bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 03:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojik çeşitlilik ne demek?

Biyolojik çeşitlilik ne demek?-Canlıların sınıflandırılmasında biyolojik çeşitlilik


Yeryüzünde bilinen canlılar çok değişik yapıda ve farklı özellikler göstermektedirler. Bugün dünyamızda iki milyondan daha fazla canlı çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Örneğin hayvanlar aleminde çok geniş bir yer tutan böceklerin tür sayısının bir milyona yakın olduğu düşünülmektedir. Bu zengin çeşitliliğin tek tek incelenmesi oldukça zordur. Bu durum canlı bilim*cileri pek çok problemle karşı karşıya getirmiştir. Bu amaçla bilim adamları canlıları çeşitli özelliklerini dikkate alarak gruplandırma yoluna gitmişlerdir.

Biyolojik çeşitlilik ne demek?

Canlıları Sınıflandırma

Canlıları akrabalık derecelerini ve filogenetik gelişimlerine dayanarak sınıflandıran bilim dalına sistematik veya taksonomi denir. Taksonomi bi*limi benzerliklerden çok farklılıklarla ilgilenir. Farlılıkları ortaya koyarak canlıları sınıflandırmaya çalışır. Canlılarda ilk sınıflandırmayı Aristo yapmıştır. Daha çok gözleme dayanan bu sınıflandırmada; bitkiler otlar-çalılar-ağaçlar ve zararsız-etkisiz-faydalılar hayvanlar ise karada suda ve havada yaşayanlar olmak üzere sınıflara ayrılmıştır. Canlıların sadece dış görünüşlerine ve yaşadıkları ortama göre yapılan bu sınıflandırmaya ampirik (gözleme dayalı yapay) sınıflandırma denir. Günümüzde canlıların orjin birliği (akrabalık derecesi ve vücut yapıları) esas alınarak yapılan sınıflandırmaya filogenetik (doğal) sınıflandırma denir. Bu sınıflandırmada kriter olarak a-lınan özellikler şunlardır :

1) Homolog Yapılar: Embriyonik kökenleri aynı olduğu halde farklı görev gördükleri için farklı şekil alan yapı ya da organlardır . Örneğin; insanın kolu ile balinanın yüzgeci bitkilerde ise diken yaprak ile pulsu yapraklar

2) Analog Yapılar: Yapıları farklı görevleri aynı olan organlar ya da yapılardır. Örneğin; arının kanadı ile kuşun kanadı.

3) Protein Yapı Benzerlikleri:
Proteinler canlılara özgü bileşiklerdir. Proteinlerdeki aminoasit sayısı ve dizilişi ne kadar benzerlik göste*riyorsa akrabalık derecesi de o denli kuvvetlidir.

4) Fizyolojik Benzerlik: Akraba olan canlılarda aynı görevi yapan organlar yapı ve çalışma bakımından benzerdir.

5) Azotlu Boşaltım Ürünlerindeki Benzerlik: Akraba canlılarda fizyolojik benzerlik gösteren canlı gruplarının boşaltım ürünlerinde benzerlik görülür. Örneğin; tatlı suda yaşayan tek hücrelilerle sölenterelerde boşaltım maddeleri amonyak (NH3); kurbağa sürüngen ve kuşlarda ürik asit; memelilerde ise üredir.

6) Embriyonik Gelişim Evreleri : Çok hücreli organizmaların zigot*tan başlayarak gelişip tekrar gametler oluşturuncaya kadar geçir*diği evredir. Bu evreye ontogeni denir. Canlılar arasında ontogeni benzerlikleri ifade eder. Her canlı ontogenetik gelişim sırasında filogenisini (orijinini) tekrar eder. Örneğin; insan embriyosu gelişim basamaklarında solungaç yarıkları taşır. Gelişen bir embriyo önce anne-babanın girdiği şubenin (phylum) sonra sınıfın (clasis) sonra takımın (ordo) daha sonra familya cins (genus) ve tür’ün (species) özelliklerini göstermektedir.

Biyolojik Çeşitlilik Nedir

Biyolojik çeşitlilik canlıların farklılığını ve değişkenliğini içinde bulundukları karmaşık ekolojik yapılarla birbirleriyle ve çevreleriyle karşılıklı etkileşimlerini ifade etmektedir. "Biyolojik çeşitlilik" kavramı ilk kez Elliot Norse ve arkadaşları tarafından ortaya atılmış olup çeşitlilik üç aşamada tanımlanmıştır; genetik çeşitlilik tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliği.

"Genetik Çeşitlilik" bir tür içindeki çeşitliliği ifade etmektedir. Belli bir tür populasyon varyete alt-tür ya da ırk içindeki gen farklılığıyla ölçülür. Bu tür farklılıklar örneğin evcil hayvanlar ve tarımsal ürünlerin üretilmesini ve yaban hayatında değişen koşullara uyum sağlamasını sağlar.

"Tür Çeşitliliği" belli bir bölgedeki alandaki ya da tüm dünyadaki türlerin farklılığını ifade eder. Tür çeşitliliği genellikle belli coğrafi sınırlar içindeki türlerin toplam sayısı kapsamında ölçülür.

"Ekosistem Çeşitliliği" bir ekolojik birim olarak karşılıklı etkileşim içinde olan organizmalar topluluğu ile fiziksel çevrelerinin oluşturduğu bütünle ilgilidir. Ekosistem; kendisini topluluk düzeyinden ayıran kendileri cansız olan fakat canlı topluluklarının oluşumunu yapısını ve karşılıklı etkileşimlerini etkileyen yangın iklim ve besin döngüsü gibi faktörleri de içerir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojik çeşitlilik ne demek?

Biyolojik çeşitlilik ne demek? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojik çeşitlilik ne anlama gelir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Biyolojik çeşitlilik nedir?-Biyolojik çeşitlilik hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 5 24-05-2016 04:12
Biyolojik Çeşitlilik Neden Önemlidir? elif Soru Cevap 0 08-03-2013 04:32
Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesinin Önemi elif Soru Cevap 0 08-03-2013 04:31
Biyolojik Çeşitlilik Nedir - Biyolojik Çeşitlilik Nasıl Oluşur? elif Soru Cevap 0 03-03-2013 12:10
Biyolojik Çeşitlilik Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats