bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-05-2013, 10:09   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojinin ilkeleri nelerdir?

Biyolojinin ilkeleri nelerdir?


Biyoloji bilgiye ulaşmak için bilimsel metodu kullanır. Bilimsel teoriler bilimsel gözlemlere dayanır ve bu teoriler yeni araştırmalarla bazen geliştirilirler. Bilimsel teoriler aynı zamanda daha gözlenmemiş bir fenomenin tahmin edilebilmesi için de kullanılabilirler. Biyolojik sistemler bazen sistematik olarak modellenirler; ancak yine de - diğer bilim dallarında da olduğu gibi - teoriler sadece matematik kullanarak açıklanmazlar.

Biyolojik bilimler birkaç temel ilkenin altında toplanılabilirler: evrensellik evrim çeşitlilik devamlılık genetik homeostasis ve etkileşimler.

Evrensellik
Organizmalar; görüntüde doğal ortamında ve davranışlarında fazlaca farklılık göstermelerine rağmen aslında tüm canlılar bazı evrensel temelleri paylaşırlar. Bütün canlı yaşamının karbon bazlı bir biyokimyası vardır: Karbon tüm canlıları oluşturan temel yapı taşıdır. Aynı şekilde su da temel çözendir. Dünya'daki tüm organizmalar genetik bilgiyi depolamak için DNA ve RNA-bazlı mekanizmalar kullanırlar. Bir diğer evrensel ilke ise virüslerin dışındaki tüm canlıların hücrelerden oluştuğudur. Aynı şekilde tüm organizmalar benzer büyüme süreçleri geçirirler.

Tüm bu sayılanlar Dünya'daki tüm organizmalar için geçerli olsa da teoride alternatif bir yaşam türü de varolabileceğinden bilimadamları alternatif bir biyokimyayı araştırmaktadırlar.

Evrim
Biyolojideki temel düzenleyici içerik tüm canlıların aynı kökten gelip değişik süreçler sonrasında değişip geliştiğini savunan evrimdir. Burada yukarda da anlatılan canlılar arasındaki etkileyici benzerliklere yol açar. Charles Darwin evrimin sürmesine sebebiyet veren doğal seleksiyonu açıklayarak evrimi geçerli bir teori olarak kılmıştır (Alfred Russel Wallace'ın bu içeriğin keşfedilmesinde büyük rol oynadığı da belirtilmelidir). Modern sentez teorisinde genetik çeşitlilik de bu mekanizmada önemli rol oynar.

Bir türün ürediği tür hakkındaki bilgileri onların özelliklerini ve türün son halinin diğer türlerle ilişkisini inceleyen bilim dalına filogeni denir. Biyolojiye birbirinden farklı birçok yaklaşım türü filogeniyi ilerletir: Moleküler biyoloji DNA zincirlerinin karşılaştırılmalarını yaparken fosillerin karşılaştırmalarını da paleontoloji yapar. Bilimadamları evrim ilişkilerini birkaç metodla inceleyip düzenlerler. Bu metodlar; filogenetik fenetik ve kladistik olarak üç dalda toplanılabilir.

Evrim teorisi Darwin ve Wallace tarafından açıklanmasından beri bu fikir sonuçlara ya da açıklamalara karşı olanlar tarafından sürekli kötülenmiştir. Genellikle bu açıklamaların karşısında dini açıklamalar kullanılmıştır. Ancak profesyonel biyologların nerdeyse hepsi evrim teorisinin kullanılabilir ve geçerli bir teori olduğunu kabul etmişlerdir.

Çeşitlilik
Sistematik ve taksonominin ilgi alanı olan sınıflandırma birbirinden farklı yöntemler izler. Taksonomi organizmaları taxa adı verilen gruplarda sınıflandırırken sistematik organizmaların birbirleriyle ilişkilerini inceler. Bu bilim dalları kladistik ve genetik dallarında da geliştirmişlerdir.

Geleneksel olarak canlılar beş büyük aleme bölünürler:
Monera -- Protista -- Fungi -- Plantae -- Animalia

Ancak çoğu bilimadamı bu sistemi demode bulmakta ve de modern alternatifler getirmektedirler. Modern sistemler üç-âlemli bir sistem kullanırlar:

Archaea -- Bacteria -- EukaryotaBu âlemler hücrelerin çekirdeklerinin olup olmamasına ve hücrelerin iç yapılarının farklılıklarına göre bölünmüştür.

Aynı zamanda metabolik anlamda daha az canlı olan bazı hücreiçi parazitler de biyolojide ayrı bir alem olarak incelenirler:
Virüsler -- Viroidler -- Prionlar.

Daha da ileri gidildiğinde bütün âlemler tüm türler ayrı ayrı sınıflandırılıncaya kadar bölünürler. Bu sıralama şu sırayla gider: Âlem Filum Sınıf Takım Cins Tür ve Alt türdür. Bir organizmanın bilimsel adı onun cinsi ve türüne göre belirlenir. Mesela insanlar Homo sapiens olarak adlandırılırlar. Homo cinsi sapiens ise türüdür. Bilimsel tür isimlerini yazarken organizmanın cinsinin ilk harfini büyük yazıp türünü küçük harflerle yazmak gerekir. Ayrıca tüm adın da yana yatık yazılması bir kuraldır. Sınıflandırma için kullanılan terim taksonomidir.

Devamlılık
19. yüzyıla kadar yaşamsal formların bazı şartlarda aniden ortaya çıkabileceği düşünülüyordu. William Harvey bu yanlış kavramı "tüm yaşam bir yumurtadan gelir" (Latince'de Omne vivum ex ovo) sözüyle düzeltmiş ve modern biyolojinin temellerini atmıştır. Kısaca anlatmak gerekirse bu söz hayatın bir kaynaktan kırılmayan bir devamlılıkla geldiğini söyler.

Aynı ataya sahip birkaç organizma benzer özellikler gösterirler. Dünya'daki tüm organizmalar ortak bir atadan ya da ortak bir gen havuzundan gelirler. Tüm dünyanın en son ortak atasının 3.5 milyar yıl önce ortaya çıktığı düşünülmektedir. Biyologlar genetik kodun evrenselliğini; bacteria archaea ve eukaryotun hepsinin aynı atadan geldiğinin önemli bir kanıtı olarak düşünmektedirler.

Homeostazi (Homeostasis)
Homeostazi (denge) açık bir sistemin bağlantılı kontrol mekanizmaları tarafından kontrol edilen dinamik eşitlikler aracılığıyla kendi iç ortamının sabit bir hal sağlayabilmesidir. Tek hücreli ya da çok hücreli tüm organizmalar homeostasis gösterir: Hücresel düzeyde pH değerinin ayarlanması organizma düzeyinde vücut sıcaklığının sabit tutulması ve ekosistem düzeyinde bitkilerin karbondioksit fazlalığında daha hızlı büyümesi buna örnek olarak gösterilebilir. Doku ve organlar da homeostasis sergilerler.

Etkileşimler
Her şey diğer organizmalar ve çevreyle etkileşim içersindedir. Biyolojik sistemleri incelemenin bir zor kısmı da incelenen organizmanın diğer faktörlerle çok sayıda etkileşim içersinde olmasıdır. Mikroskobik bir bakterinin lokal şeker eğimine tepkide bulunması aslında bir aslanın Afrika savanasında yemek aramasından farklı değildir. Herhangi bir tür için davranışlar; agresif yardımcı parazitsel ya da simbiyotik olabilir. İşler herhangi bir ekosistemde birden fazla tür etkileşime girdiğinde karışır. Bu türdeki çalışmalar ekolojinin çalışma alanındadır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojinin ilkeleri nelerdir?

Biyolojinin ilkeleri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojinin ilkeleri, biyoloji ilkeleri, biyolojide ilkeler, biyoloji bilim ilkeleri, biyolojinin temel ilkeleri, biyoloji nin ilkeleri, biyolojinin temel esasları, biyolji temel premsipleri, biyolojinin ilkeleri nelerd, biyoloji canli ilkeleri, benzerlik ilkesi biyoloji, biyolojik ilkeler, biyoloji de ilkeler, biyoloji de bilimin ilke ve süreçleri nedir, biyoloji de bilimin ilkeleri nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Corafya Bilim ilkeleri mormavi Coğrafya 0 26-04-2010 01:23
Biyolojinin Konusu ve Bölümleri daywest Biyoloji 0 23-03-2010 01:15
Biyolojinin Alt Bilim Dalları daywest Biyoloji 0 23-03-2010 01:02
ilkyardimin temel ilkeleri Bkmlyz İlkyardım 0 21-05-2008 05:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats