bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 12:38   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karadenize dökülen akarsular hangileridir?

Karadenize dökülen akarsular hangileridir?


Türkiye akarsularının yaklaşık üçte biri Karadeniz'e dökülmektedir. Karadeniz'de*ki akarsuları iki grupta inceleyebiliriz:
Birinci grup Karadeniz'deki dağlık alanlardan kaynağını alan bu nedenle boylan kısa akarsulardır. Bunların başlıcaları şunlardır:

Doğankent
Melet
azarderesi
İkizdere
Fır*tına deresi
Değirmendere
Aksu

Bu akarsular yıl boyunca genel*likle bol su taşırlar.
İkinci grubu iç bölgelerden doğarak Karadeniz'e dökülen akarsular oluşturur. Bun*ların çoğu doğu-batı doğrultusunda akar ve daha sonra kuzeye yönelerek Karadeniz'e dökülürler.
Bu akarsuların başlıcaları doğudan batıya doğru şöyledir:
Çoruh Mescit dağlarından doğarak batıya doğru akar. Sonra kuzeye yönelir kısa bir yol aldıktan sonra doğuya döner ve kıyı ile iç kesimlerdeki dağ sıralarını birbirinden ayırarak akışına devam eder. Oltu ve Tortum çaylarını toplar ve kuzeye yönelir. Tür*kiye'nin en dar ve derin vadilerinden geçerek sınırlarımızın dışına çıkar ve Batum ya*kınlarında denize dökülür. Kaynaklarını aldığı iç kısımlarda kışın yağışlar kar şeklinde olduğu için en az suyu kış aylarında taşır. Kar erimeleri ve yağmurlarla birlikte ilkba*harda sulan kabarır ve mayısta en yüksek düzeye çıkar. Öyle ki Çoruh'un sadece Mayıs ayında taşıdığı su miktarı bütün bir kış boyunca taşıdığı su toplamının iki katını bu*lur. Rafting sporuna uygunluğu nedeniyle turistik açıdan önem kazanmış bir akarsuyu-muzdur.
Doğankent çayı Çadırdağı ve Kalkanlı dağlarının yamaçlarından inen derelerden kaynağını alır. Kuzeybatıya yönelerek Tirebolu'nun doğuşumla denize dökülür.
Yeşilırmak üç önemli kolun birleşmesiyle meydana gelmiştir. Boalardan ilki Yıl*dız Dağlarından doğan ve en kısa kol olan Çekerek Çayı'dır. Köse Dağı’nan çıkan ve Tokat Çayı ile Tozanlı ırmağından oluşan ikinci kol Tokat'tan geçer. Amasya'ya varmadan önce Çekerek'le birleşir. Üçüncü kol Kelkit Çayı’dır. Bu kol doğu-batı doğrultum bir vadide akarak Amasya'dan gelen Yeşilırmak ile birleşir. Bundan sonra Yeşilırmak Canik dağlarını dikine keserek Karadeniz'e dökülür. Yağmur ve eri*yen kar sularıyla beslendiğinden rejimi çok düzensizdir. Aşağı çığırında Hasan Uğur*lu ve Suat Uğurlu Barajları bir kolu olan Tozanlı çayı üzerinde de Almus Barajı yapıl*mıştır. Denize döküldüğü yerde Çarşamba deltası oluşmuştur.
Kızılırmak bütün çığırları Türkiye sınırları içinde kalan en uzun akarsuyumuzdur.Sivas'ın doğusunda Kızıldağ'dan çıkan derelerin birleşmesiyle oluşur % Anadolu Böl*gesi'nde büyük bir yay çizdikten sonra kuzeye yönelerek geniş Bafra deltasını oluştu*rarak denize dökülür. Bu akarsuyun büyük bir kısmı İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Başlıca kollan; Gökırmak Delice ırmağı ve Devrez çayıdır. Kızılırmak deltasında balıkçılık bakımından önem taşıyan birçok lagün vardır. Bu deltanın bir başka özelliği de yüksekliği 7-8 m'yi bulan kıyı kumullarının bulunmasıdır. Orta çığırında Hirfanlı ve Kesikköprü barajları aşağı çığırında Altınkaya Barajı yapılmıştır. Rejimi düzensizdir. Mart ayında birden kabarır nisanda en yüksek akıma ulaşır. Mayıs sonunda ise sulan hızla azalmaya başlar.
Yenice ırmağı Gerede Soğanlı Bolu ve Devrek çaylarının birleşmesiyle oluşur. Genellikle ormanlık ve yağışı yeterli yörelerden aktığı için rejimi oldukça düzenlidir.
Kocaırmak Küre Dağlarının batı kesiminden kaynağını alan birçok kolun birleş*mesiyle oluşur. Ağzında oluşan küçük haliç nedeniyle üzerinde sınırlı da olsa taşıma*cılık yapılabilmektedir.
Sakarya Kuzeybatı Anadolu'nun en büyük akarsuyudur. Çifteler (Eskişehir) ilçe merkezinin güneydoğusundaki Sakaryabaşı kaynağı bu ırmağın başlangıcım oluşturur. Ankara Kirmir Mudurnu ve en büyük kolu olan Porsuk çaylarının birleşmesiyle son şeklini alır. Sakarya da tıpkı Kızılırmak gibi genişçe bir kıvrım oluşturur. Aşağı çı*ğırında taşıdığı alüvyonların büyük bir bölümünü birer çöküntü alanı olan Osmaneli ve Adapazarı ovalarında biriktirir. Bu nedenle denize döküldüğü yerde belirgin bir deltası oluşmamıştır. Orta çığın üzerinde Hasan Polatkan ve Gökçekaya barajları bir kolu olan Porsuk çayı üzerinde de Porsuk Barajı kurulmuştur.


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karadenize dökülen akarsular hangileridir?

Karadenize dökülen akarsular hangileridir? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: akdenize dökülen akarsular nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hazar Denizine dökülen akarsular hangileridir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 03-04-2013 08:30
Ege Denizine dökülen akarsularımız ebush Eğitim ve Öğretim 0 02-04-2013 05:09
Karadenize dökülen ırmaklar gizem Soru Cevap 0 27-02-2012 12:07
Ege Denizine Dökülen Akarsular Hangilerdir? gizem Ege Bölgesi 0 19-02-2012 05:52
Akdenize Dökülen Akarsular Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 0 10-02-2012 12:21

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:21 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats