bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 20-05-2013, 08:10   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Maddenin halleri konu anlatımı

Maddenin halleri konu anlatımı
Maddenin hâli bir maddenin faz durmunu tanımlar. Şu anda 4 tane madde hâli tanımlanır; bunlardan üçü katı sıvı ve gaz olarak adlandırılan klasik hallerdir. Şu anda tanımlanmış toplam 16 hal vardır bunlar klasik haller dışında; sıvı kristal amorf katı manyetik düzenli süperiletken süperakışkan Bose-Einstein yoğunlaşması Rydberg molekülüplazma(iyonlaşmış gaz) kuark-gluon plazmasıdejenere madde süperkatı sicimsi sıvı ve süpercamdır. Gündelik hayatta maddeler genel olarak katı sıvı ya da gaz halinde bulunur ancak Dünya dışında evrendeki maddenin %99'u plazma berfin (iyonlaşmış gaz) halindedir. Madde istenildiğinde ortam şartları elverişli hale getirilerek bir halden diğerine dönüştürülebilir.


Sıvı maddeleri oluşturan tanecikler arasında biraz boşluk vardır ve bu yüzden akışkandırlar. Maddenin sıvı hali belirli bir şekle sahip olmamasına karşın belirli bir hacme sahiptir.Bu sıvılara; Su sütsıvıyağ mürekkep örnek verliebilir.

Maddenin halleri konu anlatımı

Plazma

Gaz halindeki maddeye enerji vermeye devam edersek atomların dış kabuklarındaki elektronlar atomdan ayrılmaya başlar. Bu durumda madde artı ve eksi yüklü parçacıklardan oluşan yüksek enerjili bir gaz haline gelir. Artı ve eksi yükler birbirlerini çekmelerine rağmen birleşerek nötr bir atom oluşturamazlar çünkü parçacıkların kinetik enerjileri aralarındaki elektrostatik bağ enerjisinden fazladır. Güneş ve diğer yıldızlar (nötron yıldızları hariç) tamamen plazma halindedir. Plazma haline uzay boşluğunda da bolca rastlanır. Uzaydaki plazma çok daha soğuk olmasına rağmen çok seyreltik olduğu için birleşerek nötr atomlar oluşturma ihtimali düşüktür. Sıcaklığı 25.000 derece civarındadır.Plazma sıvı maddeler gibi akışkandır.

Su örneği

Bir madde farklı sıcaklık ve basınç şartlarında üç halde de bulunabilir. Örneğin saf su H2O(2Hidrojen 1 oksijen) ile formüle edilir. Katı halde buz sıvı halde su ve gaz halinde su buharı şeklinde bulunur.


Maddenin bazı özellikleri

Buhar basıncının vücuttaki etkisi

Bir sıvının buharının sıvı yüzeyine yapışmış olduğu basınca sıvı basınç denir.

Sıcaklık arttıkça buhar basıncı artar.
Aynı ortamda buhar basıncı yüksek olan sıvıların buharlaşması kolay olacağından kaynama noktaları düşük olur.Buhar basıncı yüksak olan sıvı moleküllerinin moleküller arası çekim kuvveti zayıftır.
Bir sıvı içinde katı çözündüğünde buharlaşmayı azaltacağından buhar basıncını da düşürür. Buhar basıncındaki düşme çözünen madde miktarıyla doğru orantılıdır.

Genleşme

Isınan maddelerin yüzey veya hacimlerindeki artışa genleşme denir. Katı ve sıvıların genleşme katsayıları farklı olduğundan bu maddelerin genleşme miktarları ayırt edici özelliktir. Fakat gazların tümünde 1 °C artışı için genleşme 1/273 kat olduğundan genleşme gazlar için ayırtedici özellik değildir.Yani gazlar katı ve sıvılardan bağımsız daha çok genleşir genleşme gazlarda çok fazla olur.
Esneklik

Esneklik yalnızca katılar için ayırtedici bir özelliktir. Sıvı ve gazların esnekliği söz konusu değildirÇözünürlük

Aynı şartlarda bir çözücünün birim hacminde çözünebilen maddenin maksimum miktarına o maddenin çözünürlüğü denir. Çözünürlük her üç hal için ayırtedici bir özelliktir.

Hal değişimi


Katı eriyerek sıvıya süblimleşerek gaza dönüşür.


Sıvı buharlaşarak gaza donarak katıya dönüşür.


Gaz yoğunlaşarak sıvıya depozisyon ile ise katıya dönüşür.


Plazma ise kinetik enerjisi arttırılarak yani ısıtılarak sırasıyla önce sıvıya ardından da gaza dönüşür. Gaz halinden sonra daha fazla ısıtıldığı takdirde iyonlaşmaya elektronpozitif yüklenmeye başlar.

Maddenin bazı halleri şunlardır: Amorf katısüper akışkansüper katıdejenere katınötronyumgüçlü simetrik maddezayıf simetrik maddekuarkgluon plazmafermiyonik yoğunlaştırmaBose-Einstein yoğunlaştırmasıacayip madde. Bu liste gün geçtikçe genişliyor.(kaynak cahillikler kitabı)


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Maddenin halleri konu anlatımı

Maddenin halleri konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gazların genel özellikleri, maddenin halleri, sicimsi sivinin diger adi nedir, maddenin 4 hali plazma re,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İvme konu anlatımı-Hız değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 11:34
Çekim ekleri konu anlatımı-Yapım ekleri konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-05-2013 11:22
Maddenin değişimi konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 01:56
Maddenin halleri (4.sınıf) konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-05-2013 05:46
Maddenin Halleri ve Isı Kavramı elif Fizik 0 11-12-2011 07:50

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:11 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats