bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-05-2013, 09:22   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek?

Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek?

Sitoloji (hücre biyolojisi adıyla da anılmaktadır kökü Grekçe'deki kytos barındırıcı kelimesidir) hücrelerin fizyolojisini yapısını içerdiği organelleri bulunduğu ortamla olan ilişkisini yaşam döngüsünü bölünmesini ve ölümünü inceleyen bir bilim dalıdır. Bu işlem hem moleküler hem de mikroskobik ölçüde gerçekleştirilir. Sitoloji araştırmaları bakteriler ve protozoa gibi tek hücreli organizmalardan insan gibi çok hücreli organizmalara kadar büyük bir alana yayılır.

Hücrelerin oluşumu ve görevleri hakkında bilgi edinmek bütün biyolojik bilimlerin temelini oluşturur. Değişik hücre türleri arasındaki farklılık ve benzerlikleri ortaya çıkarmak özellikle de moleküler biyolojinin yanı sıra kanser araştırmaları ve gelişim biyolojisi gibi biyomedikal alanlara çok büyük katkıda bulunur. Bir araştırmadan öğrenilen bilgiler evrensel bazı teorileri ortaya çıkardığından bir türün hücresinden edinilen bilgiler diğer türlere de uygulanılabilir hale gelir. Sitolojideki araştırmalar özellikle genetik biyokimya moleküler biyoloji ve gelişim biyolojisine katkıda bulunur.

Proteinlerin taşınması


Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek?

Proteinler (kırmızı 'RDP' ve yeşil 'GFP' flüorasanı genetik olarak artırılmış proteinler) bir hücrenin değişik yerlerinde bulunur.


Proteinin her bir türü genellikle hücrenin belirli bir bölümüne gönderilir. Hücre biyolojisinin önemli bir parçası da hücre içindeki değişik bölgelere gönderilen veya hücre dışına salgılanan proteinlerin moleküler mekanizmasının incelenmesidir.

Proteinlerin pek çoğu sitoplazmadaki ribozomlarda sentezlenir. Bu süreç ayrıca protein biyosentezi veya basitçe protein translasyonu olarak bilinir. Bazı proteinler zarlara dahil olacak proteinler gibi (zar proteinleri olarak bilinir) sentez sırasında endoplazmik retikuluma (ER) taşınırlar. Bu süreç Golgi cisimciğine taşınma ve orada gerçekleşen birkaç işlemle devam eder. Zar proteinleri Golgi'den hücre zarına diğer hücre altı yapılara gidebilir veya hücreden dışarı salgılanabilir. Endoplazmik retikulum ve Golgi sırasıyla "zar proteini sentez bölümü" ve "zar proteini işleme bölümü" olarak düşünülebilir. Proteinlerin bu bölümler boyunca yarı-durağan akışı vardır. ER ve Golgi'ye yerleşmiş olan proteinler diğer proteinlerle birleşirler ancak kendi bölgelerinden ayrılmazlar. Diğer proteinler ER ve Golgi'den geçerek hücre zarına "akarlar". Motor proteinler zar proteini içeren vezikülleri akson terminalleri gibi hücrenin uzak parçalarına giden hücre iskeleti yolları boyunca taşır.


Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek?


Hücreleri moleküler bileşenleri açısından inceleme


Sitoplazmada üretilen bazı proteinler kendilerini mitokondri veya çekirdeğe taşınmak için hedef göstermek gibi yapısal özelliklere sahiptir. Bazı mitokondrial proteinler mitokondri içinde üretilir ve mitokondrial DNA tarafından kodlanır. Bitkilerde kloroplast da bazı hücre proteinlerini üretir.

Hücre dışı ve hücre yüzeyindeki parçalanması hedeflenmiş proteinler endositoz veziküllerine katılmaları üzerine hücre içi yapılara geri dönebilirler. Bu veziküllerden bazıları proteinlerin kendi amino asitlerine yıkıldığı yerde lizozomla kaynaşırlar. Bazı zar proteinlerinin yıkımı daha hücre yüzeyindeyken sekretazlar tarafından bölündüğünde başlar. Sitoplazmada işlevini yerine getiren proteinler genelde proteazomlar tarafından yıkılır.

Diğer hücresel süreçler

Aktif taşıma ve Pasif taşıma - Moleküllerin hücre içine ve dışına hareketi
Otofaji - Hücrenin kendi iç yapılarını veya mikrobiyal işgalcileri yeme işlemi
Adezyon - Doku ve hücreleri bir arada tutma
Hücre bölünmesi - yavru hücrelerin oluşumuyla sonuçlanan ve ökaryot hücrelerde gerçekleşen bir hücresel süreç; ayrı ayrı iki temel türü vardır: mitoz ve mayoz eşeyli ve eşeysiz.
Hücre taşınması: Kemotaksi Kasılım sil ve kamçı
Hücre sinyalleşmesi - Dışarıdan gelen sinyaller tarafından hücre davranışlarının düzenlenmesi.
DNA tamiri ve Hücre ölümü
Metabolizma: Glikoliz Hücresel solunum Fotosentez
Transkripsiyon ve mRNA uçbirleşimi - gen ekspresyonu.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek?

Hücre biyolojisi nedir?-Sitoloji ne demek? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hücre nedir?-Hücre bölümleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 2 17-09-2014 04:21
Hücre Çekirdeği Nedir (Hücre Organelleri) elif Soru Cevap 0 13-04-2013 03:07
Uzay Biyolojisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 03:31
Gelişim Biyolojisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:03
Sitoloji Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:42

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats