bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 17-05-2013, 11:43   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Enerji kaynakları nerelerde kullanılır?

Enerji kaynakları nerelerde kullanılır?-Enerji kaynaklarının kullanım alanları nelerdir?


Kinetik enerji: Bir hareket sonucu açığa çıkan enerjiye denir. Örneğin rüzgar bir pervaneyi kinetik enerjisi nedeni ile çevirir. Bu pervaneye bağlı jeneratör de elektrik üretir. İşte rüzgarın kinetik (hareket) enerjisi elektrik enerjisine dönüşmüştür.

Hidrolik (su) enerjisi: Barajda biriken suyun yüksekten düşerken sahip olduğu kinetik enerji aşağıda bir su tribünün (pervanesi) çevrilmesi ile elektrik enerjisine dönüşür.

Kimyasal enerji:
Bir maddenin moleküllerinin başka bir madde molekülleri ile yaptığı reaksiyon sonucu ortaya çıkan enerjiye denilir. Bunun en temel örneği yanan odun kömür petrol gibi fosil yakıtlarkağıt vb. gibi birçok malzemelerdeki molekül ile havadaki oksijen molekülünün birleşerek ortaya çıkardığı ısıl enerjidir. Uzmanlar bunu termik enerji yada ısıl enerji olarak isimlendirmektedir.
Nükleer (çekirdek) enerji: atom çekirdeklerinin bölünmesi veya parçalanması neticesi açığa çıkan enerji olarak tanımlanır. Bu enerji miktarını belli eden Einstain formülü ise E=mc2 dir. Burada 'm' kaybolan kütleyi 'c' ise ışık hızını ifade eder. 300.000.000 m/sn olan bu değerin karesinin ne denli büyük bir enerjiye karşılık geleceği ortadadır. Dünyada mevcut 443 nükleer santral bu prensip ile çalışır.
Termonükleer (Termâl) enerji: Atom çekirdeklerinin birleşmesi neticesi ortaya çıkan bir çekirdek enerjisi olup Termonükleer olarak isimlendirilir. İki Hidrojen atomunun birleşmesi ile ortaya çıkan ve bilimin artık laboratuar da kolayca gerçekleştirdiği bir enerji dalıdır. Kısacası Güneş bu reaksiyon ile ayakta duran dev bir termonükleer enerji merkezidir. İlk FÜZYON yani termonükleer enerji santralin inşasına 10 milyar '-avro bütçe ile Fransa da 10 ülkenin ortaklığı ile haziran 2005 yılında başlanmıştır
Elektrik Enerjisi: Serbest elektronların hareketinden kaynaklanan bir enerjidir. Genelde bakır veya alüminyum tel ile iletilen 'alternatif ve doğru' akım modelleri olan bir enerjidir. Elektrik insanlık tarihinde 'tekerlekten' sonraki en önemli buluş olarak bilinir.


Enerji Kaynaklarının Çevreye Olumlu Etkileri
İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmesinin sağlıklı olarak sürdürülmesinde gerekli olan enerji özellikle sanayi konut ve ulaştırma gibi sektörlerde kullanılmaktadır.

Nüfus artışına sanayinin gelişmesine paralel olarak kurulan büyük ölçekli enerji üretim ve çevrim sistemleri ekolojik dengeyi önemli ölçüde etkiledikleri gibi sınırlar ötesi etkileri de beraberinde getirmektedir.

Bugünün enerji kaynakları yenilenemeyen enerji kaynakları (kömür petrol doğalgaz ve nükleer enerji) ve yenilenebilen enerji kaynakları (odun bitki atıkları tezek jeotermal enerji güneş rüzgar hidrojen hidrolikgelgit ve dalga enerjisi) şeklinde sınıflandırılmaktadır.Diğer taraftan gelecek nesiller için fosil yakıt yataklarından kömürün 250 yıl petrolün ise 50 yıl sonra tükeneceği düşünüldüğünde bunların yerine yeni enerji kaynaklarının ikame edilmesinin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır .

Enerji ekonomik ve sosyal kalkınma için temel girdilerden birisi durumundadır.Artan nüfus şehirleşme sanayileşme teknolojinin yaygınlaşması ve refah artışına paralel olarak enerji tüketimi kaçınılmaz bir şekilde büyümektedir.Enerjinin en tasarruflu ve verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Enerji Kaynaklarının Çevreye Olumsuz Etkileri
Bugün fosil yakıtların çevre ve insan sağlığı açısından yarattığı olumsuzluklar her geçen gün katlanarak artmaktadır Fosil yakıtlar yakıldığında altı sera gazının açığa çıkmasına neden olur Bunlardan en belirleyici olanları karbondioksit (CO2) ve metandır Diğerleri ise kükürt partikül madde azotoksit kurum ve küldür Güneş gün doğumundan gün batımına kadar atmosfere ısı ve ışık vermektedir Doğal döngünün devam etmesi için bu ısının tekrar uzaya verilmesi gerekmektedir Oysa fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan CO2 ve metan gazı bünyelerinde ısı tutma özelliğinden dolayı ısının bir kısmını atmosferde tutmaktadır Böylece dünya ısınmaya başlamakta ve iklim değişiklikleri meydana gelmektedir Bugün tüm dünyanın enerji tüketiminde büyük ölçüde bağımlı olduğu enerji kaynakları yenilenemez nitelikte olan fosil kaynaklardır Bu fosil kaynakların çevreye verdikleri zararlarda özellikle şehirlerdeki hava kirliliği olmak üzere tüm doğal ortam üzerinde kendini hissettirmekte ve bu olumsuzlukların en aza indirilebilmesi içinde çareler aramaktadır

Ancak henüz yoğun şekilde kullanımı olmayan ve çevre üzerindeki etkileri yeterince değerlendirilmemiş olan yenilenebilen enerji kaynaklarının çevresel etkileri üzerinde ayrı ayrı durulmaktadır Ama tamamının ortak yönleri canlılara doğayahavaya ve suya verdikleri zararlardır.Yenilenebilir enerji kaynakları canlılar ve atmosfer üzerinde zararlı etkilere yol açmaktadır.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Enerji kaynakları nerelerde kullanılır?

Enerji kaynakları nerelerde kullanılır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: enerji kaynakları nerelerde kullanılır, doğadaki enerji kaynakları nerede ve nasıl kullanılır, enerji nerelerde kullanılır, yenilenebilir enerji kaynakları nerelerde kullanılır, kinetik enerji nerelerde kullanılır, alternatif enerji kaynakları nerelerde kullanılır, doğadaki enerji kaynakları nerede nasıl kullanılır, enerji kaynakları nerede kullanılır, doğadaki enerji kaynakları bu kaynakların nerede nasıl kullanılır, alternatif enerji nerelerde kullanılır, doğadaki enerji kaynaklarını bu kaynakların nerede ve nasıl kullanıldığını yenilenebilir enerji kaynakları, hareket enerjisi nerelerde kullanılır, yenilenebilir enerji nerelerde kullanılır, enerji kaynaklari nerelerde kullanilir, enerji kaynaklarinin nerelerde kulaniliyor,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Türkiye'deki Enerji Kaynakları Nelerdir ve Nerelerde Üretilir ? Я Soru Cevap 17 19-04-2016 10:24
Enerji kaynakları hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 04-04-2013 04:16
Nükleer Enerji Günümüzde Nerelerde Kullanılır ? elif Soru Cevap 0 09-03-2013 05:20
Yenilenemez Enerji Kaynakları Я Soru Cevap 0 26-02-2012 06:05
Vücudumuzun Enerji Kaynakları elif Sağlığımız 0 19-06-2009 06:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.