutupla zıt kutupla kutuplanır ve onu çeker. Demir parçaları uç uca eklenirse, her bir uç bir öncekine göre zıt kutuplanır

Sürtünme ile Mıknatıslanma

http://www.bakimliyiz.com/resim/surtunme.gif

Bir demir çubuğa,şekildeki gibi mıknatısın her defasında aynı kutbu aynı yönlü sürtürülürse, mıknatısın ilk sürtülen uç kısmı mıknatısla aynı kutuplu olacak şekilde demir çubuk geçici olarak mıknatıslanır.Etki ile Mıknatıslanma

http://www.bakimliyiz.com/resim/etki.gif


Mıknatısın magnetik alanı içine konulan demir parçaları geçici olarak mıknatıslık özelliği kazanır. Şekilde demir parçasına mıknatısın S kutbu yaklaştırılırsa, demirin S ye yakın olan kısmı N, diğer tarafı ise S kutbu olur.

Bir mıknatıs demir çubuğun orta kısmına şekildeki gibi yaklaştırılırsa, demir çubuğun uç kısımları N, orta kısımları ise S kutbu olacak şekilde etki ile mıknatıslanır.


http://www.bakimliyiz.com/resim/miknatislanma.gif


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:57 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.