bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 10-05-2013, 12:51   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deprem şiddeti ve etkileri hakkında bilgi

Deprem şiddeti ve etkileri hakkında bilgi


MSK Şiddet Cetveli :
1- Duyulmayan
(a) : Titreşimler insanlar tarafından hissedilmeyip yalnız sismograflarca kaydedilirler.

2- Çok Hafif
(a) : Sarsıntılar yapıların en üst katlarında dinlenme bulunan az kişi tarafından hissedilir.

3- Hafif
(a) : Deprem ev içerisinde az kişi dışarıda ise sadece uygun şartlar altındaki kişiler tarafından hissedilir. Sarsıntı yoldan geçen hafif bir kamyonetin meydana getirdiği sallantı gibidir. Dikkatli kişiler üst katlarda daha belirli olan asılmış eşyalardaki hafif sallantıyı izleyebilirler.

4- Orta Şiddetli
(a) : Deprem ev içerisinde çok dışarıda ise az kişi tarafından hissedilir. Sarsıntı yoldan geçen ağır yüklü bir kamyonun oluşturduğu sallantı gibidir. Kapı pencere ve mutfak eşyaları v.s. titrer asılı eşyalar biraz sallanır. Ağzı açık kaplarda olan sıvılar biraz dökülür. Araç içerisindeki kişiler sallantıyı hissetmezler.

5- Şiddetli
(a) : Deprem yapı içerisinde herkes dışarıda ise çok kişi tarafından hissedilir. Uyumakta olan çok kişi uyanır az sayıda dışarı kaçan olur. Hayvanlar huysuzlanmaya başlar. Yapılar baştan aşağıya titrerler asılmış eşyalar ve duvarlara asılmış resimler önemli derecede sarsılır. Sarkaçlı saatler durur. Az miktarda sabit olmayan eşyalar yerlerini değistirebilirler ya da devrilebilirler. Açık kapı ve pencereler şiddetle itilip kapanırlar iyi kilitlenmemiş kapalı kapılar açılabilir. İyice dolu ağzı açık kaplardaki sıvılar dökülür. Sarsıntı yapı içerisine ağır bir eşyanın düşmesi gibi hissedilir.
(b) : A tipi yapılarda hafif hasar olabilir.
(c) : Bazen kaynak sularının debisi değişebilir.

6- Çok Şiddetli
(a) : Deprem ev içerisinde ve dışarıda hemen hemen herkes tarafından hissedilir. Ev içerisindeki birçok kişi korkar ve dışarı kaçarlar bazı kişiler dengelerini kaybederler. Evcil hayvanlar ağıllarından dışarı kaçarlar. Bazı hallerde tabak bardak v.s.gibi cam eşyalar kırılabilir kitaplar raflardan aşağıya düşerler. Ağır mobilyalar yerlerini değiştirirler.
(b) : A tipi çok ve B tipi az yapılarda hafif hasar ve A tipi az yapıda orta hasar görülür.
(c) : Bazı durumlarda nemli zeminlerde 1 cm. genişliğinde çatlaklar olabilir. Dağlarda rastgele yer kaymaları pınar sularında ve yeraltı su düzeylerinde değişiklikler görülebilir.

7- Hasar Yapıcı
(a) : Herkes korkar ve dışarı kaçar pek çok kişi oturdukları yerden kalkmakta güçlük çekerler. Sarsıntı araç kullanan kişiler tarafından önemli olarak hissedilir.
(b) : C tipi çok binada hafif hasar B tipi çok binada orta hasar A tipi çok binada ağır hasar A tipi az binada yıkıntı görülür.
(c) : Sular çalkalanır ve bulanır. Kaynak suyu debisi ve yeraltı su düzeyi değişebilir. Bazı durumlarda kaynak suları kesilir ya da kuru kaynaklar yeniden akmaya başlar. Bir kısım kum çakıl birikintilerinde kaymalar olur. Yollarda heyelan ve çatlama olabilir. Yeraltı boruları ek yerlerinden hasara uğrayabilir. Taş duvarlarda çatlak ve yarıklar oluşur.

8 Yıkıcı
(a) : Korku ve panik meydana gelir. Araç kullanan kişiler rahatsız olur. Ağaç dalları kırılıp düşer. En ağır mobilyalar bile hareket eder ya da yer değiştirerek devrilir. Asılı lambalar zarar görür.
(b) : C tipi çok yapıda orta hasar C tipi az yapıda ağır hasar B tipi çok yapıda ağır hasar A tipi çok yapıda yıkıntı görülür. Boruların ek yerleri kırılır. Abide ve heykeller hareket eder ya da burkulur. Mezar taşları devrilir. Taş duvarlar yıkılır.
(c) : Dik şevli yol kenarlarında ve vadi içlerinde küçük yer kaymaları olabilir. Zeminde farklı genişliklerde cm. ölçüsünde çatlaklar oluşabilir. Göl suları bulanır yeni kaynaklar meydana çıkabilir. Kuru kaynak sularının akıntıları ve yeraltı su düzeyleri değişir.

9- Çok Yıkıcı
(a) : Genel panik. Mobilyalarda önemli hasar olur. Hayvanlar rastgele öte beriye kaçışır ve bağrışırlar.
(b) : C tipi çok yapıda ağır hasar C tipi az yapıda yıkıntı B tipi çok yapıda yıkıntı B tipi az yapıda fazla yıkıntı ve A tipi çok yapıda fazla yıkıntı görülür. Heykel ve sütunlar düşer. Bentlerde önemli hasarlar olur. Toprak altındaki borular kırılır. Demiryolu rayları eğrilip bükülür yollar bozulur.
(c) : Düzlük yerlerde çokça su kum ve çamur tasmaları görülür. Zeminde 10 cm. genişliğine dek çatlaklar oluşur. Eğimli yerlerde ve nehir teraslarında bu çatlaklar 10 cm.den daha büyüktür. Bunların dışında çok sayıda hafif çatlaklar görülür. Kaya düşmeleri birçok yer kaymaları ve dağ kaymaları sularda büyük dalgalanmalar meydana gelebilir. Kuru kayalar yeniden sulanır sulu olanlar kurur.

10 Ağır Yıkıcı
(b) : C tipi çok yapıda yıkıntı C tipi az yapıda yıkıntı B tipi çok yapıda fazla yıkıntı A tipi pek çok yapıda fazla yıkıntı görülür. Baraj bent ve köprülerde önemli hasarlar olur. Tren yolu rayları eğrilir. Yeraltındaki borular kırılır ya da eğrilir. Asfalt ve parke yollarda kasisler olusur.
(c) : Zeminde birkaç desimetre ölçüsünde çatlaklar oluşabilir. Bazen 1 m. genişliğinde çatlaklar da olabilir. Nehir teraslarında ve dik meyilli yerlerde büyük heyelanlar olur. Büyük kaya düşmeleri meydana gelir. Yeraltı su seviyesi değişir. Kanal göl ve nehir suları karalar üzerine taşar. Yeni göller olusabilir.

11- Çok Ağır Yıkıcı
(b) : İyi yapılmış yapılarda köprülerde su bentleri barajlar ve tren yolu raylarında tehlikeli hasarlar olur. Yol ve caddeler kullanılmaz hale gelir. Yeraltındaki borular kırılır.
(c) : Yer yatay ve düşey doğrultudaki hareketler nedeniyle geniş yarık ve çatlaklar tarafından önemli biçimde bozulur. Çok sayıda yer kayması ve kaya düşmesi meydana gelir. Kum ve çamur fışkırmaları görülür.

12- Yok Edici (Manzara Değişir)
(b) : Pratik olarak toprağın altında ve üstündeki tüm yapılar baştanbaşa yıkıntıya uğrar.
(c) : Yer yüzeyi büsbütün değişir. Geniş ölçüde çatlak ve yarıklarda yatay ve düşey hareketlerin yön miktarları izlenebilir. Kaya düşmeleri ve nehir versanlarındaki göçmeler çok geniş bir bölgeyi kaplarlar. Yeni göller ve çağlayanlar oluşur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deprem şiddeti ve etkileri hakkında bilgi

Deprem şiddeti ve etkileri hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: content,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Deprem kuşakları hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 26-04-2013 09:04
iklimin insan yaşantılarına etkileri hakkında kısa bilgi Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 15-04-2013 08:42
Deprem şiddeti nasıl ölçülür? (videolu anlatım) Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 11 05-01-2013 04:08
Deprem ve Deprem Çeşitleri Nelerdir? elif Coğrafya 0 04-02-2011 08:10
Deprem Haftası Hakkında Şiirler elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats