bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 06-05-2013, 04:20   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Matematiği bulan kişinin hayatı hakkında bilgi

Matematiği bulan kişinin hayatı hakkında bilgi


Matematiği İlk Bulan Kişinin Hayatı

Matematiği Bulan İslam Alimi

773 yılında Kankah isimli Hintli bir astronom Halife el-Mansur'un (754-775) Bağdat'taki sarayına gelir. Zamanın ünlü İslam alimi İbn'ül Adami astronomi cetvelleri ile ilgili eserinde ilim tarihi için önemli olan bu olayı "İnci Gerdanlık" başlığı altında şöyle açıklar;

"Hicretin 156. (773) yılında Hintli bir alim elinde bir kitapla Halife el-Mansur'un huzuruna çıkar. Kardağa'ların Kral Figar adına istinsah ettikleri bir kitabı Halifeye sunar. El-Mansur bu eseri hemen Arapça'ya çevrilmesini ve gezegenlerin hareketleri ile ilgili bir eser yazılmasını emreder... Bu görevi Muhammed bin İbrahim el-Fezari üzerine alarak 'Astronomlar Nazarında Büyük Sinhind' adlı bir eser yazar. Bu eserin etkinliği halife el-Memun zamanına kadar sürer. Eseri Muhammed bin Musa el Harezmi astronomlar için yeniden hazırlar (yazar). Sinhind Metodunu uygulayan astronomlar eseri çok beğenirler ve konusunun süratle yaygınlaşmasını sağlarlar."

Hintli alimin beraberinde Bağdat'a getirdiği ve onunla önce Halife el-Mansur'un ilgisini çektiği kitap gerçekte Brahmagupta'nın Siddhanta adlı eserinden başka bir eser değildi. Sinhint adıyla Arapçaya çevrilen bu eser zamanın halife ve alimleri arasında hemen ilgi görüp süratle yayıldı. Hârizmî tarafından yeniden hazırlanan söz konusu eser İngiliz tercüman Baht'lı Adelhard tarafından zamanın ilim dili olan Latinceye tercüme edildi ve Batılı alimlerin istifadesine sunuldu. Bu tercüme kitap; Hint sayılarını açıklayan Hint hesabını sayı yazısını toplama ve çıkarma ikiye bölme iki misli artırma çoğaltma ve bölme ile kesir hesabını öğreten Hesap Sanatına Dair adlı ikinci eserdir.

Bu Latince tercüme eser önceleri İspanya'ya gelir ve 12. yüzyıl başlarında Orta Avrupa'ya geçerek yaygınlaşır. Hint alimleri daire şeklinde gösterdikleri ve bugünkü ifadeyle "0" (sıfır) olarak adlandırılan kelime için bir şeyin hiçliği ve boşluğu anlamını ifade eden sunya adını vermişlerdir. İslam alimleri (Araplar) da bu işareti ve anlamını öğrenince; Arapçada boşluk anlamına gelen essıfır adını vermişlerdir. Leonardo essıfır kelimesini Latince'ye tercüme ederek Latince metinlerde cephrum şeklinde Latinceleştirdi. Daha sonraki yıllarda Avrupa'nın değişik memleketlerinde değişik yazım (imla) şekilleri kazanmıştır. Bunlardan :

Leonardo'nun eserine istinaden önce zefero daha sonra da zero yazım şeklini aldı (Livra kelimesinin zamanla lira yazım şeklini alması gibi.) Fransa'da ise; gizli işaret anlamına gelen chiffre şeklinde adlandırılan cephirum kelimesi chiffer = hesap yapmak şeklini alarak yaygınlaşmaya devam etti. Batı'da İtalyanca aynı anlama gelen zero kelimesinin kabülü sonucu bu kelimenin iki ayrı anlamı sebebiyle İngiltere'de cipher ve zero şeklini aldı. Almanya'da da ziffer yazım şeklini aldı. 14. yüzyıldan sonraki yıllarda da ziffern yazım şeklinde kullanılmaya başlandı.

Saverus Sabokht Brahmagupta ve Harezmi isimleri Arap rakamlarının Batı'da görülmesinde birbirini takip eden üç isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Batı literatüründe "Arap Rakamları" olarak bilinen İslam Dünyası rakamlarının sıfır "0" dahil olmak üzere on ayrı şeklini Batı'ya ilk defa öğreten papalık tahtının şair ve matematikçisi Gerbert olmuştur. Gerbert'in etkisi tam sekiz yüz yıl devam etmiştir. Gerbert öğrenimini Aurlillac Kilisesi'nde tamamlamıştır. Burada edindiği bilgiler sonucu birçok matematikçinin dikkatini çekti. Sonuçta da matematik araştırmalarını hızlandırdı. İstinsah faaliyetlerini çoğalttı. Gerbert hakkında değişik rivayetler vardır. Bu rivayetlerden birisi şudur:

Gerbert sıfır kavramını bilmiyordu. Mesela 1002 sayısında sıfır olmayınca yazılanların anlaşılması mümkün değildi. Gerbert ve öğrencileri sıfır hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarından yapılanların manasını kavrayamadıkları anlaşılmakta. Gerbert sayı yazısını Batı Arapları'ndan getirir. Araplardan İspanya seyahati sırasında öğrendiği sanılmaktadır.

Gençliğinde itibaren Hindistan'ın bir ucundan öbür ucuna yaptığı bir çok seyahatlerle Hint dilini ve ilmini tam anlamıyla Öğrenen Gertert'in çağdaşı olan Beyruni'den o sıralarda Hindistan'da yazılmış harf şekillerinin ve ilk rakam şekillerinin diğer memlekete geçince değiştiğini öğreniyoruz Beyruni Araplar'ın Hintliler'den en elverişli rakamları aldıklarını açıklar. Arapların birbirinden farklılık gösteren iki çeşit Hint sayı yazısını kullandıklarını Hârizmî de açıklar.

Hârizmî tarafından 830 yılında yazılan eserin ilk kopyaları Viyana Saray Kütüphanesinde bulunmaktadır. Bu elyazmaları (manüskri) 1143 tarihini taşımaktadır. Salen Manastırı'nda bulunan ikinci bir kopya ise bugün Heilderburg'ta muhafaza edilmektedir. Avrupa ilim dünyasında sunulan bu önemli belge ile Araplar'ın önce birler basamağından başlayarak rakamları sağdan sola doğru yazıp okuduklarını bu eserden öğrenir. Hârizmî'ye ait bu eserde; toplama ve çıkarma işlemlerine ait örnekler görülmektedir.

Brahmagupta'nın Siddahta adlı eseri 776 yılında Saverus'tan 114 yıl sonra Arapça'ya çevrilen bir eserinin içinde yer almıştır. Gerbert'ten yüz yıl sonra Harezmi'nin Latince tercümesi Orta İspanya yoluyla Batı'ya ulaşır. Bu tarihlerde "Arap Sayı Yazısının" ilim dünyasındaki zaferine çığır açan başka bir şahıs ile karşılaşıyoruz.

Pizza'lı Leonardo (1180 - ?) ; matematik bilgisinin esaslarını bizzat ilk kaynaklarından yani Mısır'a yaptığı uzun süreli seyahatler sonucu elde etmiştir. Elde ettiği bilgileri de Batı'ya öğretmiştir. Leonardo'nun babası Cezayir sahillerinde ticaret işleri ile meşgul idi. İslam medeniyetinin etkinliğini gören baba Leonardo oğlunu yetiştirmek için yanına çağırır. Oğlu Leonardo Hint yani Arap (İslam) rakamları ile hesap yapmaya hayran kalır. Hint hesap sistemlerinin her türlü uygulamasını öğrenir. Bu arada İskenderiye ve Şam kütüphanelerinde eline geçirebildiği ilmi değeri olan eserleri de toplayıp Avrupa'ya ***ürdüğü tarihi bir gerçek olarak bilinmektedir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-03-2014, 06:05   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

çok teşekkürler


 

Alt 13-03-2014, 06:07   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face25 Jlncp

çok teşekürler çok işime yaradı


 
Alt 19-04-2014, 01:48   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

lütfen kesirleri bulan kişinin hayatını söyleyin


 
Alt 28-05-2014, 07:42   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

kısa bişey dedik


 
Alt 28-04-2015, 05:50   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Biraz uzundu ama olsun hepsi işime yaradı tşk


 
Alt 28-04-2015, 05:51   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart Matamatik

uzundu ama olsun hepsi işime yaradı


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Matematiği bulan kişinin hayatı hakkında bilgi

Matematiği bulan kişinin hayatı hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: matematiği bulan kişinin hayatı, matematiği bulan kişi, matematik ilk bulan kişi kısaca hayatı, matematiği bulan adam, matematiği ilk bulan kişinin hayatı, matematiği bulan kişi hayatı, matematiği ilk bulan kişi, matematiği ilk bulan kişinin kısaca hayatı, matematigi bulan kisinin hayati, matematiği bulan kişinin hayatı kısaca, matematik bulan kişi, matematiği bulanın hayatı, matematiği bulan kişinin kısaca hayatı, sıfırı ilk bulan kişi ile ilgili bilgiler ve görsel, matematiği matematiği bulan kişinin kısaca hayatı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilgisayarı Bulan Kişinin Hayatı elif Soru Cevap 12 09-03-2017 08:33
Matematiği bulan kişi kimdir? ebush Eğitim ve Öğretim 3 17-01-2015 04:43
Almanca Atatürkün Hayatı hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 08:08
Matematiği neden öğreniyoruz?-Matematiği nasıl öğrenmeliyiz? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 08:45
Matematiği kim buldu?-Matematiğin tarihçesi hakkında detaylı bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats