bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 23-05-2013, 01:15   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Fizyoloji nedir?

Fizyoloji nedir?-Fizyoloji hakkında bilgiFizyoloji (işlevbilim) Yunanca φυσις physis doğa köken origin ve λόγος logos nizam sözcüklerinden doğal şeylerin kuralları anlamında) Canlıların mekanik fiziksel ve biyokimyasal fonksiyonlarını ve sistemlerinin işleyişini inceleyen bilim dalıdır. Fizyolojiyle ilgilenen bilim adamlarına "fizyolog" denir.


Hücreden Organizmaya :
Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenme solunum dolaşım boşaltım üreme gibi yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirirler. Tek hücreli canlılarda yaşamsal faaliyetler tek hücre içerisindeki organeller tarafından gerçekleştirilir. Çok hücreli canlılarda yaşamsal faaliyetler tek bir hücre tarafından değil hücre toplulukları tarafından gerçekleştirilir. Çok hücreli canlıları oluşturan hücrelerin hepsi aynı yapıda ve görevde değildirler. Canlı vücudunu oluşturan hücreler görevlerine göre farklı özellikler kazanmışlardır. Canlı vücudunu oluşturan hücrelerden bazıları birleşerek üreme görevini bazıları birleşerek destek ve hareket görevini bazıları birleşerek besinleri veya çeşitli gazları (oksijen ve karbondioksit) taşıma görevini bazıları da birleşerek koruma görevini yerine getirirler. Çok hücreli canlılarda yapı ve görevleri aynı olan hücrelerin oluşturduğu hücre topluluklarına doku denir. Bitki ve hayvanlarda bulunan dokular birbirlerinden farklıdır. Bitkilerin yapısında bulunan dokulara bitkisel dokular hayvanların yapısında bulunan dokulara hayvansal dokular denir. Çok hücreli canlılarda dokuların oluşmasıyla dokular arasında işbölümü ortaya çıkmıştır. İnsan vücudunda kan kas kemik sinir yağ destek salgı epitel doku gibi çeşitli dokular bulunur. Her dokuyu oluşturan hücrelerin şekli görevi yapısı büyüklüğü ve dizilişi o dokuya özgüdür. Bir dokunun hücresi ile başka bir dokunun hücresinin şekli görevi yapısı büyüklüğü ve dizilişi farklıdır. Çok hücreli canlılarda aynı yapı ve görevdeki hücreler birleşerek dokuları dokular birleşerek organları organlar birleşerek sistemleri sistemler de birleşerek canlı organizmayı (canlı vücudunu) oluştururlar. İşte tüm bu dizgelerin işleyişi fizyolojinin konusudur.


Hücre → Doku → Organ → Sistem → Canlı Organizma (Canlı Vücudu)


Fizyoloji genellikle bitki fizyolojisi ve hayvan fizyolojisi olarak ikiye ayrılarak incelense de fizyolojinin kuralları hangi canlının çalışıldığına bakılmaksızın evrenseldir. Örneğin maya hücre fizyolojisinde öğrenilenler insan hücrelerine de uygulanabilir.


Fizyolojini temel özelliği incelediği sistemlerin durağan değil dinamik olmasıdır. Hücrelerin işlevleri en yakın çevresindeki değişikliklere bağlı olarak sürekli değişir ve her canlı gerek temel yaşam biri olan hücrenin iç değişikliklerinden gerek etkileşim içinde olduğu dış ortamın değişikliklerinden kaçınılmaz biçimde etkilenir. Bu nedenle fizyolojik tepkimelerden çoğunun temel amacı iç ortamdaki fiziksel ve kimyasal dengenin korunmasıdır. Bu iç denge hayvanlarda canlının iç ya da dış ortamdaki değişiklikleri algılayabilen duyu alıcılarıyla düzenlenir. Bu alıcıların uyarısıyla kas böbrekler karaciğer ve iç salgı bezleri gibi organlarda değişen koşullara uygun özel yanıtlar gelişir ve canlı kendisini bu yeni duruma uyarlayabilir.


Bugün fizyologlar hücre doku ve organlarda derledikleri bilgilerin ışığında canlının bir bütün olarak çevresine nasıl uyum sağladığını araştırırlar. Kısacası kalıtımın biyokimyasal temellerinden ve moleküler biyolojiden başlayarak hayvanlardaki davranış özelliklerine varıncaya değin çok geniş bir araştırma alanı bugün fizyoloji teriminin kapsamına girmiştir.

Fizyoloji nedir?

Fizyoloji çalışmalarında Leonardo da Vinci'nin erken dönem çalışmalarından biri Vitruvius Adamı.
ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Fizyoloji nedir?

Fizyoloji nedir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Coğrafi Bilgi Sistemi ne demek?-CBS ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 10-05-2013 12:26
Sıcaklık ne demek?-Isı ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 09-05-2013 11:31
Çember ne demek?-Daire ne demek?-Kiriş ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 06:01
Belirti ne demek?-Nişan ne demek?-İz ne demek?-İşaret ne demek? ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 01:43
9.Sınıflar Anatomi ve Fizyoloji ders kitabı elif Eğitim ve Öğretim 0 27-02-2012 10:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:55 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.