bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 22-05-2013, 11:55   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Deoksiriboz nedir?

Deoksiriboz nedir?-Deoksiriboz ne demek?Deoksiriboz veya bilinen adlarıyla D-Deoksiriboz ve 2-deoksiriboz beş karbon atomu içeren ve aldehit grubu barındıran aldopentozların bir üyesidir. Deoksiriboz penton riboz şekerinin 2 pozisyonundaki hidroksil grubunun hidrojen ile yer değiştirmesiyle oluşur yani bu bir oksijen atomunun kaybı ile sonuçlanır. Hidroksil grubunun değişmesi aynı zamanda halka yapısını C3'-endo pozisyonundan C2'-endo olacak şekilde değiştirir. Bu molekül 1929 yılında Phoebus Levene tarafından keşfedilmiştir ve DNA nükleik asidinin önemli bir yapıtaşıdır.

Deoksiriboz  nedir?


Kimyasal adı (2R4S5R)-5-(Hydroxymethyl)
tetrahydrofuran-24-diol
Diğer adları D-Deoksiriboz 2-Deoksi-D-riboz Timinoz
Kimyasal formül C5H10O4
Molekül ağırlığı 134.13 g/mol
CAS numarası 533-67-5 Suda çözünürlük Çok çözünür
Ergime noktası 91 °C
Kaynama noktası °C


Yapı

Riboz atomu dört köşesi karbondan bir köşesi oksijenden oluşan beş köşeli halka şeklinde bir şekerdir. Hidroksil grupları bu karbonlardan üçüne bağlanır. Diğer karbon ve hidroksil grubu ise oksijene bitişik olan karbonlardan birine bağlıdır. Deoksiribozda bu bitişikteki karbona en uzak olan karbon atomu ribozdaki hidroksil grubuna karşılık gelen kısımda yalnızca hidrojen barındırır. Özetle bu karbona bağlı olan oksijen atomu yok olur. D-riboz ve D-arabinozun genellikle C3' ve C4' stereokimyasına sahip olmasından ötürü D-2-deoksiriboz aynı zamanda D-2-deoksiarabinoz molekülüne karşılık gelir.


Su içinde deoksiriboz üç farklı formda bulunur: düz zincirli şeker beş üyeli deoksirinofuranoz halkası ve altı üyeli deoksiribopiranoz halkası.

Biyolojik önem

Riboz ve 2-deoksiriboz türevleri biyolojide çok önemli bir yere sahiptir. Bu moleküllerin bilinen en yaygın türevleri nükleik asitler içinde fosfatla 5 pozisyonunda bağlananlardır. Monofosfat difosfat ve trifosfat formları ve 3-5 siklik monofosfatlar bunlardan en önemlileridir. Bunun yanında koenzim olarak sınıflandırılan önemli difosfat dimerleri bulunmaktadır. Öyle ki pürinler ve pirimidinler ribozlu ve deoksiribozlu bileşiklerde önemli bir sınıfta yer alır. Bu pürin ve pirimidin türevleri bir riboz şekeriyle eşlendiğinde bu ikililer nükleosit olarak adlandırılır. Bu bileşiklerde adlandırma eğilimi şekerlerin karbon numaralarının ardına bir ′ eklemektir. Böylece nükleosid türevleri adlandırılabilir örneğin 5′-monofosfat terimi fosfat grubunun şekerin 5. karbonuna bağlandığı anlamına gelir. Bazlar 1′ riboz karbona bağlanır. Fosforilasyona uğramış nükleositler nükleotit olarak adlandırılır.


2-Deoksiriboz ve riboz nükleotitleri genelde dallanmamış 5'-3' polimerler halinde bulunur. Bu yapılarda bir monomer birimindeki 3'karbon kendinden bir sonraki 5'karbona bağlı bir fosfata bağlıdır. Bu polimer zincirleri sıklıkla birkaç milyonluk monomer birimlerini barındırır. Çünkü uzun polimerlerin yapıca daha küçük moleküllerden tamamen farklı fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Bu moleküller makromoleküller olarak adlandırılır. Şeker-fosfat-şeker zinciri polimerin omurgası olarak tanımlanır. Omurganın sonunda bir bağımsız 5'fosfat bulunur ve karşı taraftaki sonunda bağımsız bir 3'OH grubu bulunur. Omurga yapısı herbir şeker molekülüne bağlı olan belirli bazlardan bağımsızdır.


DNA'ın (deoksiribonükleik asit) her bir monomeri deoksi- adenin timin guanin veya sitozin nükleotidlerinden biridir. Kromozomların DNA formları helikal (sarmal) zincirler arasında uzanan komplementer nükleotitler arasındaki hidrojen bağlar yoluyla birbirine bağlı kalan ve sarmalın dış kısmında ters yönde giden iplikçikler olmak üzere iki molekül ihtiva eden çok uzun helikal yapılardır. DNA'da 2' hidroksil grubunun eksikliği uzun çift-sarmal tüm yapısını oluşturan zincirin esnekliğini sağlar bu uzun çift-sarmal sadece basit bir sarmal yapı değildir ek olarak bir hücre çekirdeğinin çok küçük hacmine bu çok uzun molekülleri sığdırmak için sarmal yapı gereklidir.

Buna karşın deoksiriboz yerine riboz içeren çok benzer moleküller ki genellikle RNA olarak bilinir sadece nispeten kısa çift sarmalın tamamlayıcı bazları ile eşleştirilmiş formu olarak bilinir. Bunlar çok iyi bilinir örneğin ribozomal RNA molekülleri ve taşıyıcı RNA bir molekül içindeki palindromik dizilerden dolayı firkete (hairpin) yapılar olarak adlandırılır.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Deoksiriboz nedir?

Deoksiriboz nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: deoksiriboz yapısı, deoksiriboz parcasi nedir, deoksibiroz parcasi nedemek, deoksiriboz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kriptografi Nedir?-Kriptoloji Nedir?-Kriptanaliz Nedir ? ebush Eğitim ve Öğretim 0 13-04-2013 02:21
Üretim nedir?-Tüketim nedir?-Verimlilik nedir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 08:21
Nokta Nedir? Doğru Nedir? Işın Nedir? elif Soru Cevap 0 19-02-2013 06:46
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 10:43
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 02:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:56 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats