bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 08-05-2013, 06:43   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kayaç türleri nelerdir?-Kayaç türlerinin özellikleri nelerdir?

Kayaç türleri nelerdir?-Kayaç türlerinin özellikleri nelerdir?


Kayaçlar minerallerin doğal olarak bir araya gelmesiyle oluşan katı birikintilerdir.Kayaçlar mineral yapılarına kimyasal bileşenlerine barındırdığı bileşenlerin dokularına ve oluşumuna neden olan etmenlere göre sınıflandırılmaktadır.

Kayçların üç ana kayaç türü vardır; Bunlar püskürük tortul ve başkalaşım kayaçlarıdır. Bu sınıflandırmada daha çok parçacıkların büyüklükleri temel alınmıştır. Bir kayacın başka bir kayaca dönüşümü kayaç döngüsü adı verilen bir jeolojik modelle gösterilmektedir.


Püskürük kayaçlar
Püskürük kayaçlar erimiş magmanın soğuyarak sertleşmesiyle oluşan kayaç türlerinin genel adı olup iç püskürük ve dış püskürük olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır. İç püskürük kayaçları magmanın yerin altında yavaşça soğuyarak taşlaşması sonucunda oluşmuştur. Bu kayaçlar arasında siyenit diorit gabro ve kimi yollarda küp şeklinde doğranarak sıra sıra döşenen granit taşı yer alır. Dış püskürük kayaçları ise magmanın yeryüzüne çıkması ve orada aniden soğumasıyla oluşan daha az dayanıklı kayaçlardır. Bu tür kayaçlar arasında ponza bazalt andezit ve volkan camı yer alır.


Tortul kayaçlar
Su ve rüzgâr yeryüzünü d ştirebilir. Bu kuvvetler kayaçları kırarak küçük parçalara ayırır. Bu partiküller farklı yerlerde yerleşirler. Buralarda küçük parçacıklar toparlanarak basınç altında çimentolaşıp daha büyük kayaçları meydana getirirler. Bu kayaçlar genellikle suda oluşur ve magmatik kayaçlardan daha yumuşaktırlar. Tortul kayaçlar birçok tabakaları meydana getirir ve fosilce zengindir. Tortul kayaçlar tüm yeryuvarının %5'ini yer kabuğunun ise yüzde 75'ini meydana getirir. Tortul kayaçların yüzde 95'i suda oluşmuştur.

Tortul kayaçların kırıntılı organik ve kimyasal olmak üzere üç tipi vardır.
Kırıntılı tortul kayaçlar Çeşitli büyüklükteki taş ve mineral parçalarda karalardaki ve denizlerdeki tortullaşma havzalarını çökelmeleriyle meydana gelen taneli kayaçlardır. Değişik boyuttaki taneleri birbirleriyle çimento maddeleriyle birleşmeleri sonucu çimentolu kayaçlar kum taşı kireç taşı gibi taneleri birbirine bağlayarak madde bulunmadığından çimentosuz tortul kayaçlar oluşur.

Kırıntılı tortul kayaçlar tane çapı 2 mm'den büyük ve çakıl moloz konglomerakuvarsit gibi kayaçlardır. Tane çapı 02 mm'den 002 m'ye kadar olan kısım mil ondan daha küçükler genellikle mil+kil şeklinde geçer. organik tortullar çeşitli bitki ve hayvan kalıntılarını uzun zaman eşliğinde fosilleşip başkalaşmalarıyla oluşurlar. En uzun sürede oluşan kayaçlardan biridir. Özellikle bitki fosillerinin oluştuğu alanlarda yoğunlukta olmaktadırlar. gibi kayaçlardır. 2 mm'den 02 mm'ye kadar olan kısma kum karışık kum kumtaşı

Organik tortul kayaçlar
Bitki ve hayvan kalıntılarının birikmesi sonucunda oluşur.Silisli karbonatlı ve karbonlu organik tortul kayaç türleri vardır.

Kimyasal tortul kayaçlar
Dolgun eriyiklerin çökelmesi sonucu meydana gelirler. Mağaralardaki sarkıtdikitler deniz kıyılarındaki kireçli ve demirli oolitler kapalı göllerin kenarlarındaki tuz oluşumları su kaynakları etrafındaki travertenilaç ve oluşumları %35'i kadar kireç taşları oluşturur. Kireç taşları yapı taşı stabilize malzeme kireç yapımında ve döşemecilikte çelik sanayiinde ve sanayiinde kullanılır.

Magmatik kayaçlar
Erimiş halde bulunan bir silikat hamuru durumunda olan magmanın yer kabuğunun derinliklerinde yavaş yavaş veya yeryüzünde aniden soğuması ile oluşurlar. Bu kayaçlar genel olarak kristallerde oluşmuş kütle halindeki kayaçlardır.Bu tür kayaçlar Dünya üzerinde çok fazla değildir.

Bu kayaçlar magmanın soğuyarak katılaşması sonucu meydana gelirler. Yer kabuğunun yaklaşık olarak % 65'ini oluştururlar. Kökenlerini magma teşkil ettiğinden bunlara magmatik kayaç veya katılaşım kayaçları adı verilir.

Plutonik kayaçlar (derinlik kayaçları)
Bunlar yalnızca kayaçların boş kısımlarını dolduran kristallerden oluşmuş iri kristalli kayaçlardır. Granit örnek verilebilir. Magmanın soğuması
ve katılaşması yavaş yavaş meydana geldiği için tam kristalli kayaçlardır.Kristalleşme dıştan içeriye doğru yavaş yavaş devam eder.

Volkanik kayaçlar (yüzey kayaçları)
Bu kayaçlara yüzey kayaçları da denir. Bunlar yarı kristalli çoğu kez gözle görülebilen çeşitli kristaller kristal olmayan genellikle camsı hamur içinde dağılmış serpilmiş durumda bulunurlar. Andezit ve bazalt örnek verilebilir.iç püskürük ve dış püskürük olarak 2 ye ayrılır iç püskürük:granitsiyanitdiyanit.

Damarlı Kayaçlar

Derinlik kayaçları ile yüzey kayaçları arasında bir geçiş safhasını oluşturur. Mikro kristallerdir. Diğer kayaçların yarık ve çatlaklarında yer alır. genellikle içeriği silikatlerden oluşur.

Başkalaşım kayaçları

Tortul veya magmatik kayaçların sıcaklık basınç gerilme ve kimyasal aktivitesi olan sıvıların etkisiyle değişmeleri başkalaşımları sonucu oluşurlar. Genellikle kristallerin şistozite gibi paralel yapılar oluşturmasıyla karakteristiktirler. Metomorfizma yer kabuğunda ve yer kabuğunun derinliklerinde hüküm süren fiziksel ve kimyasal şartların etkisiyle kayaçlarda meydana gelen transformasyon olayıdır. Mineraller belirli bir sıcaklık ve basınç altında dengeli durumdadırlar. Eğer sıcaklık ve basınç değerlerinde bir artma veya değişme olmuşsa mineralde başkalaşım gerçekeleşmiştir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kayaç türleri nelerdir?-Kayaç türlerinin özellikleri nelerdir?

Kayaç türleri nelerdir?-Kayaç türlerinin özellikleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kayaç türleri konu anlatımı-Kayaç nedir?-Kayaç çeşitleri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:22
Tiyatro Türlerinin Özellikleri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 09:05
Kayaç Mineral Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 10:55
Kayaç Çeşitleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 12-02-2012 04:24
Kayaç Çeşitleri Ve Özellikleri Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:10

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats