bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-05-2013, 01:04   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ekosistemin biyotik etkileri nelerdir?

Ekosistemin biyotik etkileri nelerdir?


CANLI (BİYOTİK) ETMENLER Ekosistemlerde bulunan üretici tüketici ve ayrıştırıcı canlılar biyotik etmenler olarak adlandırılır.

1. Üretici Canlılar

inorganik maddelerden organik madde üreterek ken-dilerinin ve diğer bütün canlıların besin ihtiyacının karşılanmasını sağlayan canlılardır.

Bunlar fotosentez yapabilen yeşil bitkiler fotosentetik bakteriler ve kemosentezle ışıksız ortamda besin üretebilen bakterilerdir. Kendi besinini üretebilen bu canlılara ototrof canlılar denir.

2. Tüketici Canlılar

Besinlerini dış ortamdan hazır olarak alan canlılardır. Bu şekilde beslenen canlılara heterotrof canlılar denir. Etçil ve otçul olan hayvanlar heterotrof olarak beslenir.

Ayılar gibi bazı hayvan türleri ise hem etçil hem de otçul beslenme özelliğine sahiptir.

3. Ayrıştırıcı Organizmalar

Ölen bitki ve hayvan artıklarını parçalayarak besinlerin tekrar ekosisteme dönmesini sağlayan bakteri ve
mantarlardır. Bunlar dış ortama salgıladıkları enzimlerle organik artıkları parçalayarak diğer canlıların tekrar kullanabileceği hale getirirler.

II. DOĞAL ÇEVREDE ENERJİ AKIŞI

Herhangi bir yaşama birliğini oluşturan bütün canlılar beslenme ve enerji ihtiyacını karşılama yönüyle doğrudan veya dolaylı olarak birbirlerine muhtaçtır.

Çünkü hayatın devamı için gerekli olan beslenme ihtiyacı canlıların birbirini yemesiyle sağlanır.
Ototrof olarak beslenen bitkiler güneş enerjisini canlıların kullanabileceği kimyasal enerjiye çevirir.
Otçul olarak beslenen hayvanlar bitkileri yiyerek hem kendi ihtiyacı olan enerjiyi karşılar hem de kendileriyle beslenen etçil hayvanların besin kaynağı olurlar.

Bitki ve hayvanlarda depo edilen organik besinlerin enerjisi bu canlıların ölmesiyle ziyan olmaz. Çünkü; sularda toprakta ve bu canlıların üzerinde çürükçül olarak yaşayan bakteri ve mantarlar onları parçalar.

Belirtilen aktivitelerle organik besinlerin ve minerallerin yaşama birliklerine geri dönmesi sağlanmış olur.
Başlangıçta zararı hemen hissedilemese bile ekolojik dengeyi bozacak her faktör ve her çeşit etki sonunda insanın kendisine zarar verecektir.


A. BESİN ZİNCİRLERİ
Ekosistemlerin devamlılığı canlılar arasındaki besin akışının sürekliliğine bağlıdır. Bu süreklilik canlılar arasında kurulan besin zincirleriyle sağlanır.

Besin zincirlerinde ilk halkayı üretici organizmalar oluşturur. Bu canlılar ürettikleri besinin bir kısmını tüketicilere aktarır.

Otla beslenen birincil tüketiciler ise besinin bir kıs¬mını kendilerini yiyerek beslenen ikincil tüketicilere aktarırlar.


Besin zincirleri karasal ortamlarda yeşil bitkilerle başlarken deniz ekosistemlerinde daha çok yeşil alglerle başlar.
Bu şekilde oluşturulan besin zincirindeki bütün türler ölünce ayrıştırıcı organizmalar devreye girer ve organik besinin tekrar geri dönmesini sağlar.

B. BESİN ve ENERJİ PİRAMİTLERİ


Doğal ekosistemlerdeki besin zincirleri bir araya gelerek besin ağlarını oluştururlar. Çünkü bir canlı türü farklı besinlerle beslenebilmektedir. Besin zincirini oluşturan canlılar arasındaki etkileşimler bir piramite benzetilerek besin piramitleri oluşturulabilir.

Besin piramitlerinde tabanı üretici organizmalar oluşturur. Tabandan yukarı doğru gidildikçe biyokütle (toplam canlı ağırlığı) ve kullanılabilir enerji miktarı azalır. Zehirli madde birikimi artar. Birey sayısı azalır. Bireylerin kütlesi artabilir.

Besin zinciri ya da besin piramidindeki her bir beslenme basamağına trofik düzey denir. Örneğin üreticiler birinci trofik düzeyde otçullar ikinci trofik düzeyde etçiller üçüncü trofik düzeyde bulunur.

Bitkiler güneş ışınlarından aldıkları enerjiyle sentezledikleri organik besinlerin bir kısmını bitkileri yiyerek beslenen otçul canlılara aktarırlar. Ancak yine de besinin daha fazla kısmı bitkilerin vücudunda depolanmış olarak kalır.

Besin piramidindeki her kademede enerji aktarımı giderek azalır. Bu enerji aktarımı sırasında bir miktar ısı da ortama verilir.

Üreticilerle beslenen canlılara birincil tüketiciler denir. Bunları yiyenlere ikincil tüketiciler onları yiyenlere de üçüncü tüketiciler denir. Ayrıştırıcı canlılar ise piramidin her basamağında etkilidir.

C. BİYOLOJİK BİRİKİM


İnsanlar tarafından üretilmiş ve doğa için kirletici olan bazı maddeler besin zincirini oluşturan organizmalarda birikebildikleri halde bazıları birekemezler.

Doğaya çeşitli kaynaklardan gelen yapay maddeler çoğu kez havada ve suda seyreltilerek canlılara zarar veremeyecek düzeylere iner.


Ayrıca zehirleyici özelliğe sahip pekçok kirletici madde de ortamdaki mikroorganizmaların etkisiyle veya fiziksel ve kimyasal işlemler sonucu zararsız veya daha az zararlı şekle çevrilir. Örneğin azotlu gübre fabrikalarından yan ürün olarak çıkan ve zehirli özelliğe sahip amonyak oksitlenerek önce nitrite sonra da nitrata dönüşerek zehirsiz hale gelebilir.

Amonyağın aksine bazı kirleticiler ise zararsız şekle dönüştürülemezler. Diğer bir deyişle bunlar zararlı özelliklerini devamlı korurlar. Ne seyreltilerek ve nede biyolojik olarak zararsız şekle dönüştürülemezler.
Bu tip maddeler besin zincirini oluşturan organizmaların dokularında birikerek zararlı konsantrasyon düzeyine ulaşabilirler. Bu olaya biyolojik birikim denir.

Doğada biyolojik olarak birikebilen maddelerin başında DDT (çok zehirli bir böcek öldürücü) PCB (bir çok elektrikli ev aletinde boya ve yapıştırıcılarda kullanılan zehirli bir madde) gibi sentetik organik kimyasal maddeler bazı radyoaktif maddeler ve bazı ağır metaller gösterilebilir.

Bu konuda en çok araştırılmış maddeler ise DDT ve PCB grubundan olan tarımsal ilaçlardır. Bu ilaçlar ekosistemde uzun zaman kalma ve yayılma özelliğine sahiptir.

Bu ilaçlar havada küçük damlacıklar halinde rüzgarlarla karasal ortama dönerler. Buradan akarsulara ve daha sonrada göl veya denizlere taşınarak besin zincirine girerler. Böylece kullanıldıkları tarım alanlarından çok uzaklarda dahi etkili olabilirler.

Civa ve kadmium gibi ağır metallerin de canlılarda biyolojik birikim yaptıkları gözlenmiştir. Japonya'da görülen Minimata Hastalığı bu birikim sonucu oluşmuştur. 25

1950 li yıllarda bir bölgede DDT gibi tarım ilaçlarının kullanılmaya başlamasından hemen sonra tarım ürünlerinden yüksek verim alınmış ve ayrıca yaygın olan sıtma hastalığı hemen hemen ortadan kalkmıştır.
Ancak sonraki 20 yıl içinde bölgede tarım ilaçları giderek daha fazla kullanıldığı halde tarım zararlıları ve sıtma hastalığı artmaya başlamıştır.

Tarım zararlıları ilaçlara karşı bir süre sonra dirençlilik kazanarak bunu yavru döllere aktarıp ilaçlardan zarar görmemektedir.

Doğada biyolojik denge denen bir olay vardır. Yani bazı böcekler zararlı olan böcekleri besin kaynağı olarak kullanır ve onların fazla çoğalmasını engeller.

Kullanılan tarım ilaçları yararlı böceklere de zarar vererek onların ölmesine neden olur.

Tatlısu balıkları ve kurbağalar özellikleri sivrisineklerin çoğalmasını engeller. Çünkü bunların larvalarını besin kaynağı olarak kullanmaktadır. Kullanılan tarım ilaçları suya karıştığından dolayı balık ve kurbağaların da sayısının azalmasına neden olmuştur.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ekosistemin biyotik etkileri nelerdir?

Ekosistemin biyotik etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ekosistemi etkileyen biyotik faktörler slayt, biyolojik birikime neden olan maddeler ve etkileri, biyotik birikim nedir, ekosistemi etkileyen abiyotik faktörlerden üreticilerin ortamda olmaması ekosistemi nasıl etkiler, ekosistemde zehirli madde birikimi, biyotik faktörlerden üreticilerin ortamda olmaması ekosistemi nasıl etkiler, ekosistemde canlıları etkileyen faktörler slayt, ekosistemi etkileyen biyotik faktorlerden ureticilerin olmamasi ekosistemi nasil etkiler, ekosistemi etkileyen biyotik faktörler vikipedi, ekosistemi etkileyen biyolojik faktorlerden üreticilerin olmaması ekosistemi nasıl etkiler, ekosistemde canlıları etkileyen biyotik faktörlerin zararları yararları, ekosistemi etkileyen abiyotik ve biyotik faktörlerin grafik, ekosistemin biyotik ve abiyotik faktörleri, ekosistemde canlıları etkileyen biyotik faktörler slayt, ekosistemde canlıları etkileyen abiyotik faktörler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir?-Büzülmenin olumlu etkileri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 04:09
Genleşmeninin olumlu etkileri nelerdir?-Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 06:54
Deterjanın etkileri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 1 16-12-2012 08:10
Radyoterapinin Yan Etkileri Nelerdir ... daywest Sağlığımız 0 05-05-2011 11:50
Reklam ve etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 04:33

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.