bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 26-04-2013, 09:42   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Organik kimya konu anlatımı

Organik kimya konu anlatımı-Organik kimya hakkında bilgiOrganik kimya karbon temelli bileşiklerin yapısını özelliklerini tepkimelerini ve sentez yollarını inceleyen kimya dalıdır.

Organik kimya her zaman yaşamla birlikte anılmıştır. Bu tarihi bir yanlış algılama olup gerçeği yansıtmaz. Yaşam yalnızca organik kimyaya bağlı olmayıp inorganik kimyayla da önemli derecede bir bağa sahiptir. Örneğin birçok enzimin yapısında demir ve bakır gibi metaller bulunur. Deniz kabuğu diş ve kemiklerin yapısında hem organik hem de inorganik maddeler bulunur. İnorganik kimya elementsel karbonun dışında yalnızca karbon-karbon bağları içermeyen basit karbon bileşikleriyle ilgilenir (oksitler asitler tuzlar karbitler). Ancak bu durum metan ve türevleri gibi tek karbonlu organik bileşiklerin varolmadığı anlamına gelmez. Biyokimya ise protein gibi büyük biyokimyasalların yapısını inceler.

Kendilerine özgü özellikleri nedeniyle çok karbonlu bileşikler organik bileşiklerin en geniş grubunu oluşturur. Birçok ürünün en önemli bileşenleridirler (boyalar plastikler gıda patlayıcılar ilaçlar petrokimyasallar vb.) ve doğal olarak tüm yaşam süreçlerini (birkaç istisnanın dışında) yine organik bileşikler oluşturur.

Organik moleküllerin farklı şekiller ve kimyasal tepkisellikleri görevlerin şaşırtan bir değişikliğini sağlar onlar gibi canlı sistemlerin biyokimyasal tepkilerinde enzim katalizörlerinden yararlanılır. Bu organik kimyasalların kendiliğinden yayılan doğası yaşamın etrafta ne bütün olduğudur. Karbonun özel yapısından ötürü diğer yıldız sistemlerinde yaşamın periyodik tabloda karbonun hemen altında bulunan silisyum yerine koymanın olanağına ilişkin söylentilere karşın karbon temelli olacak olduğu muhtemeldir. Organik kimyada yönler chiral sentezi yeşil kimya mikrodalga kimyası fullerenes ve mioskopisini kapsar.


Tarihsel bakış

Organik kimya konu anlatımı

19. yüzyıl başlarında kimyagerler organizmalarda üretilen bileşiklerin yapay olarak üretilemeyecek kadar karmaşık yapılarda olduklarını ve bu bileşikleri meydana getirmek için bir "yaşam gücü"ne gereksinim duyulduğunu düşünüyorlardı. Bu bileşikleri "organik" olarak isimlendirdiler ve çalışmalarını geleceği daha parlak görünen inorganik materyallere yöneltmeyi tercih ettiler.

Organik kimya çalışmaları kimyagerlerin bu organik maddeleri aynen inorganik maddeler gibi "yaşam gücü"ne gerek duymadan laboratuar ortamında üretilebileceklerini farketmeleriyle hız kazandı. 1816'da Michel Chevreul değişik yağ ve alkalilerden üretilen sabunlar üzerine bir çalışma başlattı. Değişik asitleri ayırdı ve alkali ile kombinasyon sonucunda sabun elde etti. Tüm bu ayrılmış bileşikler ile bir yağın kimyasal yapısında "yaşam gücü"ne gerek duymadan değişiklik yapılabileceğini gösterdi. 1828 'de Friedrich Wöhler inorganik Amonyum siyanat(NH4OCN)tan Üreyi sentezledi ve bu yönteme Wöhler sentezi denildi. Her ne kadar Wöhler "yaşam gücü teorisi" ni çürüttüğünü iddia etmekte dikkatli davrandıysa da çoğu kişi bu olaya bir dönüm noktası olarak baktı.
Bir diğer büyük adım 1856'da William Henry Perkin tarafından atıldı. Kinin sentezlemeye çalışırken kaza eseri organik bir boya (anilin moru) sentezledi. Kazandığı parayı organik kimyaya ilgi çekmek için harcadı. Bir başka önemli olay DDT maddesinin Othmer Zeidler tarafından 1874'te laboratuar ortamında eldesiydi. Maddenin böcek öldürücü özellikleri daha sonra yapılan deneylerde keşfedildi.

Teorinin yayılmasında en önemli rolü Friedrich August Kekule ve Archibald Scott Couper tarafından birbirlerinden bağımsız olarak 1858'te ortaya atılan kimyasal yapı ve bağlar hakkındaki teori üstlendi. İkisi de 4 değerlik alan karbon atomlarının birbirine bağlanarak bir karbon iskeleti oluşturacağını ve yapılabilecek uygun deneylerde bu yapının isteğe bağlı olarak ayarlanabileceğini iddia ediyorlardı.

Organik kimya tarihi petrolün keşfi ve ayrımsal damıtma yöntemi ile bileşenlerine ayrıştırılması ile devam eder. Farklı bileşiklerin çeşitli kimyasal işlemlerle birbirlerine dönüştürülmesi petrol kimyasının indüstriye sıçramasını ve değişik yöntemlerle yapay lastik içeriği değiştirilmiş petrol katkı maddeleri plastik gibi ürünlerin başarıyla oluşturulmasını sağladı.

Alman Bayer firmasının asetilsalisilik asit(aspirin)i sentezi ile ilaç sanayi doğmuş oldu.
Karmaşık doğal bileşiklerin sentezi önce üre sonra glikoz terpineol ile devam etti. 1907'de Gustaf Komppa tarafından sentezlenen Kafur ile satışa sunuldu. Farmasotik faydalar bunu takip etti. Örneğin kolesterol bazlı bileşikler kompleks insan hormonları ve benzerlerinin üretiminde yol açtı. 20. Yüzyılın başından beri sentezlenen bileşiklerin karmaşıklığı lysergic asit ve Vitamin B12 gibi örneklerle arttı. Bugünkü hedef ise steryogenik merkezlerin asimetrik sentez yoluyla doğru eldesidir.

Biyokimya canlıların yapılarının içlerinde gerçekleşen olayların kimyası 20. yüzyıl ile kimyaya yeni bir sayfa açarak ilk adımlarını attı.

Organik maddelerin sınıflandırılması
Tanımlama ve İsimlendirme

Sınıflandırmanın bileşenlerin tam tanımı yapılmadan gerçekleştirilmesi mümkün değildir.
İnorganik kimya ile mukayesede bir Kimyasal bileşik bileşikte Kimyasal öğe öğeleri şu anının kimyasal simgelerini molekülde bu öğelerin sayısıyla beraber birer birer sayarak basitçe hangi tanımlamada başarılabilirdi organik kimyada bir molekülün içinde atomların göreli düzenlemesi dolu bir tanımlama için eklenmek zorunda. Molekülü tanımlamanın bir yolu onunkini çekerek Yapısal formül. Moleküler karmaşıklıktan dolayı kimyasal notasyonun basitleştirilen sistemleri geliştirildi. En son uyarlama belirsizliği tanıştırmadan basitliği başaran Bağ çizgi formül çizgi-açı formülüdür. Bu sistem endpointsinde ve her çizginin kesişmeleri bir karbonu temsil eder ve hidrojenler notated ya olabilir ya da farz edilen ima ile sunabilir. Kimyasal notasyonun bazı dezavantajları onların kolayca sözcükler ile tanımlanmadığıdır ve onlar kolayca basılabilir değildir. Bu problemler tanımlayan moleküler yapı kullanması ile hitap edildi Organik adlandırma.

Zorluktan dolayı organik bileşiklerin çok büyük sayı ve değişikliğinden ortaya çıkarken kimyagerler organik bileşiklerini adlandırması için uluslararası olarak kabul edilen bir sisteminin kurulmasının yüksek öncelikli olduğunu fark etti. Geneva adlandırması bu konuda birkaç uluslararası toplantının sonucu olarak 1892'de doğmuştu. Hem de fark edilendi ki organik bileşiklerin ailesinin büyüdüğü gibi sistem genişletilmek zorunda olacaktı ve değiştirilmek. Bu vazife en sonunda saf ve uygulamalı kimyada uluslararası birlik tarafından alındı (IUPAC). Biyokimyanın dalında gerçeği tanımak o organik yapıların karmaşıklığı artırır IUPAC organizasyonu Biyokimya ve moleküler biyolojinin uluslararası birliğile kuvvetlere katıldı IUBMB adlandırmada müşterek tavsiyelerin bir listesini üretmek. Üzerinde daha fazla sayı olarak ve karmaşıklık büyüdü yeni tavsiyeler basitleştirme için IUPAC'in içinde yapıldı. İlk olarak böyle tavsiye periyodik bir benzen yapısının adlandırıldığı zaman bir Cyclophane 1951'de sunmuş oldu. Daha geç tavsiyeler diğer karmaşık periyodik yapıların basitleştirmesine metodu uzattı kapsamak örneğin heterocyclics de ve "(Organik kimya) phanes phanestir" böyle yapıları adlandırdı. Sıradan iletişim için sıkıcı bir tanımlamayı esirgemek resmi IUPAC adlandırma tavsiyeleri her zaman pratikte bir bileşiğe özlü bir tanımı vermek için zorunlu olduğu zaman hariç izlenmez veya IUPAC isminin daha basit olduğu zaman (Yani "Etil alkol"a karşı "Ethanol"). Başka türlü "Ortak" veya Önemsiz isim kullanılabilir çoğunlukla bileşiğin kaynağından türedi.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Organik kimya konu anlatımı

Organik kimya konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: organik kimya konu anlatımı, organik kimya ayrıntılı konu anlatımı, organik kimya kapsamlı, organik kimya kapsamlı konu anlatımı, organik kimya,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Can-Cant konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 08:18
Hal değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 12:19
Polinomlar Konu Anlatımı elif Soru Cevap 0 14-02-2013 11:33
Elektrostatik konu anlatımı elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 01:11
Organik Kimya ve Kategorileri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats