bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 04:39   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dairesel grafik hakkında bilgi

Dairesel grafik hakkında bilgi-Dairesel grafik konu anlatımıDairesel grafik (veya dilimli diyagram sektor grafiği) (İngilizce:"pie chart") istatistik biliminde betimsel istatistik alanında kategorik (ya sırasal ölçekli ya da isimsel ölçekli) verileri görsel bir şekilde betimleyip özetlemek için hazırlanan; içindeki kategori dilimlerini orantısal olarak gösteren bir daire şeklinde sunulan bir gösterim aracıdır.


Dairesel grafik hakkında bilgi

Değişik ülkelerde İngilizce dilini anadili olarak konuşanların sayıları


Bir daire şeklindeki dairesel grafik içinde bulunan her dilim bir kategoriyi gösterir ve bu dilimin büyüklüğü derece birimi ile o kategoride bulunan veri sayısının toplam veri sayısı oranına (yani "orantılı sıklık" değerine) aynı oran ile orantılıdır. İlk defa gösterimi 1801de İngiliz yazarı Playfair'in yayımladığı Statistical Breviary adlı bir kitapta olmuştur ve bu kitapta verilen iki dairesel grafikten birisi 1789dan önce Osmanlı Devleti'nin değişik kitalarda olan arazilerinin coğrafî alanı verilerini özetlemektedir.

Dairesel grafik işletme alanında ve kitle iletişim dünyasında en çok kullanılan istatistik aracı olduğu kabul edilmektedir. Fakat bu aletin temellerinin iyi bilinmeden kullanılması bazı istatistikçilerin büyük tenkitlerine yol açmıştır ve bazı istatistik otoriteleri bu veri gösterim aletinin hatalı intibalara neden olacağı için hiç kullanılmamasını tavsiye etmişlerdir.Bunlara göre dairesel grafik kullanılmasının şu dezavantajları bulunur:

Eğer kullanılan dilim kategorileri sırasal ölçekli veya isimsel ölçekli değil de gruplanmış niceliksel (yani aralıksal ölçekli veya oransal ölçekli değişken verileri ise bu türlü niceliksel sayısal verileri daha açıkca ve daha kullanışlı olarak özetleyen istatistiksel grafik (çubuk grafiği veya nokta grafiği veya histogram) veya istatistiksel tablolar (sıklık tablosu) kullanılması salık verilmektedir.
Tek bir dairesel grafiğin değişik dilimlerinin birbiriyle karşılaştırılmasi uygunsuzdur ve bunu uygun hale getirmek zordur.
İki değişik dairesel grafiğin birbirleriyle ikili karşılaştırılması ancak belirli sınırlayıcı şartlar bulunuyorsa uygundur ve aksi halde bu türlü ikili karşılaştırma uygun değil hatta anlamsızdır.

Fakat bazı hallerde dairesel grafik kullanılması veri bilgilerinin açıkca anlaşılır şekilde gösterilmesi için çok etkin olabilmektedir:

Tek bir dairesel grafik dilimlerin birbirleriyle karşılaştırılmadan bu grafik içindeki tek bir dilimin tüm grafikle karşılaştırılması çok uygundur.
Eğer bu türlü karşılaştırma yapılmakta ise ve eğer ele alınan dilim tüm verilerinin %25 ile %50si arasında ise bu tek bir dilim ile tüm karşılaştırmasının gayet kullanışlı sonuç vereceği bildirilmiştir

Bu örneğin 2004de yapılan Avrupa Birliği Parlamento seçimleri sonucunda ortaya çıkan 8 değişik parti grubu üyelerinin sayısını gösteren bir dairesel grafiktir. Aşağıdaki tablo bu grafiğin ortaya çıkarılması için gereken hesapları göstermektedir. İlk sütun parti grubu ismini ve kısaltılmasını ikinci sütun seçilen üye sayısını; üçüncü sütun bunların toplam üye sayısına oranlarını verir. En son sütun ise her bir parti grubu oranının derece toplamı 360 derece olan dairede kaç derecelik dilime tekabül ettiğini gösterir ve üçüncü sütundaki her bir oranın 360 ile bölünmesi ile elde edilmiştir.

Dairesel grafik hakkında bilgi


Bu dairesel grafikte bulunan dilimlerin derece (°) şekilinde ifade edilen büyüklüğü verinin bir kategorisinin büyüklüğünun verı sayı toplamına oranı ile orantılıdır. Büyüklüğü derece ile ifade edilen dilimlerin toplamı 360 dereceye eşit olduğu icin herhangi bir kategori için s orantılı sıklık için bu dairesel grafikteki bir dilimin derece şekilde büyüklüğü (360xs) derece olur. Örnegin "Avrupa Halk Partisi (EPP)" için sıklık 276 orantılı sıklık (276/732=)37.7 olup dairesel grafikteki bu kategori diliminin büyüklüğü (360x37.7=)135.7 derece olur.


Dairesel grafik hakkında bilgi

2004 Avrupa Birliği Parlamentosu seçimleri sonuçları verilerine göre parti grupları için dairesel grafik.


Dairesel grafik hakkında bilgi

Ayrılmış dilimli bir dairesel grafik; en büyük parti grubuna ait dilim ayrılmıştır.

Kullanılımı etkinliği ve görsel algılanması


Dairesel grafik hakkında bilgi


Üç değişik veri seti için dairesel grafik ve çubuk grafiği gösterimleri.
Dairesel grafikler işletme alanında ve kütle iletişim araçlarında (özellikle dergi ve gazetelerde) çok rastlanan bir grafiktir; buna başlıca neden bu türlü grafiğin algılanması için "entelektüel züppelik" gerekmediği önyargısı olabilir. Fakat uzman istatistikçiler genel olarak dairesel grafikleri bilgilerin gösterilmesi için kalitesi düşük bir araç olduğunu kabul etmektedirler ve daha bilimsel yazılarda dairesel grafikler pek az kullanılmaktadır. Buna bir neden de psikologların değişik şekillerin algılanması uzerine yaptıkları araştırma çalışmalarına göre alanlarla ifade edilen büyüklüklerin ve büyüklüğe göre şekillerde değişmelerin yapılmasının uzunlukla ifade edilen büyüklüklere ve bunlaraın değişmelerine kıyasla daha zor algılandığını deneysel olarak isbat etmeleridir. Psikologlar tarafından bir psikolojik algılama ölçümü olarak kullanılan "Stevens'in güç ölçüsü"ne göre görsel alan algılama için Stevens güç endeksi 07 iken uzunluk algılaması için güç endeksi 10 olmaktadır.


ABDde "ATT&T Bell Labaratuvarları" araştırmalarına göre açıya göre yapılan bir karşılaştırma uzunluğa göre yapılan bir karşılaştırmadan daha zor ve daha az kesinlikle algılanmaktadır. Bu yukarıda verilen ve üç dairesel grafik ile ayni bilgiyi ihtiva eden üç çubuk grafiğini gösteren diyagram içinde görülebilir. Bu bilgiye göre değişik dilimlerin ve değişik çubukların büyüklüğe göre sıralanması istendiğinde bu deneye katılanların büyük çoğunluğu dilimlerin büyüklüklerine göre sıralamakta güçlük çekmekte ama çubuk grafiğindeki çubukların sıralanmasını kolaylıkla yapabilmektedirler. Fakat deneyde istenen sonuç tek bir belirtelen kategori için tek bir dilimi tüm daire ile veya tek bir çubuğu toplam veri sayısı ile karşılaştırılması olursa dairesel grafik kullanılarak çok daha çabuk doğru cevap verilmektedir. Eğer belirtilen dilimin toplama orantısı %25 ile %50 arasında ise dairesel grafik çubuk grafiğine nazaran çok daha etkin sonuçlara yol açmaktadır.


Değişik şekilleri ve benzer gösterimler


Polar alan dairesel grafik

Gunumuzde "polar alan dairesel grafigi" adi verilen bir degisik dairesel grafiginin 1858de Florence Nightingale tarafindan ilk defa kullandigi iddia edilmektedir. Florence Nightingale'in unu cok acik ve cok ozlu olarak verileri aciklamasi dolayisyla fikirlerini baskalarina kabul ettirebildigi bilinmektedir. Uskudar hastanesi icin cikardigi ve bu istatistiksel araci kullanarak gosterdirgi sonuclar ve bunlarin acikca ve anlasilir seklinde bir raporda Ingiliz Kralliyet Komisynu arastirmasina sunmasi onu ununun baslangici olmustur.


Dairesel grafik hakkında bilgi


Florence Nightingale tarafından Kırım Harbi sırasında hazırlanan Üsküdar Selimiye Kışlası hastenesindeki ölümleri gösteren "Doğu'daki ordudaki ölümlerin sebebleri diagramı".


Fakat buna benzer grafikler daha once de kullanilmistir. Dalgalanma olgulari gosteren olaylarain siklik incelemelerini ele alan bir bilimsel makalesinde 1829da "André-Michel Guerry" "gul diyagrami" adli benzer bir grafik kullanmistir.


1843de "Leon Lalanne" ruzgar yonlerinin bir pusula yonlerine gore nasil degistigini inceleyen sikliklari bu cesit diyagramda incelemistir. Meteorolojiciler hala ruzgar gulu grafigini kullanmaktadirlar.


Polar alan grafigi alisilagelmis olan dairesel grafige cok benzemektedir; ama butun dilimler birr daire icinde ayni derecedirler ve dilim buyuklukleri her dilimin daire merkezinden ne kadar uzak oldugu ile ifade edilirler. Boylece tek bir dairede degisik kategoriler ayni acida olan dilimler seklinde olup disari tasmalari ile buyuklukleri karsilastirlabilmektedir.


Çoklu-seviyeli dairesel grafik


Dairesel grafik hakkında bilgi
Linux dosya sistemi kullanış icin icice yuzuk seklinde dairesel grafik

Coklu-seviyeli dairesel grafik" bazan "koklu agac garafigi" olarak da bilinmekte ve birbirine bir hiyerarsi icinde bagli olan verilerin bilgileri icice bir seri daireler sekilde ifade etmektedir..


Merkezde bulunan daire bilgi kokunu ifade etmekte bu merkezli usuuste acilan daireler merkezden ayrilan hiyerarsileri gostermektedir. En icdeki dairenin bir kesimi icinde bulunan diger kesimler alt hiyerarsi kesimlerini gosterir.

Ayrılmış dilimli dairesel grafik

Bir dairesl grafige cok benzeyen ama bir veya daha fazla sayida dilimleri birbirinden ayrilmis halde gosterilen bir grafige Ayrılmış dilimli dairesel grafik adi verilmektedir. Bu ayrilan dilim veya dilimler sunulan grafikte o dilim veya dilimlerin onemini vurgulamak veya geride kalan dilimlerin kucuklugunu acikca gostermek icin kullanilmaktadir.

Üç boyutlu dairesel grafik

Bazan ozellikle kutle iletisim organlari bir dairesel grafigi veya bir ayrilmis dilimli dairesel grafigi sunmak icin uc boyutlu gosterimler kullanip dilimlere ve dairesy bir prespektif vermektedirler. Bu uc boyutlu sekiller cok defa estetik nedenlerle kullanilmaktadir. Cok kere uc boyutlu prespektif sunulan bilgilerin daha iyice anlasilmasina hic bir katki yapmamaktadir. Bazi uzmanlara gore ise verilen uc boyutlu preskpektifini bu tip grafiklerin ve kesimlerini bicimini carpirtip sunulan bilgilerin anlasilmasini czorlastirmaktadir ve hatat yaniltici bilgiler edinilmesine yol acmaktadir. Uzaman istatistikciler dairesel grafiklerde ve butun diger istatistiksel grafiklerde genel olarak uc boyutlu gosterimlerin kullanilmamasini tavsiye etmektedirler.

Simit şekilli dairesel grafik

Ortasi acik bir daire icindeki kesimler seklinde sunulan "simit sekilli dairesel grafik" (Ingilizce "doughnut chart") bir dairesel grafikle ayni bilgiyi vermektedir. Bu grafigin ortasinda bir gensice delik olmasi diger bilgileri sagliyan diger ayni sekilleri grafikleri arka arkaya koymaya destek vermektedir.

Tarihçe

Dairesel grafigin ilk kullanisi 1801de Ingiliz William Playfair'in yayimladigi Statistical Breviary adli kitapta bulunan bu turlu iki grafiktir. Bu gosterim 19. yuzyilda ozel litograf tipi basim yapilmasini gerektirdigi icin pek populer olarak kullanilmamistir. 1858de Fransiz muhendis "Charles Joseph Minard" hazirladigi haritalarin bir ucuncu boyutta bilgi ihtiva etmesini istegi nedeniyle bu gosterimleri kullanmasi bu gosterim usulunun yayilmasina baslangic olmustur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dairesel grafik hakkında bilgi

Dairesel grafik hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: daire grafiği hakkında bilgi, daire grafiği nerelerde kullanılır, daire grafiği nedir nerelerde kullanılır, dairesel grafiğin kullanıldığı alanlar, daire grafiği örnekleri, florence nightingale hakkında slyt, daire grafik örnekleri, grafikler hakkında bilgi, 24 saatin daire grafiği, grafikte kullanılan her türlü bilgi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Çizgi grafik nedir? Çizgi grafik nerelerde kullanılır? Я Soru Cevap 35 15-12-2015 06:44
Dairesel grafik örnekleri ebush Eğitim ve Öğretim 0 24-05-2013 04:34
Grafik ne demektir?-Grafik nerelerde kullanılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 07-04-2013 10:06
Grafik Bölümü Nedir? - Grafik Bölümü Hakkında gizem Meslekler Rehberi ve Meslek Seçimi 0 25-06-2009 01:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:22 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats