bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 04:18   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı

Ökaryot ve prokaryot konu anlatımıRibozomlar hem prokaryot hem de ökaryotlarda iki altbirimden oluşur. Bu altbirimler santrifüjleme sırasında hangi hızda sedimante oldukları ile ilişkili olarak adlandırılır (adlarındaki S Svedberg birimine karşılık gelir). Tabloda parantez içindeki rakamlar altbirimde bulunan rRNA moleküllerine aittir.


Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı

Not: Altbirimlerin S birimlerinin toplamı ribozomun S birimine eşit değildir çünkü sedimantasyon hızı sadece kütle değil taneciğin şekline de bağlıdır. Ayrıca ribozomların oluşumunda birkaç proteinlerde yer alır. Ökaryotların ribozomal küçük altbirimi 33 protein ve büyük altbirimi ise 49 protein içermektedir.

Prokaryotlar

Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı

Prokaryotlarda 30S ribozomal altbirimde 16S ribozomal RNA bulunur. 50S ribozomal altbiriminde ise iki rRNA türü vardır bunlar 5S ve 23S rRNA'lardır.
Bakterilerde 16S 23S ve 5S rRNA genleri beraberce transkripsiyonu yapılan bir operon olarak organize olurlar. Genomda bu rRNA operonlarından birden fazla bulunabilir (örneğin E. coli 'de yedi tane vardır). Arkelerde de bir veya birden çok rRNA olabilir. 16S 23S ve 5S rRNA'ları öncül bir RNA transkriptinin (pre-rRNA) üç parçaya kesilip bu parçaların da uçlarının kısaltılması sonucu meydana gelirler.
Ribozomlarda 16S rRNA'nın 3' ucu mRNA'nın 5'ucunda bulunan Shine-Dalgarno dizisine bağlanır.

Ökaryotlar


Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı

Bakteriyel küçük ribozom altbirim rRNA'sı 5' bölgesinde baz eşleşmesi (RfamRF00177'dir
veritabanından). Bu örnek RF00177'dir


Ökaryotlarda küçük ribozomal altbirimde 18S bulunur büyük altbirimde ise üç tane rRNA türü vardır: 5S 5.8S ve 28S rRNA'lar.


Ökaryotlarda rRNA genlerinin pekçok kopyası vardır bunlar ardarda dizilmiş tekrarlar şeklinde olur.

Yukarıda belirtilen sitoplazmik ribozomlardaki rRNA tiplerine ek olarak hayvanlardaki mitokondriBitki mitokondrilerinde bu ikisine ek olarak bir de 5S rRNA vardır. ribozomlarında da rRNA'lar (12S ve 16S) bulunur.

Ribozomal rRNA'lardan 28S 5.8S ve 18S rRNA'lar tek bir RNA molekülünün işlemden geçmesi sonucu oluşur. Memelilerde bu öncül rRNA (pre-rRNA) 45S büyüklüğündedir bunun başından ve sonundan birer parça iç kısmından da iki parça çıkınca kalan parçalar 28S 5.8S ve 18S büyüklüğünde olur. Bu işlemden sonra 5.8S rRNA ve 28S rRNA birbirlerine hidrojen bağlarıyla bağlanırlar. 5S rRNA ayrı bir genden yazılır.

Büyümekte olan hücreler pekçok ribozoma gerek duyduklarından çok sayıda rRNA sentezlemek durumundadırlar. Bu yüzden genomda çok sayıda rRNA geni bulunur. 45S rDNA geni herbiri 30-40 tekrardan oluşan (kromozom 13 14 15 21 ve 22'de) beş küme halindedir. Bunların transkripsiyonu RNA polimeraz I tarafından yapılır. 5S rRNA'nın transkripsiyonu ise RNA polimeraz III tarafından yapılır. 5S rRNA 200-300 gen tarafından kodlanır bunlar da ardarda dizilmiş tekrarlardan oluşur bu tekrar kümelerinden en büyüğü kromozom 1q41-42'dedir. Kurbağa yumurtalarında gözlemlenmiş bir olgu rRNA gen kopya sayısının diğer hücre tiplerinden birkaç bin katı daha çok olduğudur. Yumurta hücresinin büyüklüğü ve onun çok miktarda protein üretme gereğinden dolayı genomdaki rRNA gen sayısının amplifikasyonunu sağlayan bir mekanizma mevcuttur.

28S 5.8S ve 18S rRNA'ları çekirdekçikte sentezlenir 5S rRNA'sı ise çekirdeğin farklı bir bölgesinde sentezlenir.

Ribozomlarda 18S rRNA'sının 3' ucu mRNA'nın 5'ucu ile baz eşleşmesi yaparak mRNA'nın çevirisinin başlamasını sağlar.


Ribozom altbirimlerindeki RNA'nın üç boyutlu yapısı X-ışını kristalografisi ile çözülmüştür. Bu RNA dört bölgeden oluşur bunlar 5' merkez 3' majür ve 3'minör bölgelerdir. 5' bölgenin yapısının modeli (500-800 nükleotitten oluşan) şekilde gösterilmiştir. Ribozomda peptit bağının oluştuğu aktif merkez tamamen rRNA'dan oluşur.

Ribozomal RNA'nın işlevsel bölgelerinde (örneğin peptidil transferaz veya altbirim arayüzünde) bulunan nükleozitlerin çoğu transkripsiyon sonrası değişime uğramıştır muhtemelen bu değişimler ribozom fonksiyonu için önemlidir. rRNA'daki baz modifikasyonlarının meydana gelmesinden küçük nükleolar RNA'lar (snoRNA'lar) rol oynar bunlar rRNA ile baz eşleşmesi yaparak modifikasyonu yapacak enzimleri pre-rRNA'nın uygun yerlerine yönlendirirler


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı

Ökaryot ve prokaryot konu anlatımı konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ökaryot prokaryot slayt, prokaryot ve ökaryot hücre slayt, prokaryot ve ökaryotun farkı, prokaryotlarda ökaryotlarda transkripsiyon, prokaryot ve okaryot hucrelerin ortak ozellikleri, ökaryot ve prokaryot hücre slayt, prokaryor ökaryot konu anlatımı, prokaryot ökaryot farkı, prokaryat ve ökaryat hücrelerin ortak yönleri, prokaryot konu anlatim, prokaryot ve ökaryot hücreleri arasındaki farklarla ilgili tablo,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ökaryot hücre konu anlatımı ebush Eğitim ve Öğretim 0 17-05-2013 06:01
Prokaryot ve ökaryot hücrelerin ortak özellikleri nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 12:08
Prokaryot ve ökaryot hücrelerin farkları nelerdir? ebush Eğitim ve Öğretim 0 08-05-2013 12:06
Ökaryot Va Prokaryot Hücreler Hangileridir elif Soru Cevap 0 25-02-2013 01:29
Prokaryot ve Ökaryot Hücre Arasındaki Farklar elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:27

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats