bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 12:42   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mevsimlerin oluşumu ansiklopedik bilgi

Mevsimler nasıl oluşur?-Mevsimler hakkında bilgi-Mevsimlerin oluşumu hakkında bilgi
Mevsim değişikliklerine (ilk*bahar yaz sonbahar ve kış) yol açan neden Dünya'nın dönme ekseninin eğik olmasıdır. Dünya'nın dönme ekseni Kuzey ve Güney Kutup noktalarından geçtiği varsayılan düşsel çizgidir. Dönme ekseni ile Dünya'nın Gü*neş'in çevresinde izlediği yörünge düzlemi arasındaki açı dik (90°) değil 66 derece 33 saniyedir (66° 33'); yani Dünya'nın dönme ekseni ile düşey doğrultu arasında 23 derece 27 dakikalık (23° 27') bir açı vardır. Bu yüzden Dünya Güneş'in çevresinde dolanır*ken Kuzey Kutbu önce Güneş'e doğru sonra da ters yöne yatar. Bu değişme mevsimleri doğurur. Kuzey Kutbu Güneş'e eğikken Güney Kutbu ters yöne eğiktir. Bunun sonu*cunda da ekvatorun kuzeyi yaz mevsimin*deyken güneyi kış mevsimini yaşar ya da tersi olur. İlkbahar ya da bahar ve sonbahar ya da güz için de aynı durum geçerlidir.
Yaz ve kış arasındaki ısı değişikliğinin başlı*ca nedeni gene bu eksen eğikliğinin bir sonucu olarak güneş ışınları ile Dünya yüzeyi arasındaki açının değişmesidir. Güneş ışınları Dünya yüzeyine dik olarak düştüğünde yani Güneş tam tepedeyken sıcaklık en yüksek düzeyinde olur. Gündüz ve gece uzunlukları*nın değişmesi de kış ve yaz mevsimleri arasındaki ısı farkı üzerinde bir ölçüde etkili olur.

Mevsimlerin oluşumu ansiklopedik bilgi

Ekvatora yakın kesimlerde gelen güneş ışınlarının açısı fazlaca değişmez. Buralarda mevsim sıcaklıkları arasında çok büyük fark*lar yoktur ama öte yandan pek çok yerde düzenli olarak kurak ve yağışlı mevsimler yaşanır.
Kuzey Kutbu Güneş'e doğru yatıkken ekva*torun kuzeyindeki yerler yaz mevsimini yaşar. Ekvatorun kuzeyinde en uzun gündüz yani en kısa gece yaklaşık 21 Haziran'a rastlar. Yaz gündönümü denen bu tarihte güneş ışınları Yengeç dönencesinde yeryüzüne dik açıyla düşer. Ekvatorun kuzeyindeki yerlerde en kısa gündüz ya da en uzun gece yaklaşık 21 Aralık'ta yaşanır. Kış gündönümü denen bu tarihte güneş ışınları Oğlak dönencesinde yeryüzüne dik açıyla düşer. 21 Aralık ekvatorun güneyi için yaz gündönümü tarihidir. Güney yarıkürede ya*şanan en kısa gündüz yani kış gündönümü kuzey yarıkürenin yaz gündönümüne rastlar.
Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyi ile Güney Kutup Dairesi'nin güneyinde kalan yerlerde Güneş kimi zaman hiç batmaz; Güneş'in sürekli olarak görüldüğü dönemlerin süresi (Kuzey ve Güney Kutup daireleri üzerinde) 24 saat ile (kutup noktalarında) altı ay arasın*da değişir. Bu olguya gece yarısı güneşi denir. Kuramsal olarak kutup noktalarında altı ay gündüz altı ay gece yaşanır.
Yaz gündönümünde gündüz geceden daha uzun sürer. Kışın bunun tersi olur. Gündüz ile gecenin eşit uzunlukta olduğu tarihlere üım denir. Gündüz gece eşitliği gündönümleri arasındaki bir tarihte gerçekleşir; bu tarihler*de Dünya'nın dönme ekseni ne Güneş'e doğru ne de ters yöne eğiktir. Bu nedenle gündüz ve gece dünyanın her yerinde eşit uzunlukta yaşanır. Bahar ılımı ya da bahar dönümü kuzey yarıkürede yaklaşık 21 Mart'a güney yarıkürede ise yaklaşık 22 Eylül'e rast*lar. Güz ılımı ya da güz dönümü ise güney yarıkürede 21 Mart'ta kuzey yarıkürede 22 Eylül'de yaşanır.
Mevsim sıcaklıklarını belirleyen etmenler*den biri de o bölgenin denizden uzaklığıdır. Adalarda ya da kıtaların denize yakın kesim*lerinde mevsimler arasındaki sıcaklık farkı karaların iç kesimlerine oranla daha azdır. Çünkü su yavaş ısınır ve yavaş soğur; bunun sonucunda da denize yakın kesimlerde sıcak*lık fazla değişmez. Bir başka etmen de yük*sekliktir. Aslında Dünya'ya düşen güneş ışığı*nın şiddeti ve süresi yüksekliğe bağlı olarak değişmez; ama gene de deniz düzeyinden yükseldikçe sıcaklık düşer. Bu yüzden yüksek kesimlerde yazlar daha serin kışlar ise daha soğuk geçer.
Mevsim değişiklikleri canlılar üzerinde de etkili olur. Birçok kuş ya da başka hayvan türü beslenmek ve çoğalmak için düzenli olarak göç eder. Besinin az bulunduğu kış aylarında yaşamını sürdürmek için kış uyku*suna yatan hayvan türleri vardır. Bitkiler de mevsimlere bağlı olarak değişiklikler gösterir. İlkbaharın gelişiyle bitkilerde özsu akışı baş*lar ve böylece çiçekler ve yapraklar beslene*rek açar. Sonbaharda ise bitkinin özsuyunun kışın beslenebilmesi için gerekli olan madde*ler köklerde toplanır.
Kent insanı mevsim değişikliklerinden pek etkilenmeden yaşamını sürdürebilir; olsa ol*sa kış çok soğuk geçiyorsa biraz söylenir; tatilde iyi bir yaz geçirmişse sevinir. Ama bir çiftçi için bütün mevsimler önemlidir. Çiftçi*ler mevsimleri dikkatle izlerler çalışma tak*vimlerini buna göre düzenlerler toprağı ne zaman süreceklerine ne zaman ekip ne za*man biçeceklerine buna göre karar verirler.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mevsimlerin oluşumu ansiklopedik bilgi

Mevsimlerin oluşumu ansiklopedik bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: mevsimler nasıl oluşur, mevsimlerin oluşumu, mevsimler nasıl oluşur kısaca, mevsimler hakkında ansiklopedik bilgi, mevsimler ve oluşumu, mevsimler nasıl oluşur kısa bilgi, mevsimlerin oluşumu hakkında bilgi, mevsimlerin oluşumu konusuyla ile ilgili bilgiler, mevsimlerin olsumu, dünyanı nın güneş etrafında dönüş ve mevsimler, mevsimsel değişiklikler nasıl oluşur kısa yazı, mevsimsel değişiklikler nasıl olur kısa, mevsimler ve mevsimlerin oluşumu, bir gün oluşumu, mevsimlerin olusumu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Mevsimler Nasıl Oluşur Kısaca elif Coğrafya 5 05-05-2015 08:05
Mevsimler Nasıl Oluşur? Mevsimlerin özellikleri nelerdir? Я Coğrafya 14 28-02-2015 09:02
Mevsimler hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2013 12:14
mevsimler mormavi Yerli Şarkı Sözleri 0 29-03-2009 05:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats