bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-05-2013, 08:56   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Elektron hakkında bilgi

Elektron hakkında bilgi-Elektron ne demek?-Fen ve teknoloji hakkında bilgi


Bütün Atomlarda bulunan Negatif yüke sahip temel parçacık pozitron karşıtı.
Elektron veya eksicik en küçük eksi (-) yüküne sahip temel parçacık dır.


Elektron kelimesi kehribarın Yunancadaki ismidir. Eski Yunanda Kehribarı ovuşturunca Statik Elektrikle yüklendiği biliniyordu.


Kelime terim anlamı olarak kehribarın Yunancasıdır ve Atomun üç parçasından biridir

Atomu Maddenin en küçük birimi kabul eden kuram yoluyla Elektriğin taneciksel bir yapı içinde bulunduğu sonucuna varılır. En küçük Elektrik yükü taşıyan bu taneciğin adı elektrondur. Bütün Atomların dış bölümü Elektron tabakalarından oluşur ve her tabaka çekirdekten uzaklığına göre KLM… gibi harflerle adlandırılır. Çevredeki Elektronların sayısı ve konumu söz konusu elementin kimyasal nitelikleriyle özellikle değeri ile yakından ilintilidir. Birçok durumda bu Elektronlar maddeden çıkarılıp az ya da çok büyük bir hızla bir elektrik alanıyla harekete geçirilerek boşlukta yayılabilir. Boş bir tüple elde edilen katot ışınları; radyoaktif cisimlerin beta ışınları; ısgın metalleri etkileyerek çıkardığı Elektrik vb.

Normal koşullarda elektronlar atomun artı yüklü çekirdeğine bağlı durumda bulunur. Nötr bir Atomdaki elektronların sayısı çekirdek'i artı yüklerin sayısına eşittir. Ama bir Atomda artı yüklerin sayısından daha fazla ya da daha az elektron bulunabilir. Bu durumda atomun toplam yükü eksi ya da artı olur; böyle yüklü Atomlara iyon adı verilir. Bir Atoma bağlı olmayan Elektronlara serbest elektron denir.


Belirli bir atomdaki elektronlar çekirdek çevresinde düzgün bir biçimde sıralanmış yörüngemsiler üzerinde dolanır. Elektronlar ile çekirdek arasındaki çekim kuvveti elektronların kendi aralarındaki itme kuvvetine üstün geldiğinden elektronlar normal koşullarda atoma bağlı kalır. Elektronları üzerinde dolandığı yörüngemsiler kendi aralarında kümelenerek kabukları oluştururlar. Çekirdeğe en yakın yörüngemsilerdeki elektronlar atoma en sıkı bağlı olanlardır. En dış yörümgemsilerdeki elektronlar ise çekirdekle aralarındaki öteki elektronların perdeleyici etkisi nedeniyle atoma en gevşek bağlı durumdadır. Elektronlar Atom yapısı içindeki hareketlerinde atomun hemen bütün Hacmini kaplayan dağınık bir eksi yük bulutu oluştururlar. Bu nedenle atomun büyüklüğünü elektronların atom içindeki diziliş biçimi belirler. Atomun başka atomlar parçacıklar ve elektromagnetik ışıma karşısındaki davranışını da elekronların bu diziliş biçimi belirler.


Gerek Dalton’un gerekse yunanlıların kuramlarında Atom maddenin en küçük taneciği olarak kabul edilmişti.19.yüzyılın sonlarına doğru atomun kendisinin de daha küçük taneciklerden oluştuğu düşünülmeye başlandı.Atom hakkındaki düşüncelerde meydana gelen bu değişikliğe elektrikle yapılan deneyler neden oldu.


1807-1808 yıllarında ünlü İngiliz kimyacısı Humphry Davy bileşikleri ayrıştırmak için elektrik kullanarak beş Element (potasyumsodyumkalsiyumstronsiyum ve baryum) buldu.Bu çalışmalarına dayanarak Davy bilesiklerde Elementlerin elektriksel nitelikli çekim kuvvetleriyle bir arada tutulduklarını önerdi.


Vakumdan elektrik akımının geçirildiği deneyler 1859 da Julius Plücker katod ışınlarını bulmasına yol açtı.Katot ışnları elde etmek için Havası iyice boşaltılmış bir Cam tüpün uçlarına iki elektrod yerleştrilir.Bu elektrodlara yüksek gerilim uygulandığında katot adı verilen negatif elektroddan ışınlar çıkar.Bu ışınlar negatif yüklüdür doğrusal yol izler ve katodun karşısındaki tüp çeperlerinin ışık saçmasına sebep olur. 19.yüzyılın son yıllarında katot ışınları ayrıntılı olarak incelendi.Birçok bilim adamının deneyleri sonucunda katot ışınlarının hızla hareket eden eksi yüklü parçacıklar olduğu ortaya çıktı ve bu parçacıklar daha sonra Stoney’in önerdiği gibi elektron adı verildi.


Katottan çıkan elektronlar katot için hangi metal kullanılırsa kullanılsın aynı özelliktedir.Zıt yükler birbirini çektiğinden katot ışınlarını oluşturan elektron hüzmeleri yolları üzerinde üstte ve altta bulunan zıt yüklü iki levha arasından geçerken Pozitif yüklüsüne doğru çekilirler. Demek ki bir elektrik alanı içinde katot ışınları normal doğrusal yollarından saparlar.Bu sapmanın Açısı :


Tanecik yükü ile doğru orantılıdır.Yükü büyük olan tanecik az yük taşıyan tanecikten daha çok sapar.
Tanecik kütlesi ile ters orantılıdır.Kütlesi büyük olan tanecik küçük olandan daha az sapar.

Bundan dolayı yükün kütleye oranı bir elektrik alanı içinde elektronların doğrusal yoldan ne kadar sapacağını belirler.elektronlar magnetik bir alan içinde de sapma gösterirler.Fakat bu durumda sapma uygulanan magnetik alana dik yöndedir.

Katot ışınlarının elektrik ve magnetik alanlar içindeki sapmalarını inceleyen Joseph T. Thomson 1897’de elektron için değerini saptadı bu değer:

E/M=-17588.10 üzeri sekiz coul /g dır.
Coul uluslar arası sistemde elektrik yükü birimidir.Bir kulon bir Amperlik akım tarafından iletkenin belirli bir noktasından bir saniyede taşınan yük miktarıdır.

Elektron yükünün duyar olarak ölçümü ilk defa Robert A. Milikan tarafından 1909 da yapıldı. Milikan’ın deneyinde x-ışınları etkisi ile Havayı oluşturan moleküllerden elektronlar koparılır.Çok küçük yağ damlacıkları da bu elektronları alıp elektrik yükleri ile yüklenirler.Bu yağ damlacıkları iki yatay levha arasından geçirilirler.Yağ damlacıklarının düşüş hızları ölçülerek kütleleri hesaplanır.


Yatay levhalara elektrik akımı uygulandığında negatif yüklü damlacık pozitif yüklü levhaya doğru çekileceğinden damlacığın düşüş hızı değişir.bu koşullar altında düşüş hızı ölçülerek damlacığın yükü hesaplanabilir.Belli bir damlacık bir veya daha çok sayıda elektron alabileceğinden bu yöntemle hesaplanan yükler daima birbirinin aynı değildir.Fakat bu yükler hep belli bir yük değerinin katları olduğundan bu yük değeri bir Elektronun yükü kabul edilir.


Elektron Keşfi

1894 Herman Helmholtz’un 1881 yılında varsaydığı “elektrik atomu”na George Johnstone Stoney “elektron” adını verdi. 1897 Ocak ayında Emil Wiechert katot ışınlarının eski elektrik yüklü temel parçacıklardan oluştuğunu ve bu parçacıkların en küçük Atomdan çok daha hafif olduklarını kanıtladı. Nisan ayında J.J.Thomson katot ışınlarının yük/kütle (e/m) oranının iyonlarınkinden 1000 kez daha küçük olduğunu buldu. Kasım ayında Willy Wien Thomson’un bulgularını doğruladı. Elektronun keşfi aynı sıralarda ortaya çıkan bir başka olayla desteklendi. Bu Ekim 1896 ve Ekim 1897 yılları arasında Peter Zeeman tarafından gösterilen bir manyetik alanda atomik spektral çizgilerin üçlü yarılmaları idi. Zeeman etkisi adı verilen bu olgu Eylül 1897’de Hendrik Antoon Lorentz tarafından teorik olarak açıklandı.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Elektron hakkında bilgi

Elektron hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Elektron ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 03:25
Çember ne demek?-Daire ne demek?-Kiriş ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 06:01
Belirti ne demek?-Nişan ne demek?-İz ne demek?-İşaret ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 01:43
SO2 Bileşiği Elektron Dizilişi Я Soru Cevap 4 24-04-2012 06:46
Elektron ne zaman bulundu elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 21-12-2011 09:54

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:43 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.