bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 11:34   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı-İvme hakkında bilgi
Cisimlerin hareketleri her zaman sabit hızlı hareket biçiminde olmaz. Gidilen yolun durumuna göre bazen hızlanma bazen de yavaşlama olur. Eğer cisim gittikçe hızlanıyorsa hızın değeri zamanla büyürken yavaşlayan cisimlerde hız küçülür. Buna göre hızlanan cisim bir an öncesinden daha çok yol almaya yavaşlayan cisim de daha az yol almaya başlar.


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı

İvme hızın birim zamandaki değişim miktarı olarak tanımlanır. t1 anındaki hız V1 iken t2 anındaki hız V2 olan bir cismin ivmesi DV = V2 - V1 ve bu hız değişimi içen geçen süre Dt = t2 - t1'dir. Hızın birim zamandaki değişimi yani ivme ise şu şekilde formülleştirilir a = DV / Dt. İvmenin birimi ise m/s2'dir.

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımıİvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Hızlanan Hareket

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Yukarıdaki şekli incelediğimizde araba ilk 5 saniyede ortalama 5 m/s hızla giderken 10. saniyeden sonra hızını 10 m/s ye çıkarmış 15. saniyeden sonra ise hızı 15 m/s olarak belirlenmiştir. Bu duruma göre aracın hızlanan hareket yaptığı söylenir.Yukarıda verilen şeklin hız zaman grafiğini çizecek olursak şu şekil ortaya çıkar:

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Şekilde de görüldüğü gibi hız zamanla artmaktadır. Araç 5. saniyede 5 m/s hızla ilerlerken 10. saniyede 10 m/s 15. saniyede ise 15 m/s hıza ulaşmaktadır. Yani araç zamanla hızını artırmakta ve düzgün hızlanan hareket yapmaktadır. Her zaman aralığı için ivmeleri bulmak için kullanılacak formül a = V / t dir. Yapılacak işlemler sonrasında a1 a2 a3 için ivmelerin 1 m/s2 olduğu bulunmuştur. Aşağıdaki tablo İvme-Zaman grafiğine ilişkin bilgileri vermektedir.

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Her zaman aralığı için ivmeleri bulmak için kullanılacak formül a = V / t dir. Yapılacak işlemler sonrasında a1 a2 a3 için ivmelerin 1 m/s2 olduğu bulunmuştur. Aşağıdaki tablo İvme-Zaman grafiğine ilişkin bilgileri vermektedir. Yavaşlayan Hareket

Bir cisim yavaşladığında hızı azalır. DV hız değişimi (-) işaretini alacağından cismin ivmesi de (-) olur. Yani cismin ivmesi azaldığından cisim düzgün yavaşlayan hareket eder.


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı

Yukarıdaki verilen şekil incelendiğinde araba ilk başlangıçta 15 m/s hızla giderken 5. saniyeden sonra hızını 10 m/s ye 10. saniyeden sonra ise hızı 15 m/s'ye düşürmüştür. 15. saniyeden sonra ise araç durmuştur. Bu duruma göre aracın yavaşlayan hareket yaptığı söylenir.

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Düzgün hızlanan harekette olduğu gibi aracın bulunduğu her nokta için a1 a2 a3 ivmelerini hesapladığımızda a = -1 çıkmıştır. Bu durumda İvme -zaman grafiğini şu şekilde çizebiliriz.İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


İvme-zaman grafiğini incelediğimizde aracın aynı ivme ile yavaşladığı görülmektedir. Bu durumdaki hareketlere düzgün yavaşlayan hareket denir.


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı


Kuvvet cisimlerin hızını değiştiren etkidir. Fakat bir kuvvet her cisimde aynı zamanda aynı hız değişimini gerçekleştirmez. Aynı büyüklükteki iki kuvvetten birisi bir sandalyeye diğeri futbol topuna aynı süre etki ettiğinde top sandalyeye göre daha fazla hız kazanacaktır. Yani sandalye küçük ivme kazanırken top büyük ivme kazanmış olacaktır.
Cisimlerin kazandıkları ivme hem cisme etki eden kuvvetin büyüklüğüne hem de cismin cinsine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kuvvet etkisi ile hareketlenen cisimlerin ivmeleri aynı olduğunda büyük kütleli cisme etkiyen kuvvet daha büyüktür.

Her hangi bir cismi sırası ile F 2F ve 3F kuvvetleri ayrı ayrı hızlandırdığında bu cismin ivmesi sırası ile a 2a ve 3a olur. Yani her defasında cismi hızlandıran kuvvetin cismin kazandığı ivmeye oranı sabittir. Buradan şu formülü elde ederiz:


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı
Buradaki sabit oran cismin ilerleme hareketine karşı gösterilen direnci simgeler. Buna da cismin eylemsizlik kütlesi ismi verilir. Eylemsizlik kütlesi m ile gösterilir. Eğer eylemsizlik kütlesi büyürse bu kuvvetin cisme kazandırdığı ivme azalır. Yani bir F kuvveti m kütleli bir cisme a ivmesi kazandırırsa 2m ve 4m kütleli cisimlere a/2 ve a/4 ivmelerini kazandırır.

Bu bilgilerden yola çıkarak Newton'un II Hareket Yasasını şu şekilde tanımlayabiliriz: Cismi ivmelendiren kuvvetin cisme kazandırdığı ivmeye oranı sabit ve cismin kütlesine eşittir. Formül olarak ise;

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı

İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ivme konu anlatımı, ivme zaman grafiği, sabit ivmeli hareket konu anlatımı, ivmeli hareket konu anlatımı, ivme zaman grafiği konu anlatımı, hız ivme konu anlatımı, hız zaman grafiği, ivme konusu, ivme, ivme zaman soruları, hız ivme yol grafikleri konu anlatim, düzgün ivmeli hareket konu anlatımı, düzgün hızlanan konum zaman grafiği, düzgün hızlanan ve yavaşlayan hareket konu anlatımı, kuvvet ve hareket grafikleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Organeller konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 16-05-2013 08:31
Çekim ekleri konu anlatımı-Yapım ekleri konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 11:22
Maddenin değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 01:56
Can-Cant konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 08:18
Hal değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 29-03-2013 11:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.