bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 24-05-2013, 04:41   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kutu grafiği hakkında bilgi

Kutu grafiği hakkında bilgi-Kutu grafiği konu anlatımı
İstatistik biliminde kutu grafiği (İngilizce: Box plot) bir betimsel istatistik ve istatistiksel grafikJohn Tukeykutu-ve-bıyıklar grafiği adı altında bir açıklayıcı veri analizi aracı olarak ilk defa geliştirilmiştir. Kutu grafik ilgili değişken bakımından veri icin hazırlanan beş sayılı özetleme tablosu gösterimini grafiksel olarak özetlemeye dayalıdır. Özellikle merkezsel konum yayılma çarpıklık ve basıklık yönünden verileri özetlemek ve dışlak değerleri tanımlamak için kullanılır.

Kutu grafiği hakkında bilgi

Michelson-Morley Deneyi veri setleri için dikey "Kutu Grafikleri"

En basit çiziminde izlenecek yordam

1. Veri seti için Xmed: medyan (ortanca) Xmin (en küçük gözlem değeri) Q1 (birinci dörttebirlik) ve Q3 (üçüncü dörttebirlik) ve Xmaks(en büyük gözlem değeri) olarak bulunur. Bunun en kolay yaklaşımı veri setinin en küçük değerden en büyük değere kadar sıralamasıbeş sayılı özetleme tablosu çıkarılmasıdır; yani şu tablo verilebilir:

Xmed Q1 Q3 Xmin Xmaks. Kutu grafiği iskeleti veri minimum ile maksimum değerleri arasında üzeri ölçekli bir çizgiden oluşur; yani Xmin lle Xmaks noktaları arasında ya yatay ya da dikey bir çizgi halindedir.

3. Bu çizgi üzerindeki ölçeğe göre bir kutu çizilir. Kutunun en küçük değeri birinci dörttebirlik Q1 en büyük değeri üçüncü dörttebirlik Q3 yani Q1 ve Q3 kutu uç noktaları olur. Bu kutunun uzunluğu QA = Q3 - Q1 dur ve bu verinin çeyrekler açıklığı ölçüsünu gösterir. Kutunun uçlarına Tukey tarafından "menteşe" adı verilmiştir. Dikkat edilirse bu bir "kutu" ile dörttebirlikler dışındaki (yani "menteşe" dışındakı) veri değerlerini gösteren "bıyıklar" şekile girmiştir.


Alternatif şekiller

Dışlak sorunları ve kutu grafiği


Eğer veri sıralaması sonunda ya diğer değerlerden çok küçük veya diğer değerlerden çok büyük üç değer bulunmaktaysa kutu grafiği için bu problem olabilir. Bu çok degişik uç değerler bıyık çizgilerini çok uzun yapıp geri kalan verilerin birbirine çok yakın hatta birbirleri ile çakışmalarına neden olabilir. Bu nedenle alternatif kutu grafikleri kullanılabilir ve bu alternatifle uç noktalarının minimum ve maksimum veri değerlerinden diğer değerler olmasına dayanır. Şu alternatifler kullanılmaıştır:

Uç noktalarının kutu uçlarından 15 kutu genişliğe (yani 1.5 x çeyrek aralığı) kadar uzatılması;
Uç noktaları veri aritmetik ortalaması etrafında ortalama değerinden 1 standart sapma altına ve üstüne uzatılması;
Uç noktalarının 9uncu yüzdebirlik ile 91inci yüzdebirlik olması;
Uç noktalarının 2inci yüzdebirlik ile 98inci yüzdebirlik olması;

Bu şekillerde değişik uç noktası kullanıldığı zaman dışlak değerler özel olarak çizginin dışınde çok kere ölçege uymadan birer nokta (veya boş nokta veya küçük yıldız veya *) halinde gösterilmeleri tavsiye edilmektedir.

Çentikli kutu grafiği

Bu halde kutu grafiğinde (çok kere kutu içinde medyan noktasının hemen yanında) bir veri [[aritmetik ortalama] noktası konulmakta ile %95 (hatta %99) güven aralığı alt ve üst sınırları da birer "çentik (notch)" olarak çizgi üzerine konulmaktadır. Bu yaklaşım ile bir betimsel istatistik gösterim aracı olan kutu grafiği üzerine bir çıkarımsal istatistik (yani güven aralığı) eklenmemiş olmakta ve kutu grafiğinin temelden karekteri değiştirilmektedir. Bir "centikli kutu grafigi" çok kere bir çeşit çıkarımsal analiz aracı olarak dışlak değerlerin tanımlanması için kullanılmaktadır. Bazan kutu uçlarından çentiklere kadar "kalın bıyıklar" çizilmektedir.

Diğer yaklaşımlar

Kutu grafiğinin çeşitli diğer alternatifleri de bulunmaktadır ve bunlar burada hiç kritik görmeden şöyle sıralanabilir:

Bazan kutu grafikleri ya bir çubuk olarak ya da bir çizgi olarak verilip sadece bunlar üzerinde beş nokta ayrıca yazılarak gösterilir.
Bazan %2 %9 %91 %98 gibi beklemedik yüzdebilirlikler de (%25 %50 ve %75 yüzdebirliklerle birlikte) yedi nokta olarak özel olarak gösterilmektedir. Eğer veri bir normal dağılım gösterirse bu 7 yüzdebirlik birbirlerinden eşit aralıklarla ayrılması gerekmektedir. Böylece kutu grafiği bir normal dağılıma uygunluk testi için parametrik olmayan sınama (uyma uygunluğu sınaması) aleti olarak kullanılmaktadır.


4. Medyan kutunun içinde ölçeğe göre yerine konulup işaretlenir.

Yorumlanması

Veri setinin niteliklerini bir kutu grafiği görsel şekilde ifade eder:

Merkezsel konum: Verinin merkezsel konumu kutunun içinde işaretlemiş olan medyan noktası ile gösterilir.


Yayılma: Verinin yayılmasının açıklık ölçüsüyle ölçülen niteliği "kutu grafiği"'nin (yatay veya dikey) tüm çizgisi ile görülür. Çeyrekler açıklığı ise "kutu grafiği"nde kutunun büyüklüğü ile görülür.


Şekil:
Çarpıklık:
Verinin "çarpıklık" ölçüsü bu grafikte bulunmaz ama verinin çarpıklık karatekteri kutunun tüm çizginin küçük Xmin tarafına mı yoksa büyük Xmaksmin değerine yakın olacak kutu dışında kalan çizginin yüksek kısmi (yani Xmaks doğru kısmı pozitife doğru uzunca bir kuyruk gösterir yani veri pozitif çarpıklık gösterir. Eğer kutu çizginin büyük tarafında medyan noktası Xmin değerine yakın ise kutu dışında kalan çizginin düşük kısmı (yani Xmine doğru kısmı negatife doğru uzun kuyruklu olup veri negatif çarpıklık tarafına mı yakın olması ile görülür. Eğer kutu çizginin küçük tarafinda ise kutu içindeki medyan noktası X gösterir. Ancak "çarpıklık" karekterini doğrudan doğruya ölçen bir sayısal ölçü "kutu grafiği"nden hemen doğrudan doğruya çıkmaz.
Basıklık: Yine basıklık ölçüsü bu grafikte yoktur ama verinin basıklık niteliği hakkında bu grafikten bir kanaat edinilebilir. Dikkat edilirse bu kanaat edinme olup epeyce zayıf bir intiba edinme şekilindedir ve tam olarak basıklık niteliği öğrenilmez. Basıklık için bir kanaat sağlama kutunun genişliği ile çizginin genişliğini karşılaştırılma ile edinelebilir. Eğer kutu çizginin çoğunu kapsıyorsa genellikle verinin basıklığı hakkında bir ilk intiba ortaya çıkabilir.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kutu grafiği hakkında bilgi

Kutu grafiği hakkında bilgi konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kutu grafikleri nerelerde kullanılır, michelson morley deneyi, çeyrekler açıklığı ile sorular, kutu grafiği sorusu, kutu grafiği soruları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Lidyalılar hakkında bilgi-Lidyalılar parayı nasıl buldu?-Lidya devleti hakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 1 13-02-2017 07:12
Kutu grafiği örnekleri ebush Eğitim ve Öğretim 0 24-05-2013 04:29
Sütün grafiği nedir?-Sütün grafiği nerelerde kullanılır? ebush Eğitim ve Öğretim 0 05-04-2013 09:42
Mendel yasaları hakkında bilgi-Kalıtım yasalarıhakkında bilgi ebush Eğitim ve Öğretim 0 30-03-2013 10:56
Sütun Grafiği Nedir-Sütun Grafiği Hakkında elif Soru Cevap 0 21-03-2013 11:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats