bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 09-05-2013, 10:30   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ülkemizdeki kaplıcalar-Türkiyedeki maden suları

Ülkemizdeki kaplıcalar-Türkiyedeki maden suları


Ilıca olarak da bilinir maden sularından yararlanma amacıyla kaynarcaların çevresinde kurulan tesislere verilen genel addır.
Araştırmalar sonucunda çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu anlaşılan mineral iyonlarıyla yüklü maden sularının oluşumuna ilişkin değişik görüşler vardır. Bu görüşlerden biri çatlaklardan sızan yerüstü sularının yolu üzerindeki minarelleri eriterek derinlerdeki ısınmış katmanlara ulaştığı ve buradaki sıcaklığın etkisiyle buharlaşıp yoğunlaşarak yeryüzüne geri döndüğü biçimindedir.

Magmaya yakın katmanlarda bazı minarelleri eritmiş durumda bulunan suların buharlaşıp yoğunlaşarak tektonik olaylarla yeryüzüne çıktığı görüşü ise başka bir yaklaşımdır. Maden suları fiziksel özellikleri bakımından çok sıcak sıcak ve soğuk sular olarak sınıflandırılır. Kimyasal özellikleri bakımından ise bikarbonatlı sülfatlı tuzlu kükürtlü karbon dioksitlidemirli arsenikli iyotlu karışık ve radyoaktif madensuları vardır.

Maden suyunun yeryüzüne çıktığı kaynağa kaynarca denir. Bir kaynarca suyunun fiziksel ve kimyasal özelliği bir başkasına hatta çok yakındaki bir kaynaktan çıkan maden suyunun özelliğine benzemez. Bu nedenle tıbbi tedaviye yardım amacıyla kullanımında özenli olmak gerekir. Öte yandan kaplıca sularının hastalıkların iyileştirilmesine katkıda bulunma ölçüsü hakkında ayrıntılı ve kesin bilimsel açıklama yoktur.

Kaplıca sözcüğü ılıcanın üstüne bir hamam yapılması sonucunda ortaya çıkan tesisin “kaplı ılıca” biçiminde tanımlanmasından türemiştir.

Kaplıcalar özellikleri nedeniyle şifalı sular olarak da bilinen maden sularının yeryüzüne çıktığı kaynarcalar ile bunların çevresinde kurulan hamam havuz klinik otel gibi tedavi ve konaklama tesislerinden oluşur. Tesisler kaplıca suyundan banyo ve içme kürleriyle yararlanılmasına göre farklılıklar gösterir. Üç haftayı bulan banyo kürleriyle hekim denetiminde fizik tedavi yapılan hidroterapi aygıtlarıyla donatılmış kaplıcalarda daha geniş tesisler kurulur.

Kaplıcalar sağlık açısından olduğu kadar turizm açısından da önem taşır. İnsanlığın eski çağlardan beri sağlık amacıyla şifalı sulardan yararlandıkları bilinmektedir. Anadolu' nun çeşitli yörelerindeki kaplıcaların Yunan ve Roma dönemlerinden beri işletildiğini gösteren yapı kalıntılarına rastlanır.

Türkiye Kaplıcaları:
Türkiye' de özellikle kaplıca turizmi bakımından önem taşıyan başlıca kaplıcalar Yalova Çekirge Oylat Pamukkale Bolu Kızılcahamam Gönen ve Haymana kaplıcalarıdır.

Pamukkale
Ege Bölgesi' nde sıcak maden suyu kaynaklarıdır. Denizli ilinin Merkez ilçesine bağlı Pamukkale köyünün kuzeydoğusuna düşer.Yaklaşık 400 m yükseklikteki Pamukkale travertenleri yakınında bulunan antik Hierapolis kenti kalıntılarının çevresinde yer alır.

Doğu-batı doğrultusunda uzanan bir kırık (fay) boyunca breşler arasından çıkan kaplıca suyu bikarbonatlı acı maden sularındandır. Sülfat kalsiyum sodyum magnezyum ve karbon de dioksit içeren bu şifalı suların sıcaklığı 33-35.5 derece arasında değişir. Eskiden Hierapolis
kentinin içinde bulunduğu anlaşılan kaynarcalardan çıkan maden sularının sıcaklığının 19. yy başlarında 80 derece olduğuna ilişkin tarihsel kayıtlar vardır. Daha sonra oluşan bazı tektonik olaylar sonucunda kaynarcaların yer değiştirdiği sanılmaktadır. Toplam debileri yaklaşık 330 lt/sn' dir.

Pamukkale maden sularından sindirim sistemi solunum dolaşım ve romatizma hastalıklarının tedavisinde yaralanılır.

2- Kızılcahamam Kaplıcaları
Kızılcahamam turizm yönünden Ankara'nın en hareketli ilçelerinden biridir.Hititlere Friglere Lidyalılara Rumlara ait tarihi kalıntılar mağaralar ve tarihi eserlerden de anlaşılacağı üzere Kızılcahamam değişik medeniyetlere sahne olmuştur.

İlçenin genel özelliklerini Kaplıcaları ve Milli Parkı belirlemektedir. İçinde bulunan şifalı kaplıcalarıyla Kaplıcalar Diyarı adını haketmiştir. Doğal güzellikleriormanları çamur banyoları tarihi eserleri maden ve memba suları ile meşhurdur. Kaplıcalar ile maden suları dünya çapında üne sahiptir.

Tatil yapmakdinlenmektedavi olmak amacıyla yurt içi ve dışından özellikle Ankara'dan gelen konuklar için yakın olması nedeniyle tercih sebebidir. Kızılcahamam'da konaklama tesislerinin yatak kapasitesi yaklaşık 2500 civarındadır.

Festivalleri kültürel ve sanatsal programları gezinti yerleriormanları piknik alanları insanının cana yakınlığıtermal tesisleri ve ulaşım kolaylığı ile önemli bir turizm merkezidir.

İlçe ekonomisine büyük katkısı olan kaplıcaların Romatizmal Dermatolojik Ortopedik Nörolojik ve Alerjik bazı hastalıkları tedavi ettiği bilinmektedir.

Genel Turizm Açısından:
- Meşhur soğuksu milli parkı
- Her derde deva termal ve memba suları
- Kurtboğazı Barajı Eğrekkaya ve Çamlıdere Barajları Aydos Yaylası
-40 kilometre yakınında Karagöl
-Tarihi yapılarhamamlar
-Eski çağlara ait mağaralar
-Kız Kalesi Gelin Kayası
-Avcılık olta balıkçılığıbinicilik
-Kamp ve piknik alanları
-Tertemiz hava nefis bir tabiat

BÜYÜK KAPLICA :
Büyük Kaplıca
İlçe merkezindedir modern bir görünümde olup içmeden ziyade banyo kürleri için kullanılır. Derinden gelen volkanik sulardandır. Kaplıca bölümü Türk hamamı bölümü ve kadın ve erkeklere ait havuzlardan oluşur. Sodyum bikarbonatlı hafif klorürlü bir sudur. Kızılcahamam Belediyesi'nin yönetiminde işletilmektedir. Romatizmaegzama kırık çıkık tedavi sonucu çıkan ağrılarda kadın hastalıkları dolaşım yolları çocuk hastalıklarına iyi gelir. Suyunun sıcaklığı 50 derecedir.

Küçük Kaplıca
Büyük Kaplıca kaynağının üst tepelerindedir. Suyun geldiği yerdeki kaya oyularak kubbeli bir hamam halini almıştır. Kaya aralığından çıktığı yerdeki sıcaklığı 51 derecedir. Kurnalı hamamdaki sıcaklığı ise 43 dereceye düşer. Tedavi yönünden Büyük Kaplıca'nın şifa değerini taşır.

Sey Hamamı Kaplıcası
KIZILCAHAMAM' a 14 km uzakta Güvem bucağı' na 3 km uzakta bir dere kenarında kaynar. Sıcaklık 43 derecedir. Meşe ve çam ağaçlarının süslediği bir yerdedir. Su bir değirmen döndürecek kadar bol akar. Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı hamamları ve havuzları vardır. Sular havuzların dibinden kaynar. Havuzlara soğuk su katılmadan girilebilir. Kalsiyum bikarbonatlı olan su içilir. Hazmı kolaylaştırır. Romatizma nevralji nevrit kadın hastalıklarında faydalıdır. Geç tutan kırıklar ve mafsal tutukluklarında iyi sonuç alınır.

Maden Suları:
Çamlık Maden Suları.
Midekaraciğer safrayolları dolaşım sistemi bozokluklarına bronşiti olan hastalara kalp yorgunluğu ve yetersizliğine ve iç organları hastalıklarına iyi gelmekte ve hazmı kolaylaştırmaktadır.
Kuruluşu 1957
Nitrit mg/lt yok- 100ml'de kaliform bakteri sayısı 0 olup madensuları yönetmeliğine uygundur.
Tüm işlemler eldeğmeden yapılmaktadır.

As-Koop Maden Suları
Midekaraciğer safrayolları dolaşım sistemi bozukluklarına bronşiti olan hastalara kalp yorgunluğu ve yetersizliğine ve iç organları hastalıklarına iyi gelmekte ve hazmı kolaylaştırmaktadır.
Kuruluş 1976
Tüm işlemler el değmeden yapılmaktadır.

Altın Memba Suları
Soğuksu Milli Parkı içerisinde ormanın içinde bulunan su kaynağından beslenmektedir. Bu suya ''ALTINSU'' adını 17/7/1934 tarihinde ilçeye gelen ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK vermiştir.
Kuruluş 1950 'li yıllar
Üretim otomatik makinelerde el değmeden yapılmaktadır
Berrak renksiz PH=65 tortu yoktur.

3- Gönen Kaplıcaları
Marmara Bölgesi' nde Balıkesir' in Gönen ilçesinde yer alan sıcak su kaynaklarıdır. Gönen kent merkezinin kuzey kesiminde bulunan kaplıcalara gelen sıcak sular yöreden geçen kırık (fay) hattını örten ve geniş bir alan yayılan alüvyon katmanlarının gözeneklerine yerleşmiş durumdadır. Buradaki sıcak su kaynakları Eski kaynak Çemberli kaynak ve Büyük Kanal adıyla da anılan Mermerli Kuyu' dur.

Kaynaklar kaplıca tesislerinin ortasındaki geniş bir parktadır. Eski kaynak suyu 52 derece Çemberli kaynak suyu 75 derece Mermerli Kuyu' nun suyu da 77 derecedir. Sodyum sülfat bikarbonat ve klorür bakımından zengin olan bu kaynak suları magmatik ve hipotonik sular grubundadır.

Gönen kentine 10 km kadar uzaklıkta Ekşidere Dağ Ilıcası ve Ekşidere Gençlik Suyu kaynakları vardır. Öteki sulardan daha soğuk olan bu kaynaklardan çıkan suların radyoaktivitesi yüksektir. Dağ Ilıcası' nın suyu 44 derece Gençlik Suyu ise 18 derecedir.

Gönen Maden sularının banyo olarak romatizma bağırsak kan ve kadın hastalıklarında içme kürleriyle kullanıldığında da sindirim sistemi hastalıklarında olumlu etkisi olduğu bilinir. Gelişmiş ulaşım olanakları ve modern tesisleri olan Gönen Kaplıcaları kaplıca turizmi bakımından Türkiye çapında önem taşır ve ilgi görür.

4- Haymana Kaplıcaları
İç Anadolu Bölgesi' nde maden suyu kaynağıdır. Ankara'nın güneydoğusunda Haymana kasabasındaki tepelik bir alanda yer alır.

Bikarbonatlı ve karbondioksitli sulardandır. Kalker yapılı bir tepecikten kaynaklanır. Yöredeki çöküntü alanında yüzeyden görülmeyen kırıklardan sızan suların geçirimsiz kayaçlar arasından kaynak noktasına doğru çıktığı sanılır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ülkemizdeki kaplıcalar-Türkiyedeki maden suları

Ülkemizdeki kaplıcalar-Türkiyedeki maden suları konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiyedeki kaplıcalar hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:29
Ülkemizdeki Maden Ve Enerji Kaynakları Nerelerden Çıkarılır? elif Soru Cevap 0 13-03-2013 02:45
Türkiyede hangi bölgeden hangi maden çıkarılır ve bu maden ne işe yarar Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 07-03-2013 07:43
Ülkemizdeki maden ve enerji kaynakları nerelerden çıkarılır? Bkmlyz Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 12-02-2012 02:37
Türkiyedeki Maden Rezervleri Nerelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 05:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats