bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-04-2013, 01:07   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyede sporun gelişimi

Türkiyede sporun gelişimi-Türkiyede sporun tarihsel gelişimi-Türkiyede spor hakkında bilgi


Türkiye'de ilk yapılan spor okçuluktur. Okçuluk 1453 yılında ülkemizde başlamıştır.Yani Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethedip Bizans İmparatorluğu'nu ortadan kaldırdığı zaman. Okçuluk Meydan-ı Kemankeşani'de yapılıyordu. Meydan-ı Kemankeşani'nin kurulması Türk spor tarihinde ilk belgeli olaydır.

Okçuluktan sonra yurdumuzda "güreş" yapılmaya başlandı. Güreş yurdumuzda 1361 yılında başladı. Güreş Türk akıncılarının sallarla Anadolu'dan Rumeli'ye geçip Balkanlar üzerinden Avrupa içlerine sarkmaya başladıkları günlerle yaşıttır.
Saltanat kayıkları arasında yapılan iddialı kürek yarışları İstanbul'da büyük ilgi uyandırırken o zamanların padişahı III. Sultan Murad da pek medhini işittiği yarışları yakından görmeyi arzulamıştı. En seçkin kürekçileri topladı. Daha sonra tüm İstanbul'a bu yarışı duyurdu. O gün büyük bir kalabalık vardı yarışın yapılacağı yerde. Bu yarış 1579 yılında yapıldı.

1870 yılında yurdumuz sporu için önemli bir olay gerçekleşmiştir. Bu olay bir spor şenliği idi. İlk spor şenliği Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından Kağıthane'de gerçekleştirildi.

1890 yılında ise İngilizlerin icadı olan futbol Türkiye'ye geldi. Türkiye'de ilk kez Bornova semtinde buraya yerleşmiş bulunan ve pek çoğu tütün ve pamuk ticaretiyle uğraşan İngiliz aileleri arasında Bornova çayırlarında oynanmaya başladı. Türkiye'de ilk futbol maçları böylece bu sporun İngiltere adasında doğmasından yaklaşık kırk yıl sonra oynanmaya başlamıştı. Daha sonra futbol İstanbul'da da görüldü. İzmir'den İstanbul'a göç eden aileler beraberlerinde futbolu İstanbul'a da getirdiler.
1896 yılında Yunanistan'da yapılan ilk olimpiyatlarda usta pehlivan Koç Mehmet bu olimpiyatlara katılmak istiyordu ve katılmak için Yunanistan'a gitti. Ama organizasyon komitesi kendisinden Osmanlı Devleti'ni temsil edeceğine dair Milli Olimpiyat Komitesi'nden verilmiş belgesini istemişti. Ama böyle bir Milli Olimpiyat Komitesi yoktu ki onun vereceği belge elinde olsundu. Aynı olimpiyatta Faik Hoca ülkemizi temsil etti.

1901 yılında ilk Türk futbol takımı kuruldu. Takımın ismi Black Stocking yani Siyah Çoraplılar idi. İlk Türk futbolcusu da Bahriyeli Fuat Hüsnü Kayacan futbol sahalarına çıkan ilk Türk'tür. Bobby takma adıyla İngiliz takımlarında oynayan Fuat Hüsnü daha sonra Galatasaray'da top koşturmuştur.

1902 yılında Fransa'daki Montpeillier Üniversitesi'nde tıp öğrenimini yapmakta olan 25 yaşındaki Türk genci Alp Dağları'nın ünlü Mont Blanc doruğuna ulaşarak oraya Türk bayrağı dikmiş ve orada bulunan dağ defterini imzaladı. Bu Türk dağcılık sporunun başlangıcıdır.

1903 yılında bir grup genç Beşiktaş Jimnastik Kulübünü kurdu.
Basketbol Türkiye'de ilk defa 1904 yılında Amerikan Robert Koleji ögrencileri tarafından oynandı. Galatasaray Lisesi'nin en eski beden eğitimi öğretmenlerinden ve ilk devrin en ünlü kalecilerinden Ahmet Robenson (İzciliği de Türkiye'de o başlatmıştı.

(1911).) 1911 yılında eline geçen bir Amerikan dergisinde rastladığı bu sporu ögrencilerine oynatmak için teşebbüse geçti.

1905 yılında bir grup Galatasaray'ı kurdu. Amaçları İngilizler gibi toplu halde top oynamak bir isme ve bir renge sahip olup Türk olmayan takımları yenmekti. Galatasaray İstanbul Ligi'ndeki ilk Türk takımdı.

1907 yılında Moda çevresinde oturanlar ve St. Joseph Fransız Frerler Mektebi'ndekiler Fenerbahçe'yi kurdular.

1921 yılında Trabzon İdman Ocağı kuruldu.

1922 yılında Türkiye Futbol Federasyonu kuruldu. Aynı yıl Milli Takım kuruldu.

1923 yılında Gençlerbirliği kuruldu. Aynı yıl FIFA'ya kabul edildik.

1957 yılında ilk Türk voleybol takımı sahaya çıktı.

1936'dan 1959'a kadar basketbol 'Spor Oyunları Federasyonu' adı altında kurulan bir federasyonun içinde voleybol ve hentbol ile birlikte yürütüldü.

1 Mart 1959'da Türkiye Basketbol Federasyonu resmen kuruldu.

1989 yılında Galatasaray Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı finale çıktı.

1990 yılında yurdumuzda buz hokeyi oynanmaya başlandı.


TÜRKİYE'NİN SPOR KONUSUNDAKİ DURUMU

Türkiye nüfusunun % 27'sini 12-24 yaş grubu oluşturmaktadır. Geriye kalan orta yaş ve yaşlı nüfusu oluşturan grupla birlikte genç nüfusun spora olan ihtiyacı oldukça fazladır. Şöyle ki; günümüzde gerek bilim ve teknolojideki gelişmeler gerekse tıp alanındaki gelişmeler ortalama yaşam sınırını yükseltmiştir. Böylece spor yapmaya olan ihtiyaç artmaktadır. Spora ihtiyaç gösteren grupların spor yapabilmesi ise formal olarak öncelikle spor kulüpleri ile okullarda olabilmektedir.

Ancak Türkiye'de spor kulübü sayısı 1999 verilerine göre 5988'dir. Bunun 4828'i futbol branşında 1160'ı ise diğer spor branşlarında faaliyet göstermektedir. Öte yandan 62 milyon insanımıza düşen spor kulübü oranı 10.455'dir.Yani ülkemizde her 10.455 kişiye bir spor kulübü düşmekte futbol branşı baz alındığında ise ülkemizde her 12.967 kişiye bir futbol spor kulübü düşmektedir. Seksen ilimizin nüfuslarının spor kulüplerine oranlandığında Uşak ilimiz de 3874 kişiye bir spor kulübü düşerken Ankara'da 14.004 kişiye İstanbul'da ise 14.474 kişiye bir spor kulübü düşmektedir. Böylece Ankaraİstanbul gibi büyük illerimiz Türkiye ortalamasının(10.455) altında kalmaktadır. Ülkemizde nüfusa göre spor kulübü başına düşen en fazla insan sayısı ise Kilis ilimizde bulunmaktadır .

Yine özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesi illerimizden Kahramanmaraş Mardin ŞırnakVan Şanlıurfa ve Diyarbakır illerimizde de kulüp başına düşen insan sayısı oranları açısından iyi durumda değillerdir(5). Oysa bugün birçok ülkenin spor politikasında olduğu gibi ülkemizin spor politikasında da sporun topluma yaygınlaştırılması ilk sırayı teşkil ederken spor alanında gelişmiş ülkeler bu politikalarını büyük ölçüde gerçekleştirebilmişlerdir. ÖrneğinAlmanya'da her dört kişiden biri spor kulüplerine üye iken(21 milyon kişi) 12 milyon kişi de spor kulüpleri dışında spor yapmaktadır ve bu ülkede spor örgütlerinin başarı kriteri sporu tüm nüfusa yaygınlaştırmaktır(6). Bu ülkelerde spor yapan insanların oranı genel nüfusun yarısına kadar ulaşırken ülkemizde bu oran % 1-2 kadardır.

Türkiye'de Sporcu Sayısı ve Oranlarına Göre Dağılımı

Mevcut spor federasyonlarının lisanslı sporcu sayısı 122.939'dur. Nüfusa göre sporcu oranı 509 iken bu oran futbol branşında 148'dir. G.S.G.M. ve Futbol Federasyonuna kayıtlı toplam lisanslı sporcu sayısı 544.572'dir.Türkiye nüfusuna göre oranı ise 115'dir. Bu orana göre ülkemizde her 115 kişiden biri spor yapmaktadır. Nüfus başına düşen sporcu oranı en iyi durumdaki ilimiz Yalova'dır (37).İkinci olarak Kırklareli gelmektedir(55). Sayısal açıdan en kötü durumda olan illerimiz ise Diyarbakır(375) ve Şırnak (383) gözükmektedir(8). Bu arada İzmir ili nüfusu başına düşen sporcu sayısı 99 İstanbul ilinde 107 Ankara ilinde ise 153'tür.Bu verilere göre Ankara ilimiz Türkiye ortalamasının altında kalmaktadır.

Türkiye'deki Spor Eğitimcisi Sayısı ve Oranlarına Göre Dağılımı
1999 verilerine göre ülkemizde toplam 37 spor branşında 13.976 antrenör görev yapmaktadır. Bu sayı ülkemizde toplam sporcu sayısına göre oranlandığında her 9 sporcuya bir antrenör toplam nüfusa oranlandığında ise 4436 vatandaşımıza bir antrenör düşerken G.S.G.M. tarafından her ilde açılan çocuk ve gençlerimize yönelik spor okullarında ise 40 öğrenciye bir spor eğiticisi düşmektedir. Bu oran özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde yer alan illerimizde daha da yükselmektedir. Örneğin; Batman'da 105 spor okulu öğrencisine bir spor eğitimcisi düşerkenBitlis'te 66 Adıyaman'da 65 spor okulu öğrencisine bir eğitici düşmektedir. Bu oran spor eğitiminde istenilen ve arzulanan bir spor ortamı için uygun olmamaktadır.

Spor eğitimi vererek toplumun spor eğiticisi ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan üniversitelerimize bağlı beden eğitimi ve spor yüksek okulları ile bölümlerinde verilen eğitim kalite açısından pek iç açıcı görülmemektedir. 1999 yılı itibarıyla 47 üniversitemizde yaklaşık 17.331 öğrenci spor eğitimi görmekte olup yaklaşık 362 öğretim elemanı da bu öğretim kurumlarında görev yapmaktadır. Bunların 130'u öğretim üyesidir (Yrd.Doç. Doç. ve Prof.). Bu verilere göre yaklaşık 48 öğrenciye bir öğretim elemanı 135 öğrenciye de bir öğretim üyesi düşmektedir. Bu oran özellikle çoğu öğretim elemanının Ankaraİstanbul ve diğer büyük şehirlerimizdeki okullarda görev yaptığı gerçeği dikkate alındığında oldukça olumsuz bir spor eğitiminin varlığından söz edebiliriz.

Türkiye'deki Spor Tesislerinin Sayısı ve Oranlarına Göre Dağılımı
1997 verilerine göre ülkemizde toplam 7972 spor tesisi 64 adette il hizmet binası bulunmaktadır. Spor tesislerinin illere göre dağılımları ile illerdeki sporcu sayılarına göre oranlarına bakıldığında İstanbul toplam nüfusunun(9.061.096) 56 tesise göre oranı 161.800 lisanslı sporcu sayısına (85.025) göre oranı 1518 olarak belirlenmiştir. Adıyaman ilimizde ise toplam nüfus(684.339) 30 tesise göre oranı 22.811 lisanslı sporcu sayısına göre (2114) 71 olarak belirlenmiştir. Bu oranlara bakıldığında Türkiye'de spor yapılan yerler olan spor tesislerinin dağılımlarının oldukça yetersiz ve dengesiz olduğu anlaşılmaktadır. Öyle ki bu oranlara göre İstanbul'da toplam nüfusun ancak % 9'u spor yapma olanağı bulurkenAnkara nüfusunun % 6'sı Adıyaman nüfusunun % 3'ü Diyarbakır nüfusunun ise % 2'si spor yapma olanağı bulabilmektedir (11).Tabii ki bu sonuçlar spor tesisleri amaca uygun işletilebildiğinde söz konusu olabilecektir.

SONUÇ VE ÖNERİLER
Ülkemizde spor yapan nüfusun bu kadar düşük olmasının temel sebeplerinden biri sporu toplum tabanına yaymak yerine uluslar arası spor organizasyonlarında gösterilen başarı ve alınan madalya sayısına dönük politikalar olurken bu durum ilginin tamamına yakınının yarışma sporuna kaydırılmasına böylece sporu tabana yayacak uzun vadeli plân ve özel programlar yapmak yerine günü kurtarma hesaplarının yapılmasına neden olmaktadır(12). 1999 Spor Şûrası ÖnKomisyon Raporunda“yaygın zevk ve sağlık için yapılan ve yarışma amaçlı olmayan faaliyetlere önem verilmemektedir” (13) görüşü de bunu doğrulamaktadır. O hâlde Anayasanın sporun gelişimini içeren 59. Maddesinin özüne uygun olarak sporun yaygınlaştırılmasına yönelik politikalara öncelik verilmelidir. Bu noktada Türkiye'de sporun sevk ve idaresinden sorumlu olan G.S.G.M. ile spor federasyonlarına büyük görevler düşmektedir. Ayrıca yine Türkiye'de sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında önemli etkileri ve katkıları olan kulüpler ile üniversitelerin spor eğitimi veren kurumları ve başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın önemli görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. AyrıcaTürkiye'de sporun geliştirilerek yaygınlaştırılması konusu ve uygulamasında kurum ve kuruluşları ile belediyelere de görev düşmektedir.

Bu sonuçlar çerçevesinde şu öneriler geliştirilebilir;

1. Türkiye'de acil spor eğiticisi açığı kapatılmalı ancak kaliteden ödün verilmemelidir.
2. Genel bütçeden spora ayrılan pay yeterli değildir. Spora ayrılan bütçe arttırılmalıdır.
3. Kamu özel kurum kuruluşları ile belediyelerin spora daha aktif katılımları sağlanmalıdır.
4. Basın yayın organlarının spora olan katkısı arttırılmalı spor eğitimine yönelik yayınlar yapılmalıdır.
5. 657 sayılı devlet personel kanunu içine spor hizmetleri sınıfı oluşturulmalı sportif alanda çalışan elemanlar oluşturulan bu kapsamda değerlendirilmelidir.
6. G.S.G.M.'nin ve federasyonların üniversite beden eğitimi ve spor bölümleriyle ilişkileri sınırlı düzeyde kalmaktadır. Özellikle federasyonlar sporcuların tıbbî ve fizyolojik uygunluk ölçülerinin yapılması için tıp fakülteleri ve beden eğitimi ve spor bölümleriyle iş birliği yapmaları gerekli görülmektedir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyede sporun gelişimi

Türkiyede sporun gelişimi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sporun Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 05-11-2016 04:27
Türkiyede nemlilik-Türkiyede yağış ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 05:28
Türkiyede ekonomi nasıldır?-Türkiyede ekonemik faaliyetler hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 04:22
Sporun İnsan Hayatındaki Önemi Anlatan Mesajlar elif Soru Cevap 0 22-02-2013 06:29
Toplumsal Yönden Sporun Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 05-02-2011 02:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats