bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 07:01   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ökaryot hücre konu anlatımı

Ökaryot hücre konu anlatımı-Ökaryot hücre hakkında bilgiÖkaryotlar (Latince: Eukaryota) hücrelerinin yapısından dolayı beraber gruplandırılmış bir canlılar grubudur. Bilimsel sınıflandırmada Ökaryotlar Bakteriler ve Arkeler tüm canlıları kapsayan üç ana gruptur.

Ökaryot hücre konu anlatımı

Ökaryotların tanımlayıcı özelliği genetik malzemelerinin zarla çevrili bir (veya birkaç) çekirdek içinde yer almasıdır. Bu nedenle kelime Eski Yunanca eu gerçek ve karyon çekirdek sözcüklerinden türetilmiştir. Sıfat hali ökaryotiktir. Bakteri ve arkeler çekirdeksiz olduklarından beraberce prokaryot olarak adlandırılırlar (Eski Yunanca pro- evvel ve karyon çekirdek sözcüklerinden). Çekirdeğin yanı sıra ökaryotların mitokondri veya kloroplast gibi zarla çevrili çeşitli organelleri vardır bu tür hücre içi karmaşık yapılar da prokaryotlarda bulunmaz.

Ökaryotların ortak bir atası olduğu için bir üst alem (domain) olarak tanımlanmışlardır. Üst alem sisteminde ökaryotların prokaryotlara kıyasla arkelerle daha çok ortak özellikleri vardır ve bu yüzden arkelerle beraber Neomura kladı içinde gruplandırılırlar.

Ökaryotlar genel olarak hayvan bitki mantar ve protista olarak dört gruba ayrılırlar. Ancak protista grubu aslında hayvan bitki ve mantar olmayan ökaryotların içine atıldığı bir grup olduğu için bazı biyologlar tarafından kabul görmez ve onun yerine daha küçük gruplar sayılır.
Çok çeşitli ökaryotik hücre tipi olmakla beraber hayvan ve bitkiler en yaygın ve iyi bilinen ökaryotlar olduklarından ökaryot yapısının anlaşılması için iyi bir başlangıç noktası oluştururlar. Ancak mantar ve çoğu protistanın hayvan ve bitkilerden önemli farklılıkları vardır.

Ökaryot hücre konu anlatımı

Hayvan hücresi
Hayvan hücresi hayvanların dokularını oluşturan bir ökaryotik hücre tipidir. Hayvan hücreleri diğer ökaryotlardan (özellikle bitki hücrelerinden) belirgin bir farklılık gösterir hücre duvarı ve kloroplastları yoktur ve kofulları daha küçüktür. Hücre duvarı esnek olduğundan hayvan hücreleri çeşitli şekillere girebilir ve fagositik bir hücre başka cisimleri içine alabilir. İnsan hücreleri biyolojik olarak ökaryotik hücrelerle aynı kategoriden sayılırlar. bitki hücresinden farklı organneleri vardır...

Ökaryot hücre konu anlatımı


Bitki hücresi

Büyük bir merkezî koful (tonoplast adlı bir zarla çevrilidir) hücrenin turgorunu (hücre zarının hücre duvarına yaptığı basıncı) düzenler ve sitozol ile bitkinin öz suyu arasında moleküllerin hareketini kontrol eder.
Selüloz protein ve çoğu zaman ligninden oluşmuş bir hücre duvarı protoplastlar tarafından hücre zarının dışına yerleştirilir. Buna karşın mantar hücre duvarları kitinden bakterilerinki ise peptidoglikandan meydan gelir.
Plasmodesmata hücre duvarındaki gözenekleri birbirine bağlayarak her bir bitki hücresinin ona bitişik hücrelerle haberleşmesini sağlar. Bu mantarlarda görülen hif ağından farklıdır.
Plastidler başlıca hücre içi organellerdir çeşitli biyokimyasal tepkimeler bunların içinde gerçekleşir ayrıca besin depolamak için kullanılırlar. Fotosentezin yapıldığı kloroplastlarda bulunan klorofil bitkilerin yeşil renginden sorumludur.
Kamçısı (flagellası) olmayan bitkilerde (örneğin iğne yapraklılar ve çiçekli bitkiler) hayvan hücrelerinde bulunan sentrioller de bulunmaz.Mantar hücresi
Mantar hücreleri en çok hayvan hücrelerine benzerler ama şu farklılıklarla:

Hücre duvarı Kitinden oluşmuştur.
Hücreler birbirinden daha az ayrışmıştır. Gelişmiş mantar türlerinin hücreleri septum denen gözenekli bölmelerden oluşur bunlardan sitoplazma organeller ve bazen çekirdek geçebilir. Koenosit olarak adlandırılan septumlu türlerde organizma aslında tek bir dev hücredir. Basit mantarlarda böyle bölmeler yoktur.
Yalnızca en ilkel mantarlar Chytridiomycota bölümünde yer alanlar kamçılıdır.

Yapı
Ökaryotik hücreler prokaryotlardan genelde çok daha büyüktürler. Organel olarak adlandırılan çeşitli iç zarlar ve iç yapılar ayrıca miktrotüpçük (microtubule) mikroiplik (microfilament) ve ara ipliklerden (intermediate filaments) oluşmuş bir hücre iskeletine sahiptirler. Hücre iskeleti hücrenin iç yapısını ve şeklini belirler. Ökaryotik DNA kromozom olarak adlandırılan doğrusal tomarlar halindedir bunlar çekirdeğin bölünmesi sırasında kopyalanıp mikrotüpçükler tarafından çekilirler. Eşeysiz hücre bölünmesine (mitoz) ek olarak çoğu hayvan hücresi hücre kaynaşması yoluyla gerçekleşen bir eşeyli üreme sürecine (mayoz) sahiptir; bu prokaryotlarda görülmez.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ökaryot hücre konu anlatımı

Ökaryot hücre konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ökaryot hücre ile ilgili bilgi, insan hücresi, ökaryot hücre konu anlatımı, hücre, ökaryot hücre yapısı, ökaryot hücre hakkında bilgi, ökaryot bir hayvan hücresi, ökaryotik hücre kültürü konu anlatımı, bitki hücresi, insan hucresi, ökaryotik hücreyi anlatınız, hucre, okaryot hucre ile ilgili bilgi, ökaryot bir hücrenin yapısı, ökaryot bakteri hücresi hakkında bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ökaryot Canlılarda Ortak Olan Hücre Organelleri Hangileridir? elif Soru Cevap 2 26-03-2015 11:52
İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 12:34
Hücre bölünmesi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 16-05-2013 11:26
Hücre bölünmesi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 16-04-2013 12:20
Prokaryot ve Ökaryot Hücre Arasındaki Farklar elif Biyoloji 0 17-06-2011 12:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:54 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.