bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > GENEL KÜLTÜR > Eğitim ve Öğretim

Kadın Portalı Kayıt Ol Reklam Verin İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 25-05-2013, 02:41   #1 (permalink)
 
ebush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Zeytinyağı nasıl yapılır?

Zeytinyağı nasıl yapılır?


Zeytin ağacı (Olea europea) narin bir ağaçtır. Ağır ve zahmetli büyümesine karşın oldukça uzun ömürlüdür. Bir zeytin ağacının ortalama ömrü 300-400 yıldır ancak 3 bin yaşında zeytin ağaçlarına da rastlanmıştır. Bu nedenle zeytin ağacının adı mitoloji ve botanikte “ölümsüz ağaç”tır.


Zeytinyağı nasıl yapılır?


Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli çakıllı taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak kışları ise ılıman geçen iklimlerdir. Çünkü zeytin ağacı ışığı güneşi ve 15° C üstündeki sıcaklığı sever. Yıllık ortalama 220 mm yağış zeytin ağacının verimli bir şekilde büyümesi için yeterlidir. Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Ancak denizden 1000 metre yükseklikte de zeytin tarımı yapılabilmektedir. Çalı görünümündeki zeytin ağacının yapraklarının üst yüzü koyu alt yüzü ise gümüş rengindedir. Yapraklar mükemmel bir düzen içinde dalın iki tarafından karşılıklı olarak çıkar. Ortalama 40 - 50 cm. genişliğindeki gövde çürümeye karşı çok dayanaklıdır. Ağaç yaşlanınca yamrulardan gelişen yeni uçlar gövdeyi tazeler. Ortalama boyu 4 - 10 m olan zeytin ağacı bir yıl bol bir yıl az ürün verir. Çiçek verme mevsimi kuzey yarım kürede Nisan - Haziran ayları arasındadır. Yeşil zeytinler Ağustos ayı sonundan Kasım ayı başına kadar olan süre içinde olgunlaşır.


Zeytin hasatında toplama şekilleri binlerce yıldan bu yana neredeyse hiç değişmemiş asırlar boyunca elle toplama ya da silkme yöntemi kullanılmıştır. Bir de yere düşmüş zeytin meyvelerini toplama yöntemi vardır. Hasat Kasım ile Mart ayları arasında yapılır.


Ancak genel yöntem silkmedir. Elle toplamada sağma veya taraklama yöntemi yerden toplamada ise merdane veya fırça kullanılır. Günümüzde zeytin hasadında makineden de (sarsma ve yerdeki meyveleri emici ekipmanlarla toplama) yararlanılmaktadır. Uygulamada en fazla emek gerektiren yöntem elle toplamadır. Saatte en fazla 9-10 kilogram zeytinin toplandığı bu yöntem meyve sağlam ise en iyi kalitede zeytinyağı üretilmesini sağlar

Zeytinyağı nasıl yapılır?


Zeytinyağı kültüründe binlerce yıldan bu yana değişmeyen başka bir gelenek de zeytinden yağ çıkarma yöntemidir. Bunun nedeni zeytinyağının zeytinlerin soğuk presten geçirilmesiyle elde edilmesi ve hiçbir kimyasal işleme gerek duymadan yenilebilmesidir. İşte bu yüzden bugün hâlâ Ortadoğu’da rastlanan zeytin üretme yöntemiyle yaklaşık 6 bin yıl önceki zeytinyağı elde etme yöntemi arasında hiç fark yoktur: Zeytinler ezilerek hamur haline getirilir. Daha sonra bu hamur sıkılır veya presten geçirilir. En sonunda ise yağ zeytin meyvesinin suyundan (karasu) ayrıştırılır. 19. yüzyılın başında ise teknolojinin gelişmesiyle hidrolik pres makinelerine geçildi. Bugün hidrolik pres makinelerinin yanı sıra zeytin hamuruna hiç pres uygulamadan merkezkaç kuvvetiyle zeytinyağı elde etmeyi sağlayan makineler de kullanılıyor. Bunların içinde de en yaygını “kontinü sistemi”.


Kontinü sisteme tam otomatik sistem denir. Önce zeytinler türlerine göre ayrılır. Huni adlı çukura dökülen zeytinler makine sistemiyle yapraklardan temizlenir ve kırıcıda ezilip kırılır (makine üçbin devirle çekirdeği unufak eder). Buradan çıkan hamur karıştırma yoğurmadan sonra su verilir posa ve şırası ayrıştırılır. Şıradan da yağ ve karasu ayrıştırılıp yağ filtre tankına alınır son tortuları ayıklanıp dinlenme tankına bırakılır. Buradan doğal yağ güğümlere teneke ve şişelere doldurulur. Yağdan geriye kalan prina tekrar öğütülüp sabun yapmada kullanılır. Prina posasına pelet denir ve yakacak yakıt olarak kullanılır.


Zeytinyağı nasıl yapılır?


Kaliteli zeytinyağı elde etmek için: Zeytinlerin hasattan sonra mümkün olan en kısa süre içinde işlenmesi gerekir. Çünkü zeytin bekletilirse fermante olur bu ise zeytinyağının kalitesinin düşmesine yol açar. Ancak zeytinin “bol” olduğu dönemlerde bekletilme mecburiyeti de doğabilir. Bu durumda işlemeden bekletilen zeytinler genellikle 20-30 santim yüksekliğindeki yığınlar şeklinde iyi havalandırılmış ve serin depolarda saklanır. Doğal zeytinyağı kaliteli olması için şu işlemlerden geçirilir: Zeytin zamanında toplanır fazla bekletilmeden yağhanede iyice temizlenir en uygun kaplarda dinlendirilir serin ve karanlıkta korunur. Büyük firmalar TARİŞ Kırlangıç Komili Kristal'dir. TSE'ye göre 4 çeşit kalite zeytinyağı vardır: Sızma (kusursuz) doğal (hafif kusurlu) doğal birinci (hafif kusurlu) lampant (kusurlu). Zeytinyağında renk koku tat değerlendirmesi yapan uzmanlar vardır. Uzmanlar yağın organoleptikini şu parametrelere göre belirler: taze yakıcı acı meyvamsı tatlı kekremsi veya küflü rutubetli sirkemsi ekşi çamurlu metalik yanık karasu tuzlu minder kurtlu salatalık.

Türkiye'de kaliteyi TSE (TS 341) belirliyor. Denetimi Tarım Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi'ne göre yapıyor. Piyasanın e'i markasızdır. Zeytinde ürün rekoltesi 40-250 bin ton arasında değişmektedir. Ülke genelinde kişi başına tüketim 2 kilodur. Bu düşük tüketimin sebebi zeytinyağının pahalı oluşundandır çünkü ayçiçek yağı 4-5 kat daha ucuzdur. Bu üründe de diğer pek çok üründe olduğu gibi üreticiden ucuz çıkmakta tüketiciye pahalı satılmakta yani aracılar kazanmaktadır.

Yapılışı

Zeytinyağı için zeytin sıkılır hamuru çıkarılır şırası elde edilir. Şırada su ve yağ karışıktır. Yağ su ve tortudan ayrıştırılır. Sıkma için havan dibek ezme havuzu tokmak ayakla ezme merdane patos delip yuvgu değirmentaşı torku falaka pres kontinü adlarıyla sistemler geliştirilmiştir. Bazı yörelerde elle sıkmadan suyağı suzeyti; ayakla sıkmadan ayakyağı denilen saf zeytinyağı hala üretilmektedir. Çuvalda sıkılmayı beklerken kendiliğinden akan yağa burunyağı gözyağı denir. Bez çuvala kese kazana dağar kazan karıştırmaya yarayan kabak kepçeye çomça şaraphaneye sıkanak teknelere innaz denir. Basit sıkmada siyah zeytinde 20 kilodan 4 kilo saf yağ çıkar. Basit usulde Ekim-Aralık ayında zeytin toplanır dal ve yapraklardan çamur ve topraktan temizlenir çuvala konur hortumla yıkanıp temizlenir. Çuvaldaki zeytin bir zemin üzerinde ağaç tokmakla kırılır iki gün bekletilir sonra ayakla ezilir bir defa kuru sonra suyla ezilir ve yalaka şırası çıkartılır. Üste çıkan yağ kepçeyle alınır kazana konur dinlendirilir. Tortusu dibe çöker bundan sabun yapılır üstteki temiz yağ kaplara doldurulur. Dağ köylerinde karayağhanelerde mengene ile sıkılır. Yağhaneye tasirhane masara da denir. Zeytin sineğinden hastılıklı olan zeytinden çıkarılan yağa kıymalı yağ denir. Lodos ve poyrazda yapılan sıkma yağ asidini yükseltir.


Saklanması: Zeytinyağı ışık sıcak hava zaman faktörlerinden etkilenir. Alırken ve saklarken kapalı ve ışıksız yerde korunmalıdır. Serin bir yerde durmalıdır. Buzdolabına konulmaz. Cam ve koyu renkli olan şişeler tercih edilmelidir. Hava almamalıdır. Zeytinyağı bekledikçe bozulur. Sızma tipi salatalar ve cacıkta doğal tip kızartmalar ve yemeklerde kullanılır. Kızartmalarda birkaç kere aynı yağ kullanılabilir


ebush isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Zeytinyağı nasıl yapılır?

Zeytinyağı nasıl yapılır? konusu, GENEL KÜLTÜR / Eğitim ve Öğretim forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sızma zeytinyağı nasıl yapılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
vergi nedir,nasıl yapılır,niçin yapılır,nereye yapılır ? Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 15-04-2013 06:51
Zeytinyağı Felci Önlüyor, Zeytinyağı Felçten Koruyor elif Soru Cevap 0 16-03-2013 09:00
Bomba Nasıl Yapılır? - Atom Bombası Nasıl Yapılır elif Soru Cevap 0 19-02-2013 04:43
Zeytinyağı nasıl saklanır? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-03-2012 04:34
Zeytinyağı lekesi nasıl giderilir ? Я Püf Noktalar 0 16-02-2012 02:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats