bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 10:03   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Geometrik şekillerin tarihi gelişimi

Geometrik şekillerin tarihi gelişimi-Geometrik şekillerin tarihçesi-Geometrinin tarihçesi


Uzayın ve uzayda tasarlanabilen biçimlerin kurallara uyularak incelenmesini konu alan matematik dalı. Yunanca «ge» yer ve «metron» ölçüden.
Geometri Nil kıyılarında doğdu. Bu ırmağın düzenli aralıklarla taşması tarlaların sınırlarını siliyor Mısırlıları güç sorunlarla karşı karşıya bırakıyordu: çünkü tarlaların sınırlarını yeniden çizmek herkese kendi yerini vermek bunun için de tarlaların yüzölçümünü hesaplamak nirengiler dikmek kısacası geometri yapmak gerekiyordu.

Doğru Kavramının Anlaşılması İçin
insanlara yer ölçümüne ilişkin somut sorunları çözümleme olanağını veren geometriden giderek soyut bir geometri doğdu. Böylece aynı kavramın değişik durumlara uygulanabileceği anlaşıldı. Sözgelimi deniz üzerindeki ufuk çizgisiyle çekülün gergin ipi arasında hiç bir maddi ortaklık yoktur; ama ikisi de geometride doğru adı verilen kavramı belirtir; doğru kavramı ancak bunun gibi somut örneklere bakılarak anlaşılabilecek bir kavramdır.

Bir kâğıdın üstüne çizilen düz bir çizgi doğru hakkında yaklaşık bir fikir verir. Oysa doğru sınırlı değildir (çizgi ise yaprağın kenarında biter) ve doğrunun kalınlığı yoktur (çizginin ise ne kadar ince çizilmiş olursa olsun bir kalınlığı vardır). Bunun gibi bir topa bir küreye bakılarak küre kavramı hakkında bir fikir sahibi olunabilir.

Eukleides’in Aksiyomları ve Teoremleri
İskenderiyeli bir Yunan bilgini olan Eukleides M.Ö. III. yy .da geometri hakkında ilk mükemmel kitabı yazdı. Eukleides o zamanki kitaplarında (bunlar somut sorunların çözümünü gösteren basit «reçete» derlemeleriydi) farklı bir açıdan bakarak öne sürdüğü sonuçları kesin kanıtlara başvurma yoluyla kanıtlamak istiyordu.

Bunun için önce sezgiye dayanan birtakım kavramlar (nokta doğru düzlem) kabul etti (aksiyom) sonra doğru sandığı ama doğruluğunu kanıtlayamadığı birtakım gerçekleri belirledi (bütün parçadan daha büyüktür; üçüncü bir niceliğe eşit olan iki nicelik birbirine de eşittir) [postulat]. Bu aksiyom’larla postülat’lara dayanılarak geometri teorem’leri kurulur.

Kuşkusuz Eukleides aksiyomlarının doğruluğunu kanıtlayamazdı ama ona ve çağdaşlarına göre bunlar tartışma götürmez gerçeklerdi. Sözgelimi dik açı konusunda kesin bir yargıya varabiliyordu çünkü gerçek hayatta deniz üzerindeki ufuk çizgisiyle elindeki bir çekülün yaptığı dik açıyı gözleriyle görebiliyordu.

Eukleides geometrisi üstünde yaşadığımız dünyayı anlamak için mükemmel bir araçtır; bu geometri bilim ve tekniğin ilerlemesinde önemli bir etken olmuştur.

Eukleides Dışı Geometriler
Eukleides aksiyomlarının kesinliği XIX. yy .dan itibaren tartışılmağa başladı. Alman matematikçisi Riemann ve Rus matematikçisi Lobaçevski Eukleides aksiyomlarının tam karşıtı olan aksiyomlardan işe başladılar. Böylece ilk bakışta hiç bir pratik yararı yokmuş gibi görünen değişik geometriler (Eukleides dışı geometriler) doğdu. Ve bu yeni geometriler o zamandan beri birçok alanda (nükleer fizik astronotik v.b.) işe yaradı (Einstein bunlar sayesinde bağıllık kuramını kurabildi).

Cebir tekniklerinin geometriye uygulanması noktaları sayılara veya koordinatlara bağlayarak bütün eğrileri hesaplamak ve saptamak olanağı sağlayan analitik geometri’yi doğurdu (Descartes).

Rönesans Ressamları ve Tasarı Geometri
Tasarı geometri’de uzay geometrinin şekilleri veya öğeleri tam ve aslına uygun biçimde bir düzleme (üzerine şekil çizilen kâğıt) aktarılır. Rönesans’ın büyük ressam ve mimarları tasarı geometriden yararlanmışlarsa da onu gerçek bir matematik sistemi haline getiren (temel geometri kaba perspektif) matematikçi Monge olmuştur.

İzdüşüm geometrisi (bir şeklin herhangi bir noktasını esas alarak tümünü bir düzleme izdüşümle aktarmak) resim ve süsleme sanatı için de çok önemlidir. Ama asıl yeri aksiyomları ve ilişkileri bakımından izdüşüm geometrisi matematiğin bir dalıdır.

Saf (Katıksız) Geometri
Geometride her yerde geçerli kesin belirlemeler giderek azalmakta başlangıç aksiyomları artık sadece belirli bir geometri için doğru sayılmaktadır. Burada gerçek olan başka bir yerde yanlış olabilir. Her şeye rağmen maddi gerçeklerin incelenmesinde uygulamalı geometrinin sağladığı olanaklar sonsuzdur.

Yüzölçümü hesaplanmak istenen bir tarlanın çizgisel taslağından tutun da gökcisimlerinin yörüngelerinin saptanmasına haritalara planlara coğrafyada kullanılan ölçeklere makine yapımına mimarlığa varıncaya kadar geometri bilgisinin mutlaka gerekli olduğu alan pek çok ve geniştir.
Bununla birlikte matematik çalışmaları daha ileriyi uzak geleceği de göz önünde tutar. Hemen yararlanma kaygısına kapılmadan yapılan matematik araştırmalar saymakla bitmez. Bu çalışmalar doğruluğu mevcut koşullara bağlı olmayan kusursuz örnekler yaratma amacı güder. Saf geometrinin esası budur.

Thales
Ünlü bir bilgin ve filozof olan (Yunanistan’ın Yedi Bilge’sinden biridir) Miletoslu Thales (M.Ö. 640-562) düzlem geometrinin ilk teoremlerini hazırladı. Thales bir yapının yüksekliğini onun gölgesini ölçerek hesaplayabiliyordu.

Pithagoras
«Birdik üçgende hipotenüs (dik açının karşısındaki kenar) üzerine kurulan kare öteki iki kenar üzerine kurulan karelerin topl***** eşittir»: bu teoremi M.Ö. VI. yy.da yaşamış ünlü Yunan filozof ve matematikçisi Pithagoras bulmuştur. Çarpım tablosunu ve telli çalgılarda gamı icat eden de odur.

Monge
Tasarı geometrinin yaratıcısı ve analitik geometrinin büyük kuramcısı Gaspard Monge (1746-1818) bütün XIX. yy. matematikçilerinin eşsiz ustasıdır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Geometrik şekillerin tarihi gelişimi

Geometrik şekillerin tarihi gelişimi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mekaniğin tarihi gelişimi ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 03:07
Biyoloji'nin Tarihi Gelişimi Nasıldır elif Soru Cevap 0 13-04-2013 03:50
Psikoloji'nin Tarihi Gelişimi Nasıldır elif Soru Cevap 0 13-04-2013 03:48
Atomun tarihi gelişimi elif Eğitim ve Öğretim 0 26-02-2012 08:00
Düzlemsel Geometrik Şekillerin Özellikleri elif Matematik 0 16-06-2011 12:34

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats