bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 07:05   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ekosistemlerin özelliklerini değiştiren faktörler nelerdir?

Ekosistemlerin özelliklerini değiştiren faktörler nelerdir?-Ekosistemlerin özellikleri hakkında bilgiEkosistemler canlı ve cansız varlıklardan oluşurlar. Bütün ekosistemlerde su sıcaklık ışık toprak rüzgâr (iklim) nem hava gibi cansız varlıklar bulunur fakat ekosistemlerdeki cansız varlıkların özellikleri birbirinden farklıdır. Farklı ekosistemlerin farklı özelliklere sahip olmasının nedeni ekosistemleri oluşturan cansız varlıkların özelliklerinin birbirinden farklı olmasıdır. Ekosistemlerdeki cansız varlıkların özelliklerinin farklı olması nedeniyle ekosistemdeki canlı çeşitliliği değişir.

• En fazla canlı çeşitliliği yağmur ormanlarında bulunur.
• İklim şarları zorlaştıkça canlı çeşidi ve sayısı azalır.

a) Su :
Yeryüzünün 3/4’ünü oluşturan 2 atomlu moleküllerdir. Akıcı kararlı çözücü ve taşıyıcı özelliklere sahip olan su canlı yaşamını doğrudan etkiler. Hücrelerin ortalama %65’ini su oluşturur. Su canlı yaşamında sindirim solunum boşaltım dolaşım fotosentez beslenme gibi pek çok yaşamsal olayda etkili olur.
Bütün canlılar su kullanmak zorunda olduğu için yeryüzündeki su miktarı canlıların dağılımını belirler. Havadaki nemi oluşturarak aşırı ısınma ve soğumayı önler.
Ekosistemdeki su oranının değişmesi o ekosistemdeki canlı sayısını değiştirir.

b) Sıcaklık :
Işık etkisiyle yeryüzünde oluşan ısının ortalama değerine sıcaklık denir. Çevredeki ısı miktarına göre sıcaklık artar ve azalabilir. Canlı yaşamı için son derece önemli olup hücrelerdeki (enzimlerin gerçekleştirdiği) kimyasal tepkimeler belirli sıcaklıklarda gerçekleşir.
Canlının yaşamı kendi vücut sıcaklığına uygun çevre sıcaklığının sağlanmasına bağlıdır. Sıcaklığın değişmesi canlı sayısını değiştirir. Bu nedenle de canlıların yeryüzündeki dağılışını çoğalmasını ve ömrünü belirler.

c) Işık :
Güneş enerjisinin yayılmasıyla oluşur. Üzerinde taşıdığı enerji canlıların temel enerji kaynağını oluşturur yani yeryüzündeki enerjinin temel kaynağı ışık enerjisidir.
Işığın ******i ve süresi ekosistemdeki yeryüzünün ısınmasında yağışların oluşmasında rüzgârların oluşmasında iklimin belirlenmesinde yeşil bitkilerin fotosentez terleme çimlenme ve çiçeklenme süresinde etkili olur.
Güneş ışığının yeryüzündeki dağılımı farklı olduğu için her bölgedeki ışığın etkisi de farklıdır ve farklı iklim şartlarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle ışık canlıların doğadaki dağılımını yani ekosistemleri değiştirebilir.

d) Toprak :
Yerkabuğunun en üst katmanına toprak denir. Canlı organizmalar toprağın üzerinde ve içinde yaşayabilirler. Toprak milyonlarca yıllık bir süreç içinde büyük kaya kütlelerinin parçalanmasıyla oluşmuştur. İçerisinde taş kum kil mineral tuz su hava mikro organizmalar ve canlı kalıntıları bulunur.
Canlı varlıklar su ve mineral ihtiyacını doğrudan topraktan karşılarlar. Toprağın yapı ve çeşidi üzerinde yaşayacak bitkilerin türünü etkiler. Bitkinin gelişmesi fotosentez yapabilmesi için gerekli su ve minerallerin bulunduğu bitkilerin tutunduğu toprak miktarının azalması ya da ihtiva ettiği maddelerin azalması bitki sayısını dolayısıyla ekosistemleri değiştirir.
(Humuslu topraklar en verimli topraklardır. Yapısında bitki yaşamı için önemli olan çeşitli mineralleri bulundurur).
e) İklim :
Uzun zaman sürecinde bir bölgeyi etkileyen atmosfer şartlarına iklim denir.
İklim şartlarını ışık sıcaklık nem yağışlar rüzgârlanma gibi faktörler oluşturur. Bir bölgenin iklimini ekvatora uzaklığı denizden yüksekliği ve denizlere olan uzaklığı doğrudan etkiler.
Canlılar kendilerine uygun iklim şartlarında yaşamlarını sürdürürler. İklim şartları uygun olan topraklarda bol miktarda bitki ve yoğun olarak hayvan çeşitleri bulunur. İklim şartların değişmesi canlı sayısını canlı çeşidini canlıların yaşamını ve yayılmasını bu nedenle de ekosistemleri etkiler. (Yeşil alanların azalması volkanik patlamalar sıcaklığın azalması iklimin değişmesine neden olur).

f) Hava :
Atmosferi oluşturan gaz karışımına hava denir. Havanın yapısında oksijen karbondioksit azot soy gazlar tozlar mikroorganizmalar ve su buharı bulunur. Solunumda kullanılan oksijen ve fotosentezde kullanılan karbondioksit havadan alınır. Havanın gaz içeriğinin değişmesi havanın kirlenmesine neden olur. Bu da ekosistemleri değiştirir.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ekosistemlerin özelliklerini değiştiren faktörler nelerdir?

Ekosistemlerin özelliklerini değiştiren faktörler nelerdir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bp Eğrisinin Eğimini Değiştiren Faktörler Nelerdir elif Soru Cevap 0 21-04-2013 11:17
Ekosistemlerin özelliklerini değiştiren etmenler nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 14-04-2013 07:43
biyoçesitliliği etkileyen faktörler nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 12-11-2012 10:24
Ekosistemlerin Belirgin Özelikleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 06-02-2011 08:42
Toprağı Oluşturan Faktörler Nelerdir? elif Soru Cevap 0 08-12-2010 05:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.