bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 08:31   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Canlıların sınıflandırılması hakkında bilgi

Canlıların sınıflandırılması hakkında bilgi


Yeryüzünde bilinen canlılar çok değişik yapıda ve farklı özellikler göstermektedirler. Bugün dünyamızda iki milyondan daha fazla canlı çeşidi olduğu tahmin edilmektedir. Örneğin hayvanlar aleminde çok geniş bir yer tutan böceklerin tür sayısının bir milyona yakın olduğu düşünülmektedir. Bu zengin çeşitliliğin tek tek incelenmesi oldukça zordur. Bu durum canlı bilimcileri pek çok problemle karşı karşıya getirmiştir. Bu amaçla bilim adamları canlıları çeşitli özelliklerini dikkate alarak gruplandırma yoluna gitmişlerdir.Canlıları SınıflandırmaCanlıların sınıflandırılması hakkında bilgi

Canlıları akrabalık derecelerini ve filogenetik gelişimlerine dayanarak sınıflandıran bilim dalına sistematik veya taksonomi denir. Taksonomi bilimi benzerliklerden çok farklılıklarla ilgilenir. Farlılıkları ortaya koyarak canlıları sınıflandırmaya çalışır. Canlılarda ilk sınıflandırmayı Aristo yapmıştır. Daha çok gözleme dayanan bu sınıflandırmada; bitkiler otlar-çalılar-ağaçlar ve zararsız-etkisiz-faydalılar hayvanlar ise karada suda ve havada yaşayanlar olmak üzere sınıflara ayrılmıştır. Canlıların sadece dış görünüşlerine ve yaşadıkları ortama göre yapılan bu sınıflandırmaya ampirik (gözleme dayalı yapay) sınıflandırma denir. Günümüzde canlıların orjin birliği (akrabalık derecesi ve vücut yapıları) esas alınarak yapılan sınıflandırmaya filogenetik (doğal) sınıflandırma denir. Bu sınıflandırmada kriter olarak a-lınan özellikler şunlardır :

1) Homolog Yapılar: Embriyonik kökenleri aynı olduğu halde farklı görev gördükleri için farklı şekil alan yapı ya da organlardır . Örneğin; insanın kolu ile balinanın yüzgeci bitkilerde ise diken yaprak ile pulsu yapraklar

2) Analog Yapılar: Yapıları farklı görevleri aynı olan organlar ya da yapılardır. Örneğin; arının kanadı ile kuşun kanadı.

3) Protein Yapı Benzerlikleri:
Proteinler canlılara özgü bileşiklerdir. Proteinlerdeki aminoasit sayısı ve dizilişi ne kadar benzerlik gösteriyorsa akrabalık derecesi de o denli kuvvetlidir.

4) Fizyolojik Benzerlik: Akraba olan canlılarda aynı görevi yapan organlar yapı ve çalışma bakımından benzerdir.

5) Azotlu Boşaltım Ürünlerindeki Benzerlik: Akraba canlılarda fizyolojik benzerlik gösteren canlı gruplarının boşaltım ürünlerinde benzerlik görülür. Örneğin; tatlı suda yaşayan tek hücrelilerle sölenterelerde boşaltım maddeleri amonyak (NH3); kurbağa sürüngen ve kuşlarda ürik asit; memelilerde ise üredir.

6) Embriyonik Gelişim Evreleri : Çok hücreli organizmaların zigottan başlayarak gelişip tekrar gametler oluşturuncaya kadar geçirdiği evredir. Bu evreye ontogeni denir. Canlılar arasında ontogeni benzerlikleri ifade eder. Her canlı ontogenetik gelişim sırasında filogenisini (orijinini) tekrar eder. Örneğin; insan embriyosu gelişim basamaklarında solungaç yarıkları taşır. Gelişen bir embriyo önce anne-babanın girdiği şubenin (phylum) sonra sınıfın (clasis) sonra takımın (ordo) daha sonra familya cins (genus) ve tür’ün (species) özelliklerini göstermektedir.

Filogenetik sınıflandırmaya göre canlılar 7 ana GRUPta toplanmıştır. Bunların en büyüğü ALEM en küçüğü TÜR‘dür. Etrafımızda gördüğümüz her canlı mutlaka bir tür içerisinde yer alır. Sistematik gruplar büyükten küçüğe doğru; “Alem-Şube-Sınıf-Takım-Aile-Cins-Tür” olarak dizilir. (Hatta bugün bilim adamları her grubun alt gruplarını oluşturarak bunları da kullanmaktadırlar. Türlün at grubu olarak Varyete ve Irk söylenebilir. insanlar bir türün fertleri olduğu halde birçok IRK’ı vardır).


Alem den Tür’e doğru gidildikçe benzer özellikler ve akrabalık artar. Çeşitlilik tür sayısı karakter sayısı ve fert sayısı azalır. Türden Alem’e doğru gidildikçe ise; benzerlik ortak özellikler ve akrabalık azalır. Çeşitlilik tür sayısı ve karakter sayısı artar.
Canlıların bu grupları isimlendirilirken Tür’ler iki kelimeyle diğer birimler bir kelimeyle adlandırılır. Tür ismindeki ilk kelime cinsin adını ikinci kelime ise türün özelliğini belirtir. Benzerlik 1. kelimeye göredir. 2. kelimenin benzer olması o türlerin akraba olduğunu göstermez. Ayrıca bir cins içinde yer alan bütün türlerin 1. isimleri aynı olmak zorunda da değildir.

ÖRNEK: Morus: Dut Populus: Kavak demektir. Her iki cinsin de ak ve kara olarak adlandırılan türleri vardır.

I. Populus alba (ak kavak)
II. Populus nigra (kara kavak)
III. Morus alba (ak dut)
IV. Morus nigra (kara dut)


Buradaki dört tür için 2. kelimelerin benzerliği dikkate alınırsa dut ve kavak akraba kabul edilmiş olur. Bu ise yanlıştır. Ancak 1. kelimelerin benzerliği dikkate alınırsa yanlışlık yapılmamış olur.

Bir türü meydana getiren fertlerin tamamı aynı kromozom sayısına sahiptir. (Bütün insanlar 46 kromozomlu olup Homo sapiens türünü oluştururlar). Ancak aynı kromozom sayısına sahip bütün canlılar aynı tür içinde yer almazlar. Kromozom sayısının benzerliği azlığı veya çokluğu sistematikte fazla önemli değildir. Önemli olan kromozomlar üzerindeki DNA şifrelerinin benzerliğidir. Farklı türlerin çaprazlanması tabii veya yapay olarak gerçekleşebilir. Bu şekilde oluşan yeni bireyler tür melezleri adını alır yeni türler değildir. Çünkü bunlar genellikle kısırdırlar veya oluşturdukları yeni bireylerde ata canlılara ayrışırlar. Katır ve Kurt köpeği bu şekilde oluşmuş melez hayvanlardır. Bugün yediğimiz birçok çekirdeksiz meyveler de bu şekilde oluşturulmuşlardır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Canlıların sınıflandırılması hakkında bilgi

Canlıların sınıflandırılması hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: canlilari diniflandirma, sınıflandırma basamakları nelerdir, canlıların sınıflandırılması grafik, canlilarin siniflandira basamaklari nelerdir, canlının sınıflandırma basamakları hakkında ayrıntılı bilgi, sınıflandırma basamaklarina örnek, canlıların benzer özelliklerine göre sınıflandıran bilim dalıdır aleme doğru gidildikçe ortak özellik ne olur, alemden türe gidildikçe ortak özellik ve çeşitlilik hakkında ne söyleyebiliriz, çanlıların sınıflandırılması, bilimsel sınıflandırma basamakları, canlıların sınıflandırma basamakları nelerdir, bitkilerde sınıflandırma basamakları, sınıflandırma basamaklarını yazınız, canlılar alemi grafik, turden aleme gidildikce birey sayisindane tur degisiklikler olr,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Sınıflandırma basamakları nelerdir? Я Soru Cevap 7 27-04-2016 06:17
Doğal (Filogenetik) sınıflandırma ne demektir? ebush Eğitim ve Öğretim 1 29-04-2014 09:15
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Sınıflandırma nedir?-Sınıflandırma hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 01:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:59 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats