bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 04-05-2013, 12:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Jeodezi ne demektir?

Jeodezi nedir?-Jeodezinin inceleme alanları nelerdir?-Jeodezi neyi inceler?


Jeodezi yeryuvarının modellenmesiyle yeryuvarında ve dış alanında 4 boyutlu presizyonlu koordinat sistemlerini tanımlayan referans ağlarını oluşturan mekansal bilgileri bu ağ ve sistemlerle ilişkilendiren ve zamanı bağlı değişimlerini izleyen bilimdir.


Jeodezi ne demektir?

Jeodezi genel anlamda yerkürenin şeklini tespit ve yeryüzünü ölçme işlemlerini konu edinen bir bilim dalıdır.

Haritacılık ve topografyanın da ilkelerini içerir. Bölgelere göre değişen yerçekimi ve ayrıca dünyanın dönüşü kutupların durumu gel-git gibi zamana bağlı olarak farklılık gösteren olaylar jeodezinin inceleme konularıdır.

Yer kendi ekseni etrafında dönen tüm gök cisimleri gibi dönüşünün yol açtığı merkezkaç kuvvetinin etkisi ile basıklaşarak ideal bir küreden çok az sapan görünüm kazanmıştır. Kabaca bir elipsoit olarak tanımlanabilecek bu şeklin ortalama çapı 12.742 km. dir. Kutuplar arası uzaklık ile ekvator çapı arasında yaklaşık binde üç oranında bir basıklığa işaret eden 43 kilometrelik bir fark bulunur.

Uluslararası standart olarak benimsenen Jeodezik Referans Sistem 1980 GRS80 (Geodetic Reference System 1980) elipsoidi Yer'in biçimine en uygun referans geometrik şekil olarak kabul edilir. Bu yarı büyük ekseni 6.378.137 metre basıklığı 1/29825722 olan bir elipsoittir. Yeryüzü ya da onun bir parçası ideal olarak bu elipsoide göre ölçülür.

Ancak gerek tarihsel alışkanlık gerekse uygulamadaki kolaylık nedeniyle yeryüzünün topoğrafik yüksekliklerinin deniz seviyesine göre belirlenmesi uygulamada jeoit adı verilen ve ideal bir elipsoitten farklı bir geometrik şekil tanımlamayı gerekli kılmıştır. Bunun nedeni yerkürenin iç yapısının tümüyle homojen olmamasından kaynaklanan yerçekimi farklılıkları yüzünden deniz seviyesinin yerçekimi ivmesinin nisbeten az olduğu alanlarda GRS80'e oranla daha yüksek ivmenin daha çok olduğu alanlarda ise daha alçak olmasıdır.

Jeoit yeryuvarı kütleçekimi alanının ortalama deniz seviyesine en yakın eşpotansiyel yüzeyi olarak tanımlanabilir jeoit yüzeyi herhangi bir noktasında çekül eğrisine diktir. Jeoidin GRS80'e göre sapması en yüksek olduğu noktada +85 metre ile Büyük Okyanus'da en alçak olduğu noktada ise -106 metre ile Hint Okyanusu'nda gerçekleşir. Yüzey şekillerinin jeoide göre yaklaşık 20 kilometrelik bir aralık içinde yer aldığı görülür: en yüksek nokta 8.850 metre ile Everest tepesi en alçak nokta ise -10.910 metre ile Marianara çukurudur.

Türkiye'de jeodezi eğitimi üniversitelerin Geomatik Mühendisliği Harita Mühendisliği ve Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Jeodezi ne demektir?

Jeodezi ne demektir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kaşif ne demektir? Mucit ne demektir? Я Soru Cevap 5 22-03-2017 08:32
Arteriol ne demektir?-Artropod ne demektir?-Asidozis ne demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-03-2013 03:07
Biyolojide baz ne demektir?-Baz ne demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 29-03-2013 02:59
Grev ne demektir?-Lokavt ne demektir?-Toplu iş sözleşmesi ne demektir? ebush Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-03-2013 11:36
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Nedir? / Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 26-06-2009 05:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.