bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 03-05-2013, 11:11   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Organizmalar hakkında bilgi

Organizmalar hakkında bilgi-Canlıların sınıflandırılması


Canlı ya da Organizma;
biyoloji ve ekolojide fonksiyonlarını yaşama mümkün olduğunca uyum sağlayarak sürdüren basit yapılı moleküllerin veya karmaşık organlar sistemlerinin bir araya gelmesiyle oluşan varlıklar için kullanılan bir kavramdır.

Canlılar; çevreye uyum sağlama ve üreme kalıtım gibi ortak özelliklere sahip doğal varlıklar grubunun ve "yaşam" denilen ve nasıl oluştuğu hâlâ çözülemeyen gizin temel öğeleridir.

Kökenbilim

Canlı sözcüğü Farsça'dan Türkçe'ye geçmiş olan "can" sözcüğünden türemiştir. "Can" yaşama yaşam anlamındadır. Buna sahip olanlar ise canlıdır yani "yaşayan"dır . Organizma ise araç/alet anlamındaki Yunanca "ὄργανον (organon)" sözcüğünden gelir .

Canlıların sınıflandırılması


Organizmalar hakkında bilgi

Evrende birçok canlı vardır ve bilim insanlarının bunların her birini tek tek incelemesi mümkün değildir. Bu yüzden canlılar sınıflara ayrılırlar. Canlıların belirli özellikleri göz önüne alınarak yapılan gruplandırmaya sınıflandırma veya biyosistematik denir. Sınıflandırmayı inceleyen bilim dalına sistematik (taksonomi) denir. Canlılar temel olarak 6 grupta sınıflandırılır. (Monera Alemi Arkeler Alemi Protista Alemi Fungi Alemi Bitkiler Alemi Hayvanlar Alemi )

Organizma biyolojiyi ilgilendiren bir terimdir. Son derece temel bir kavram ol*masına rağmen onu açık seçik ve ayrıntılı bir şekilde açıklamak oldukça zordur. Ge*nelde kabul gören tanıma göre biyoloji organizmayı üreme büyüme metabolizma uyarımlara tepki ve uyarlanma gibi hayati faaliyetleri sürdürebilme yeteneğine sahip en ufak protoplazma olarak görür. Organizasyon da canlı organizma için bir mihenk taşıdır bir bütünü vücuda getirecek şekilde birbirlerine entegre edilmedikleri zaman organizmanın değişik parçalan karmaşık ama cansız maddeden başka bir şeyi ifade etmezler.

Sosyal Bilimlerde ise organizma İki ana anlamda kullanılagelmiştir. Bunlardan ilki biyolojik anlamının doğrudan tatbikidir: Birey olarak insanlar ve tür olarak insanlık.

Psikolojide sosyal psikolojide ve antropolojide bu kavram teorilerin kurulmasında ve araştırmalarda kullanılır. Örneğin K. Young kişiliğin gelişmesini açıklarken "en başta önceki nesilden dünyaya gelen biyolojik bir organizma vardır. Gelişme yeteneği fiziksel büyüme yeteneği ve atasından devraldığı özelliklere sahip bir organizma. Hayvani özellikler üzerine oturmakla birlikte bu organizma insan kişiliği denen şeyi meydana çıkaracak olan temel yapı ve fonksiyonları da içerir." Sosyal bilimlerle uğraşan bilim adamları sosyal gelişmeler karşısında bireylerin kendilerine yardımcı olarak kullandıkları organizmanın uyum yetenekleri tepki becerisi ve bireysellik gibi özellikleri üzerinde çokça dururlar.

Organizma tek bir bütünü oluşturacak şekilde parçaların biraraya gelmeleriyle ortaya çıkan şeydir. Bu bütün içinde hücreleri organları ve organların oluşturduğu dolaşım sinir gibi sistemlerin anlamlarını sadece bir bütün olarak organizmanın hayatında taşıdıkları önem şeklinde değerlendi*riyoruz. Politika teorisi üzerine yapılan daha çağdaş bir çalışmadaki şu cümle sosyal bilimlerle ilgilenenlerin biyolojik organizmalardaki tekil karakterlere ilişkin genel yaklaşımlarını yansıtın "Bir organizma ortak bir amacın tesisi için birbirlerinin yardımlarına koşabilen parçaların birleşmesiyle oluşmuş canlı bir şeydir. Bu yardımlaşma toplu olarak oluşturdukları bütüne de faydalıdır. Organizma canlı yapıların bir bileşimidir ve onun içinde parçalar bütünün yaşamını devam ettirmesi için birbirlerine sürekli dayanak teşkil eden organ veya aletleri oluştururlar."

Bazıları için hayati çerikli açıklamalar fazla teleolojik kaçabilir yalnız şu da hatırlanmalıdır ki bu kavram önemli bir anlam daralmasına uğratılmıştır. Örneğin tüm canlı organizmalar aslında hassas oldukları çevre uyarımları karşısında tepki gösterebilirler bu tepkiler de canlının türün veya her ikisinin de canlılıklarını devam ettirecek bir etkiyi meydana getirebiliyorsa uyarlanma tepkisi (adaptif tepki) adını alırlar. Bu ne*denle uyarlanma yapısal değişikliklere yol açıcılığından dolayı organik evrimin temel bir kavramı olarak kabul edilir.

Sosyal bilimlerdeki organizma kavramının zamanımızdaki ikinci kullanım şeklini sosyaf sistemlere uygulanmasında buluyoruz. Aristo'ya kadar uzanan yazarlarda bile toplumun zaman zaman organizma olarak algılandığını gözlemleyebiliyoruz. Her ikisi de genel planda aynı organizasyona sahiptir aynı kanunlara uyarlar her ikisinin de kendilerine has zekâ ve bilinçleri vardır. Günümüzde en yaygın görüş ‘sosyal organizma’nın bir benzetme ama sadece bir benzetme olup ne bir tanım ne de bir açıklama olduğu şeklindedir. Bu nedenle de önümüzdeki sorun "sosyal organizma" teriminin uygun bir tanım olup olmadığı tartışması değildir; sorun bu ifadenin iyi bir benzetme olup olmadığıdır. Bu durumda bir taraftan insanın kültürel ve sosyal hayatı biyo*lojik düzeyini sosyal bilimlerde süper organik gibi kelimelerin pek sık kullanılma*sında görüldüğü gibi fersah fersah aşarken birçok yönlerden de problemin sosyal bilimlerde de biyolojik bilimlerde de ortaya konuluş tarzları özdeştirler.

Örneğin;
a) Sosyal sistemlerin ve organik sistemlerin yapı ve fonksiyonlarına yönelik sorunlar ile
b) Bu sistemlerin köken ve gelişimlerine yani biyolojik ve kültürel gelişmeye ilişkin sorunlar aynı temele oturmaktadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Organizmalar hakkında bilgi

Organizmalar hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Gündelik Bilgi Ve Sağduyu Bilgisi Hakkında Bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:21
GDO Nedir (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir? / Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:51
En çok kullanılan Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) ürünler daywest Diyet Tarifleri, Zayıflama ve Sağlıklı Beslenme 0 28-03-2010 02:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats