bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 18-05-2013, 05:29   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kalp nasıl çalışır?

Kalp nasıl çalışır?-Kalbin yapısı nasıldır?-Kalp hakkında bilgi


Kalp göğsün ortasında yer alan kaslardan oluşan bir organdır. Yaygın yanlışın tersine göğsün sol yanında değil göğsün orta çizgisi üzerine biraz solda kalacak biçimde yerleşmiştir. Ağılığı erkeklerde 340 gr kadar kadınlarda ise biraz daha azdır.
Kalbin sağ kenarı göğüs kemiğinin sağ yanının arkasına rastlar; kemiğin soluna doğru ucu sol memenin hemen altığına rastlayan bir üçgen biçiminde uzar. Kalp atışlarının kolayca duyulduğu bu uç noktaya tıp dilinde “apeks” (tepe) denir.


Kalp nasıl çalışır?

Kalbin görevi
Kalbin görevi iki ayrı dolaşım sistemine kan pompalamaktır. Kanı önce bedenin başlıca atardamarı olan aorta oran da öteki atardamarla pompaları.
Kan organları ve dokuları dolaşıp oksijenini bıraktıktan sonra toplardamar ile kalbe geri döner; kalbin ikinci dolaşımına girerek yeniden oksijen almak için akciğerlere pompalanır ve oksijenle yüklenmiş olarak kalbe geri gelir.
Kanın akciğerlere gidip gelmesine “küçük dolaşım” (pulmoner dolaşım); bedene dağılmasına ise “büyük dolaşım” (sistemik kan dolaşımı) adı verilir. Kanı kalpten organlara atardamarlar taşır toplardamarlar da geri getirir.
Kalbin yapısı
Kalbin pompalama görevini dört ayrı bölüm gerçekleştirir. Bu bölümler sıkıştıkları zaman kanı ileri iten kaslardan odacıklardır. Her odacığın çevresindeki kas kalınlığı bölümün görevine göre değişir. Kasın en kalın olduğu yer pompalama işleminin büyük bölümünü üstlenen sol karıncık duvardır.
Toplardamarlardan gelen kan kalbin iki yanındaki ince duvarlı kulakçıklara dolar. Bunları kanı aradaki kapakçıktan daha kalın kas yapısına sahip karıncıklara karıncıklar da a
tardamara pompalar.
Kulakçıklar karıncıkların üstünde arkada yer alırlar iki kulakçık ile karıncık arasında karıncıklar arası ve kulakçıklar arası bölme yer alır.
Kalbin çalışması
Akciğerlerde oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarından geçerek kalbin sol karıncığına ulaşır. Sol kulakçık kasılarak kanı mitral(ikili) kapaktan geçip sol karıncığa dolmaya zorlar.
Sol karıncık kasılmaya başlayınca mitral kapak da kapanır ve kan aort kapağından aorta geçerek bedene dağılır ve dokulara oksijen taşır.
Oksijenini bırakan kan gövdeden alt ana toplardamar baştan ise üst ana toplardamar adındaki büyük toplardamarlar ile kalbe geri döner ve sağ kulakçığa ulaşır kulakçık kasılınca triküpid(üçlü ) kapaktan sağ karıncığa geçer.
Sağ karıncığın kasılması kanı damar ağzındaki kapaktan ileri iterek akciğer atardamarlarıyla akciğere gönderir. Yeniden oksijen yüklenen kan akciğer toplardamarlarına geçerek kalbe döner (önce sol kulakçığa oradan sol karıncığa) ve çevrem yeniden başlar.
Kapaklar:
Akciğer atardamarı girişindeki kapak ile aort kapağının yapıları birbirine benzer. Bunları oluşturan sarı-beyaz renkli üç ince zar kanın akışı yönünden açılır ama ardından başlangıçtaki durumuna dönerek kanın geri akmasını engeller.
Mitral kapak ile triküspidkapak (ilki sol karıncıkla sol kulakçık arasında ikincisi sağ karıncıkla sağ kulakçık arasında) da benzeşir ama bunların yapıları daha karmaşıktır. Mitral kapak iki triküspid kapak da üç parçadan oluşur.
Kapak parçalarından karıncığın çevresindeki kaslara uzanan lifler “chordae tendineae” olarak adlandırılır. Karıncığın her kasılmasında karıncık kası bu lifleri de gererek kapakların kapanmasını sağlar ve kanın kulakçığa geri sızmasını engeller.
Zamanlama sistemi
Kalbin her vuruşunda iki kulakçık birden kasılarak karıncılara kan pompalar. Bunu karıncıkların birlikte kasılması izler.
Bu kasılmalar dizisini çok karmaşık bir elektriksel zamanlama sistemi düzenler.
Kalbin çalışmasını denetleyen asıl nokta sağ kulakçığın üstünde yer alan ve “sino-atrial düğüm” adı verilen odaktır. Buradan yayılan elektriksel uyarı kulakçıklara ulaştığında onların kasılmasına neden olur. Kulakçıklarla karıncıkların birleştiği noktada ise atrioventriküler düğüm bulur.
Kasılma uyarısı burada hafif bir gecikmeye uğradıktan sonra “his demeti” adı verilen iletken lif demeti boyunca önce karıncıklar arası bölmeye sonra da karıncıklara yayılıp kasılmalarını sağlar.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kalp nasıl çalışır?

Kalp nasıl çalışır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kalp dolaşımı nasıl sağlar,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
CBS nasıl çalışır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:52
Termostat nasıl çalışır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-04-2013 12:47
Sonar Nasıl Çalışır? elif Soru Cevap 0 17-03-2013 04:38
Güneş Panelleri Nasıl Yapılır Ve Nasıl Çalışır elif Soru Cevap 0 18-02-2013 11:49
Reosta nasıl çalışır? Я Soru Cevap 3 26-04-2012 08:59

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats