bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 07-05-2013, 04:40   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Popülizm nedir?-Popülist yöntemler nelerdir?

Popülizm nedir?-Popülist yöntemler nelerdir?-Popülizm ne demektir?


Popülizm toplumdaki elit bir tabaka tarafından halkın çıkarlarının bastırıldığını ve engellediğini varsayan ve devlet organlarının bu elit tabakanın etkisinden çıkarılıp halkın yararına ve toplum olarak gelişmesi için kullanılması gerektiğini söyleyen siyasî bir felsefe veya söylem biçimidir. Dolayısıyla “popülist” bir kişi konuşmalarını “sokaktaki adam”ın ekonomik ve sosyal gereksinimlerine yönelik olarak hazırlayan kişidir. 1980’lerden beri popülizmin çeşitli politik ideolojilerin gelişmesine yardımcı olan bir söylem biçimi olduğu birçok ciddi çalışmada tartışılmaktadır. Son yıllarda popülist hareketlerin liderlerinin hem sol hem de sağ görüşlüler arasından çıktığı gözlemlenmiştir.

Popülizmin karşıtı elitçiliktir.

Popülist hareketlerin liderleri çoğunlukla büyük şirketlerin gücüne karşı koyacaklarını “yozlaşmış” elitleri temizleyeceklerini ve “önceliği halka“ vereceklerini söylerler. Popülizm genelde rejim karşıtı siyaseti içerdiği gibi özellikle sağ eğilimlerde milliyetçilik jingoizm ırkçılık veya köktendincilik ile birleşebilir. Popülistlerin çoğu ya ülkenin belli bir yöresine ya da toplumun belli bir sınıfına (emekçi sınıf orta direk veya köylüler/çiftçiler gibi) hitap eder. Kullandıkları söylem sıklıkla ikilik yaratma üzerinedir ve halkın çoğunluğunu temsil ettiklerini söylerler.

Popülist yöntemler


Popülizm genel olarak statükonun radikal olarak eleştirilmesiyle kendini gösterir ama sağ eğilimili ya da sol eğilimli bir hareket olarak güçlü bir politik kimliği yoktur. Popülizm solcu sağcı hatta merkez eğilimli görünümler almıştır. Yakın geçmişte ABD’deki muhafazakâr politikacılar popülist bir söylem içine girmişlerdir Amerikan halkına “güçlü avukat lobisine” “liberal elitlere” ve “Hollywood elit tabakasına” karşı direnmelerini söylemişlerdir. Yine yakın geçmişte Amerikan “sol kanat” politikacıları giderek artan bir şekilde populist söylemlere girmiştir. Normalin aksine Amerikan liberalizmi büyük şirketlere karşı gelen bir politika izlemektedir ve bu şirketlerin kârı insanın önüne koyduğunu ve şirketin gereksinimine göre hükümetin işleyişine müdahele edildiğini savunmaktadır. 2004 yılı Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı John Edwards’ın kullandığı “iki Amerika” deyimi oy verenlere yönelik popülist girişime bir örnektir.

Popülistler bazı politikacılar tarafından toplumda oldukça demokratik ve olumlu bir güç olarak görülmesine rağmen siyasetbilimdeki bazı önemli çalışmalarda popülist kitlesel hareketlerin gerçekçi olmadığını ve siyaset sahnesini kararsız bir ortama sürüklediği belirtilmektedir. Margaret Canovan bu iki karşıt görüşünde hatalı olduğunu savunmakta ve dünya çapında modern popülizmi “tarımsal” ve “siyasal” olarak iki ana bölüme ve 7 alt sınıfa ayırmaktadır:


Tarımsal popülizm
Ticarî ürün yetiştiren ve radikal ekonomik istekleri olan çiftçilerin hareketi 19. yy. sonlarındaki ‘’’’US People’s Party’’’’ gibi oluşumlar.
Geçim koşulları içim köylü hareketleri I. Dünya Savaşı’nın ertesinde Doğu Avrupa’daki Doğu Avrupa Yeşil Ayaklanma milisleri gibi oluşumlar.
Ağır şartlarda çalışan çiftçi ve köylülerin koşullarını hüzünlü bir şekilde romantikleştiren entellektüellerin kurduğu radikal tarımsal hareketler Rus ‘’narodniki’’ gibi.

Siyasal popülizm
Popülist demokrasi halk referandumları gibi reformlarla siyasi katılımcılığın artırılmasını savunmak gibi.
Politikacıların birleşik bir cephe kurmak ve çoğunluğu yakalamak için ideolojik olmayan “halka yönelik” söylemlerle yaptığı popülizm.
Gerici popülizm George Wallace’ın beyazların büyüyen tepkisini kullanması gibi.
Popülist diktatörlük Arjantin’de Juan Perón tarafından kurulduğu gib
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Popülizm nedir?-Popülist yöntemler nelerdir?

Popülizm nedir?-Popülist yöntemler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sürtünmenin önemi nedir?-Sürtünme yöntemini artırıcı ve azaltıcı yöntemler nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 24-11-2014 01:23
Göğüs büyütmede mucize yöntemler nelerdir? elif Güzellik Önerileri 1 07-11-2013 03:20
Maddelerin ayrıştırılmasında kullanılan yöntemler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 06:03
Horlama Tedavisinde Alternatif Yöntemler Nelerdir? elif Sağlığımız 0 28-04-2011 02:30
Tüp bebekte yeni yöntemler nelerdir? elif Tüp Bebek Bölümü 0 19-09-2008 03:43

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.