bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 16-05-2013, 09:10   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Rüzgar gücünün çevreye olumlu etkileri nelerdir?

Rüzgar gücünün çevreye olumlu etkileri nelerdir?-Rüzgar gücünün çevreye olumsuz etkileri nelerdir?

Rüzgâr enerjisinin başlıca etki fosil yakıtlı santrallerin elektrik üretiminde neden olduğu kirliliği göstermemesidir. Değişik enerji kaynakları klasik enerji kaynaklarıyla yer değiştirebilirken rüzgâr enerjisinin çevresel maliyeti çok daha düşük olabilir.
Rüzgâr gücünden türetilen enerji yakıt tüketmez ve fosil yakıtlı güç kaynakları gibi hava kirliliğine neden olmaz.
Vahşi yaşam ölümlerini engelleme ve azaltma rüzgâr türbinlerini yerleştirirken ve kurarken dikkat edilmesi gereken etkidir.

Karbondioksit salımı ve kirlilik
Rüzgâr gücü üretimi sağlamak için yakıt tüketmez ve elektrik üretimi için doğrudan emisyonu yoktur. Rüzgâr türbinlerinde karbondioksit (CO2) kükürt dioksit cıva partikül veya fosil yakıtlardaki gibi hava kirliliğine neden olan diğer türler yoktur. Rüzgâr güç santralleri yapım ve kurulumda kaynakları kullanır.
Rüzgâr türbinlerinin inşası esnasında çelik beton alüminyum ve yapım için gerekli diğer materyalları kullanır ve genellikle fosil enerji kaynakları kullanılarak elde edilen enerji yoğunlaştırma işlemine dönüştürülür. Rüzgâr türbin imalatçısı olan Vestas ilk karbon dioksit emisyonunun yerleşim yeri dışındaki türbinlerde çalışmanın yaklaşık olarak 9 ay içinde “geri ödeneceğini” iddia ediyor.
2006′daki bir çalışma her bir GWh olarak üretilen enerjinin 14 ile 33 ton arasında rüzgâr gücünde CO2 emisyonu olduğunu gösterdi. Buna karşılık nükleer güç için 10 tondur. Çoğu CO2 emisyonu rüzgâr türbini inşaatı esnasındaki betonlamadan gelir.
Rüzgâr gücü yedekleme ve düzenleme için kullanılan fosil yakıt santrallerinde emisyona neden olmaktadır.
İrlanda ulusal şebekesindeki bir çalışma “Rüzgârdan üretilen elektriğin fosil yakıtın tüketimini azalttığını ve böylece emisyon korunumuna yol gösterdiğini” ve her bir MWh için CO2 emisyonunu 059′dan 033′e düşürdüğünü ortaya koydu Net enerji kazancı Kullanılan enerjideki ilk kardon dioksit emisyonu yerleşim yeri dışındaki türbinlerde yaklaşık 9 ay içinde “geri kazanılıyor”. Her uygun büyük ölçekli enerji kaynağı inşaatında kullanılan enerjisi karşılamalıdır. Rüzgâr enerjisi için yatırımdan sağlanan enerji (EROEI) toplam üretilen elektriğin bir türbin inşa etmek için gereken birim enerjileri toplamına bölümüdür.
Rüzgâr oranları için EROEI 5 ile 35 arasında olmakla birlikte rüzgâr enerji kayıtlarında ortalama 18 civarındadır. EROEI türbin hacmiyle orantılıdır ve daha büyük eski nesil türbinler bu oranın daha üstünde veya 35′den büyüktür. Üretilen enerji yapımda tüketilen enerjinin birkaç katı olduğunda Net enerji kazancı vardır.

Çevresel kapsam
Fosil yakıtlar ve nükleer güç santrallerinde soğutma için buharlaşma veya herhangi bir sebeple çok miktarda su kullanılır. Bunun aksine rüzgâr türbinlerinde elektrik üretimi için suya ihtiyaç yoktur.

İklim Değişimi
Bir çalışma benzetimi (simülasyonu) dünya kara sahasının ′undan fazlasında kurulacak rüzgâr türbinlerinin küresel iklim değişimine etki edeceğini gösterdi.Buna bakarak özellikle kırsal alanlarda hava akışı ve rüzgâr gücünün azalmasından dolayı küçük iklik değişim kaygıları vardır.

Kullanım alanı
Türbinler arasındaki engellerin neden olduğu kayıpları azaltmak için bir rüzgâr tarlası açık alanda Megawaat başına kabaca 01 km2. 200 MW’lık rüzgâr tarlası yaklaşık olarak 20 km2′lik bir kullanım sahası olmalıdır.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Rüzgar gücünün çevreye olumlu etkileri nelerdir?

Rüzgar gücünün çevreye olumlu etkileri nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Rüzgar enerjisinin çevreye yararları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-05-2013 07:03
Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir?-Büzülmenin olumlu etkileri nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 04:09
Genleşmeninin olumlu etkileri nelerdir?-Genleşmenin olumsuz etkileri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 06:54
Hava Kirliliğinin İnsan Sağlığına ve Çevreye Etkileri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 22-05-2012 03:42
Enerji Kaynaklarının Çevreye Etkileri Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.